DŘÍVE, NEŽ POLOŽÍTE DOTAZ, podívejte se prosím do Rejstříku, zda už nebyl zodpovězen. Ušetříte tím čas nejen sobě, ale i nám. Děkujeme za pochopení.

Nové otázky můžete pokládat v levém sloupku, odpovědi najdete buď ve středovém sloupci, kde jsou řazeny chronologicky, nebo si můžete vybrat konkrétní problematiku v rejstříku v pravém sloupku a kliknutím si zobrazit nebo uložit jednotlivé odpovědi samostatně.

1.

Oldřiška Fišerová, Rumburk:

Letos mám chov silně zamořený čmelíky a nevíme si s nimi rady - už se škrábe celá rodina. Poradíte, jak je zlikvidovat? Děkuji.

NA ČMELÍKY POZOR!

   Právě v tomto čase hrozí napadení chovu čmelíky nejvíce, neboť tomuto roztoči vyhovuje vlhko v kombinaci s teplem. Zapařené peří drůbeže je pro něj úplně nejlákavější.

   Zpravidla jde o čmelíka kuřího (Dermanyssus gallinae), což je malý roztoč (do 0,5 mm, po nasátí dvojnásobek), kterého nám do kurníku většinou zavlečou divocí ptáci, zejména vrabci a holubi. Ve dne jsou čmelíci zalezlí ve škvírách a skulinách, v noci lezou na slepice a sají jim krev. Jejich nebezpečnost spočívá hlavně v přenosu některých chorob, například salmonelózy, ale i samotné vysávání krve vede k hubnutí drůbeže, ke snížení produkce vajec a často dochází i k úhynům. Nepatrný cizopasník totiž spořádá opravdu hodně krve (poznáte to při větším zamoření i podle bledých hřebenů slepic) - ostatně - zkuste někdy čmelíky na nějaké plošce rozetřít a budete překvapeni, jak se ty světlé potvůrky rázem promění v sytě rudé čárky...

   Likvidace čmelíků není složitá - mně se osvědčuje už řadu let běžný Biolit na lezoucí nebo létající hmyz, který se prodává v každé drogerii. Tím je třeba důkladně vystříkat celý kurník, včetně skulin a spár, a večer je nutno postříkat i samotnou drůběž (prostředek jí při takové jednorázové akci neublíží). Protože i po zákroku zůstanou v kurníku přinejmenším nějaké larvy čmelíků, doporučuji celý postup zhruba po týdnu až čtrnácti dnech zopakovat.

   Jako prevence je nezbytné udržovat kurník v čistotě a snažit se co nejvíce omezit přístup divokých ptáků jak do kurníku, tak například ke krmítkům. Naši předkové s úspěchem využívali i přírodních prostředků, jež čmelíka odpuzují, a tak do kurníků dávali třeba listy ořechu, kapradí nebo tabáku a zabíraly i další aromatické rostlinky, jako je fenykl, kmín, mateřídouška, anýz, tymián či máta peprná.

   Někdy si i zkušenější chovatelé pletou čmelíka s blechou slepičí (Ceratophyllus gallinae) - mnozí se dokonce domnívají, že jde jen o různé názvy pro stejného parazita. Ale není tomu tak - zatímco čmelík má světle šedou nebo hnědou a po nasátí narudlou barvu, blecha je výrazně tmavší - rezatá až černá - a na rozdíl od čmelíka skáče (až 30 cm skoky!). Nepříjemnosti s ní spojené jsou však obdobné, ale výše popsaná opatření zasáhnou i ji.

   Oba parazité přecházejí i na člověka (proto se Fišerovi v Rumburku tak škrábou), a přesto, že se na nás na trvalo neudrží, je jejich kousání nepříjemné i nebezpečné jak přenosem chorob, tak možností zanesení infekce do rozškrábaných míst na kůži.

   Zdravý chov bez čmelíků, blech a dalších cizopasníků přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

 ______________________________________________________________________

 

2.

Marek Nahalka - Slovensko:

Plymutky su silne kokave ci skoro vobec nie, alebo je to podla barevneho razu?

 

KVOKAVOST PLYMUTEK

   Váš dotaz přišel ve správný okamžik, neboť kvokavost se u slepic projevuje právě v jarním období a potom na podzim. Jde totiž o fyziologický jev - kvokáním projevují slepice svůj mateřský pud. Dnes, kdy líhneme kuřata v umělých líhních, není kvokavost žádoucí, protože u nosnic v době kvokavosti dochází k poklesu snášky vajec, kvokající slepice sedá na snesená vajíčka ostatních nosnic, zahřívá je a tím znehodnocuje.

   Kvokavost je většinou problém u středně těžkých a těžkých plemen, kde je to otázka dědičnosti po plemenech, použitých při šlechtění. U plymutek je kvokavost do velké míry potlačena, ovšem u jednotlivých barevných rázů je situace odlišná. Problém s kvokavostí je zejména u plymutek žlutých, u jiných barevných rázů se vyskytuje sporadicky.

   Jestliže se vám kvokavost u některé slepice projeví, izolujte ji na pár dní v odděleném uzavřeném prostoru s nižší teplotou.

   Protože kvokavost je dědičná záležitost, měli bychom kvočny vyřazovat z chovu, abychom si tento nežádoucí jev nepřenášeli na další generace.

   Bohatou snášku bez kvokání přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

 

3.

Josef Kruliš: 

Vnučce se líbí modré plymutky, tak jsem ke svým wyandotkám přidal do líhně 20 vajec od chovatele modrých plymutek (jiné nemá!) a vylíhly se jen 3 modrý kuřata, 6 černých a ostatní jsou špinavě bílý. Reklamoval jsem to, ale chovatel to neuznal, že je to prý normální. Mně to normální nepřipadá. Můžete mi k tomu něco povědět?

 

MODRÉ PLYMUTKY SE PŘI ODCHOVU ŠTĚPÍ

   Váš dodavatel má bohužel pravdu - opravdu je to "normální", i když to, že máte z 20 vajec jen tři modrá kuřata, je smůla. Příště doporučuji zejména u tohoto barevného rázu koupit vytříděná kuřata, protože plymutka modrá se opravdu při odchovu vždy štěpí na vámi jmenované barevné rázy.

   Protože jste ale zřejmě zkušený chovatel (i když vyandotek) a mezi kuřaty převažují "bílá" (i když "špinavě"), mám pro vás ještě jeden námět: Když sestavíte kmen z těchto "bílých" slepic a přidáte k nim černého kohouta (obě pohlaví musejí pocházet z modrých plymutek!), mohu vám z takového spojení zaručit minimálně 80% modrých kuřat. Třeba vnučku takto "vlastnoručně" vyšlechtěné modré plymutky zaujmou ještě víc, než ty kupované.

   Hodně zdaru přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

4.

Zdeněk Meliška:

Dobrý den, přistěhoval jsem se na vesnici do domku se zahradou a chci si pořídit i slepice. Nemám ale žádné zkušenosti, tak mi vaše rady pomáhají. Ještě bych potřeboval vědět, jak to mám udělat, aby mi nerozhrabaly celou zahradu jako to vidím u souseda. Děkuji.

 

VÝBĚHY PRO DRŮBEŽ

   Na téma VÝBĚHY PRO DRŮBEŽ si můžete shodou okolností počíst v aktuálním čísle časopisu CHOVATEL, kde jsem problém popsal poměrně podrobně (ostatně - jako pro začínajícího chovatele by pro Vás bylo užitečné tento časopis sledovat pravidelně), takže jen pár základních rad:

   Slepice ke zdravému vývoji výběh potřebují. Aby Vám však, jak píšete, nerozhrabaly celou zahradu, je dobré jim vyčlenit a oplotit tu část, kterou jim chcete věnovat (měla by to být taková plocha, aby měla každá slepice k dispozici minimálně 10 m²). Pokud máte velký pozemek, doporučuji tzv. střídavé výběhy. Jsou to vlastně dva výběhy, do nichž slepice pouštíte střídavě zhruba na dva až tři týdny, takže pak máte prostor na údržbu trávníku a jeho regeneraci. Nezapomeňte ani na nutný stín - pokud nejsou ve výběhu stromy nebo keře, je třeba vyrobit jednoduchý přístřešek. Tam, kde slepice půdu nejvíce vyhrabávají, položte rámy s pletivem - je to velmi účinný způsob ochrany trávníku. Těsně kolem kurníku však počítejte s tím, že trávník neudržíte, a tak tam alespoň navezte škváru, která zabrání tvorbě louží a bláta. Jinak by si slepice znečistily kurník a měl byste i špinavá vajíčka, která se pak rychleji kazí.

   Přeji hodně zdaru a méně rozhrabanou zahradu, než má soused!

   Miroslav Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________________

5.

Jirka Sháněl:

Prosím vás proč se musej slepice kroužkovat? Děda jim teď dává kroužky ale když jsem se ho ptal na co jsou, řek mi že vlastně ani neví, aby si je asi poznal, když se stratěj.

 

KROUŽKOVÁNÍ DRŮBEŽE

   Kroužky jsou pro drůbež vlastně to, co pro nás rodný list. Tvůj děda, zdá se, není členem Českého svazu chovatelů, a tak používá zřejmě takzvané rozlišovací kroužky, které se dají běžně koupit. Mají různé barvy, podle kterých pak chovatel pozná nejen, že jsou slepice jeho, ale hlavně - kolik jim je let. Kroužky jsou často snímatelné, takže se dají použít opakovaně, což je pro běžné užitkové chovy přijatelné.

   Členové svazu chovatelů si pak mohou koupit nesnímatelné kroužky svazové, na nichž je celá řada údajů: označení CZ a EU, evidenční číslo kroužku, velikost kroužku (volí se podle plemene) a poslední dvojčíslí roku vydání. To už je vlastně takový malý "občanský průkaz", který o slepici řekne vše důležité, a protože nejde sundat, provází ji od narození až do smrti.

   Dědovi přeji, ať si své slepičky vždycky pozná, a tobě, Jirko, děkuji za dotaz, který je dokonce v těchto dnech velice aktuální, protože právě v tomto období se kuřice a kohoutci kroužkují.

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

6.

Jarda Zeman:

Nemáte nějakou radu jak zajistit napájení slepic v létě? Jsem celý den v práci a často se mi stalo, že si to slepice převrátěj a nemaj nic.

 

NAPÁJENÍ DRŮBEŽE V LÉTĚ

   Nejprve chci zdůraznit, že napájení je pro drůbež stejně důležité jako krmení. Zásadně používáme pitnou vodu a zároveň se snažíme zabránit slepicím pití z kaluží, potoků, močálů a podobných zdrojů, jež mohou být kontaminované a způsobí drůbeži zdravotní problémy. Nejednou taková nákaza končí i likvidací celého hejna. Podobné dopady však může mít i neudržovaná, znečištěná napáječka s dlouho stojící vodou. Obzvlášť v létě doporučuji nejen častou výměnu vody, ale také její dezinfekci např. cholezolem (dle návodu) nebo hypermanganem (slabě růžový roztok). Podávaná voda by neměla být ani příliš ledová, ani příliš teplá a počítejme se spotřebou zhruba 0,5 litru na kus a den.

   Co se týká konkrétně vašeho dotazu: Podle toho, co píšete, dáváte slepicím vodu do nějaké misky nebo jiné nádoby, kterou lze převrátit, a navíc nemáte dostatečnou kapacitu napájení, takže se slepice snaží dostat ke zdroji všechny najednou a tím dojde k převrhnutí nádoby. Doporučuji vám jednak větší počet dostatečně objemných napáječek, nejlépe tzv. kloboukových, kterých je na trhu široký výběr v různých velikostech (od 1,5 do 30 litrů). Tyto napáječky zajistí nejen, že si drůbež vodu nevylije, ale zároveň jejich konstrukce brání vstupování drůbeže do vody a tím jejímu znečištění. Při odchodu do práce napáječky naplňte a umístěte je do místa s celodenním stínem. Při příchodu z práce vodu vždy vyměňte.

   Slepičky bez žízně vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

7.

Sehnal:

Mám chov na zahrádce dost daleko od domova a letos mi už 6 kuřic odtáhla poštolka a nevím co s tím.

 

OBRANA PROTI ŠKODNÉ

   Nejprve musím zpochybnit, že vám kuřice "odtáhla" poštolka. Ta si na slepice netroufne. Pokud šlo opravdu o dravce, přichází v úvahu jestřáb nebo vzácně káně. Ochrana proti dravcům je velice složitá (sám mám s jestřáby problémy). Odstřel a odchyt není ze zákona povolen, takže zbývá pouze mechanická ochrana výběhu, spočívající v zavěšení sítě nebo pletiva, a do volného terénu vypouštět slepice pouze pod dohledem chovatele.

   Pokud se rozhodnete pro podobnou investici, doporučuji vybudovat voliéru z pletiva, která bude chránit základní výběh shora i z boků. Ještě pravděpodobnější, než létající škodná, je totiž stále se rozrůstající řada škodné "pozemní" (poznáte to snadno - dravec slepici neunese, takže najdete její torzo - šelmy naopak drůbež vždy odvlečou). K tradičním domácím lovcům, jako je liška nebo kuna, totiž v posledních letech přibyli zavlečení predátoři, zejména norek americký a psík mývalovitý. Opatříte-li voliéru bytelnou petlicí a dobrým zámkem, ochrání váš chov i před stále častějšími útoky dvounohých pobertů...

   S přáním, ať si na drůbeží pečínce pochutnají jen pozvaní hosté

   Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________________

8.

Michaela Sobčáková, Nižbor

Slyšela jsem, že je lepší si do volného výběhu, kde se vyskytují dravci, pořizovat slepice tmavšího zbarvení, které pak dravec hůře vidí, než např. slepice bílé. Jak moc světlí jedinci jsou do takového nekrytého výběhu vhodní? Co třeba žluté, modré nebo stříbrné černě lemované zbarvení?

 

DRAVCI A ZBARVENÍ SLEPIC

    Nerad oponuji názorům řady kolegů, kteří opravdu tvrdí to, co píšete ve své otázce, ale ve skutečnosti má zbarvení drůbeže na ochranu proti dravcům pramalý vliv. Ostatně - podívejte se na perfektní krycí zbarvení kořisti dravců ve volné přírodě, jež jim většinou nepomůže. A to (na rozdíl od slepic) dokáží koroptve, bažanti, zajíci a různí hlodavci v případě potřeby znehybnět a splynout tak dokonale s okolím. Ostatně - mně letos jestřáb zlikvidoval 2 kusy - bílou a černou plymutku a podobně je na tom řada mých přátel.

   A tak si pořiďte slepičky, které se vám líbí, a zajistěte jim takovou ochranu, jaká je v podmínkách vašeho chovu možná (zavěšená síť, dohled apod.). Jiná pomoc neexistuje, protože ne nadarmo se říká: Má zrak jako ostříž...

   S přáním, ať vám dělají radost i slepičky bez "maskáčů"

   Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

9.
Štěpánka Šáralová, Bílá Hlína

Mám druhým rokem plymutky bílé, jsou krásně narostlé, ale čekala jsem, že vzhledem k velikosti budou mít větší vejce. Teď mají kolem 57 g, staré slepice (křížené žluté) mají vejce kolem 66 g.

 

VELIKOST A BARVA VAJEC

   Hned na začátku Vás musím pochválit - z pohledu užitkovosti jste si vybrala nejlepší barevný ráz plymutky. Plymutka bílá totiž běžně snáší 180 až 220 vajec za rok o hmotnosti 55 - 60 g, což je standard. Takže vidíte, že i Vaše plymutky jsou v normě. Ostatně - i lehká plemena, chovaná vyloženě pro vejce (leghornky, vlašky, minorky apod.), snáší rovněž kolem 200 vajec o úplně stejné hmotnosti. Křížené slepice ať Vás nematou - u kříženců se často objevuje tzv. kladný heterozní efekt, což je ve Vašem případě výrazně nadstandardní hmotnost vajec.

   ALE: Plymutka je polotěžká slepice s kombinovanou užitkovostí (maso, vejce), takže Vám o trochu menší vajíčka bohatě vynahradí svojí hmotností, a tedy množstvím kvalitního masa. Například u kohouta plymutky bílé se běžná hmotnost pohybuje kolem 5 kg, u slepice pak kolem 3,5 kg (pro zajímavost - výše zmíněná lehká plemena mají hmotnost o třetinu až polovinu nižší).

   Chci upozornit, že hmotnost vajec nelze ovlivnit ani kvalitou, ani množstvím krmiva - je dána geneticky. Co ale krmný režim ovlivňuje výrazně, to je množství snesených vajec.

   A ještě k otázce Marka Zemana k barvě vajíček. To, že bílá slepice snáší vždy bílá vejce a barevná hnědá vejce, je často šířený a bohužel i "odborníky" publikovaný nesmysl. Paní Štěpánka by jistě potvrdila, že její bílé plymutky snášejí hnědá vajíčka, neboť VŠECHNY barevné rázy plymutek mají vejce hnědá. A naopak - například všechny barevné rázy vlašek a minorek (včetně černých!) snášejí vajíčka bílá. Takže - dochází i k absurdním jevům, kdy plymutky koroptví snášejí hnědá vejce a vlašky koroptví vejce bílá. Jde tedy o stejný barevný ráz, a přitom vejce mají různá, neboť barvu skořápky určuje pigmentová dispozice a genetické založení jednotlivých plemen a nikoliv barva peří.

    Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

10.
Jakub Šedivý MCH, Plzeň

   Dobrý den velmi rád bych se vás zeptal zda by bylo možné na jaře příštího roku odkoupit násadová vajíčka z kvalitního chovu plymutek bílých.Násadová vajíčka by měla být z exteriérově kvalitního chovu.Předem děkuji za vaši odpověd. S chovatelským pozdravem J.Š.

 

KDE ZÍSKAT KVALITNÍ NÁSADU

   Posílám ti, Jakube, také chovatelský pozdrav a rada je jednoduchá: nejkvalitnější vajíčka získáš vždycky od chovatele, který má uznaný plemenný chov - v případě plymutek bílých jsou to přátelé Těšínský, Michálek a Řeháček. Veškeré kontaktní údaje najdeš v rubrice NAŠE PLYMUTKY, kde jsou všechny plemenné chovy uvedeny.

   Přeji ti hodně chovatelských úspěchů a až budeš mít nový chov pohromadě, nezapomeň se nám pochlubit - rádi tvé fotografie zveřejníme na našich webových stránkách.

   Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________________

11.
Karel Plaváček, Praha 8

   Co je to vlastně vápenka? Jak ji léčit? Kolega mi poradil, ať smočím nohy v naftě, mně se to ale zdá trochu drastické. Existují i jiné metody léčení?

 

VÁPENKA A JEJÍ LÉČBA

   Vápenka neboli knemidokoptóza je onemocnění, způsobené roztočem (Cnemidocoptes mutans) a hrozí zejména mladé drůbeži do 1 roku věku, která nemá ještě dostatečně tvrdý povrch běháků. Parazit totiž napadá kůži a povrchové šupiny běháků, v nichž vytváří spleť chodbiček. Takto narušené běháky zbytní, dostanou světle šedé zabarvení (odtud název vápenka) a dochází k odpadání odumřelých kousků povrchu běháků, v těžkých případech i k rozpadu prstů. Roztoč je navíc schopen přežívat i mimo tělo drůbeže, a tak je nákazou ohroženo celé hejno.

   Léčba není příliš složitá - důležité je zahájit ji včas a nenechat chov masivně zamořit. Vámi zmiňovaná nafta byla a leckdy ještě je opravdu používána, ale vzhledem k její výrazné toxicitě ji nedoporučuji. Úplně stejně a navíc bez vedlejších účinků vám poslouží například obyčejný stolní olej, případně jakýkoliv mastný krém (i když ten se hůře aplikuje). Jde totiž o to, aby se neprodyšně uzavřel celý povrch běháků i chodbičky, v nichž žije roztoč - toho zamezení přístupu vzduchu zahubí. Zároveň mastnota zvláční pokožku a ostré kousky odumřelé kůže přestanou slepici trápit. Mastnou koupel běháků (cca 10 minut, aby se olej dostatečně vsákl) je třeba zhruba po týdnu zopakovat a po dalším týdnu znovu - na závěr je nutno běháky ošetřit účinným dezinfekčním prostředkem (např. Arpalit, Bio Kill apod.), a to nejlépe na noc, aby si jej slepice při pohybu ve výběhu a při hrabání nesetřely.

   Tím ovšem zlikvidujeme pouze roztoče, "zabydlené" v běhácích, jenže zdroj nákazy je v celém okolním prostředí. Je tedy třeba vydezinfikovat kurník, zejména hřady, a je-li to technicky možné, ošetříme postřikem alespoň nejexponovanější části výběhu (okolí krmítek a napáječek, stíněný přístřešek a další místa, kde se drůbež často shromažďuje).

   Nejúčinnější prevencí je i v tomto případě udržování čistoty a pravidelné sledování zdravotního stavu drůbeže.

   Zdravě našlapující slepičky vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

12.
Jar. Skuhravý, Opava

   Slepice mi v zimě skoro nenesou, ale plymutky prý nesou celý rok stejně. Je to pravda?

 

VEJCE V ZIMĚ

   V zimě snižují snášku všechny slepice, bez ohledu na plemeno - tedy včetně plymutek. Míru tohoto snížení ale můžeme výrazně ovlivnit. Je třeba zateplit kurník - ne však tak, abychom zároveň zvýšili vlhkost, protože vlhké teplo je horší, než suchá zima (dýchací potíže, rýma, plísně atd.). Výrazný vliv na užitkovost má také světelný režim - tj., že umělým osvětlením prodlužujeme nosnicím den. Doporučuji rozsvítit slepicím spíš ráno asi 2 - 3 hodiny před rozedněním - pokud budete svítit večer, může pak náhlé zhasnutí slepice dezorientovat. Neprodlužujte světlo o víc hodin, než jsem uvedl - slepice pak budou unavené a projeví se to negativně mj. i na snášce. V krmné dávce musíme zvýšit podíl uhlohydrátů (zdroj energie), což zajistíme zvýšeným podílem kukuřice. V neposlední řadě musíme zajistit slepicícm dostatek pohybu třeba tím, že jim do hrabaniště ukryjeme pár hrstí obilí nebo zadiny, aby měly motivaci pro usilovné hrabání, čímž se zahřejí. Nezapomínejte ani na dostatečné napájení - je třeba stále dohlížet na to, zda není voda v napáječce zmrzlá - v případě, že ano, ihned zajistíme přísun vody nové. Nemáme-li možnost kontrolovat vodu po delší dobu, umístíme napáječku do místa, kde tolik nemrzne nebo se vybavíme vyhřívanou napáječkou, které už jsou i na našem trhu. 

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

13.
p. Kohoutek

Dá se slepice rozkvokat? Myslim tím plymutku bílou. Někde jsem četl, že to jde, když se jim nedává celý týden nic jiného, než ječmen. Je to pravda? A poradíte mi ještě nějaký způsob, prosím?  

 

VYVOLÁNÍ KVOKAVOSTI

   Jednoduše řečeno - pravda to není a neporadím vám ani jiný způsob, protože zkrátka neexistuje. Slepici prostě uměle rozkvokat nejde, dá se pouze v některých případech nejrůznějšími "fintami" přimět kvokající slepice k sezení na vejcích - z většiny těchto "fint" však nemají ani chovatelé a už vůbec ne ochránci zvířat žádnou radost.

   Mohu vám ale poradit využití hedvábniček, což je plemeno s velmi vyvinutou kvokavostí. Hedvábnička vám dokáže vysedět i kuřata plymutky bílé - ostatně - na roli "náhradní matky" je zvyklá třeba od myslivců, kteří ji hojně využívají při odchovu bažantů. Přiměl je k tomu fakt, že bažantí slepice, která ve volné přírodě jako kvočna bez problémů funguje, v zajetí tuto schopnost ztrácí. 

   Chutná-li vám pivo, jistě víte o lepším uplatnění ječmene, než jsou marné pokusy o vyvolání kvokavosti :-)

Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

14.
Libor Kusý

Dobrý den,máte hezké stránky a zaujala mne hodně i tahle vaše poradna. Já mám dotaz, kterému se třeba zasmějete, ale už docela dlouho mi to vrtá hlavou: Proč se mluví jen o slepičí polévce a prodávají se jen slepice? Kam se podějou kohouti nebo jich je tak málo? Nezlobte se,že vás zdržuju takovou blbostí :-)

 

SLEPICE NA POLÉVKU

   Nemusíte se vůbec omlouvat - i já kolikrát přemýšlím nad nějakou "blbostí" z jiného oboru a pídím se po odpovědi :-)

   Kohouta na polévku opravdu v obchodě nekoupíte - máte šanci jen od drobného chovatele, příp. na nějakém trhu, kde chovatelé prodávají své produkty. Ve velkochovech se provádí tzv. sexování - tj. přebírání jednodenních kuřat podle pohlaví, přičemž pro další chov se nechávají pouze slepice, z nichž jsou v dospělosti nosnice a zajišťují produkci vajec. Když se slepice tzv. vynesou (produkce vajec klesá), dodávají se na trh právě jako "slepice na polévku".

   Jiná je situace u tzv. brojlerů - tj. drůbeže, vyšlechtěné speciálně na maso. Tam přicházejí na trh slepice i kohouti pod jednotným označením "kuře".

   Takže - jíte-li kuřata, zcela jistě už jste kohouta ochutnal, pokud byste chtěl okusit "kohoutí polévku", obraťte se na nějakého drobného chovatele - každý z nich tu a tam kohouta vyřazuje.

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

15.

Jaromír K.

Prosím vás,jaký význam má kohout u slepic,pokud nepotřebuju mít oplozené vejce. Je nějak podloženo,že slepice nesou víc či míň? Ohledně hierarchie a pod. je mi vše jasné a počet slepic na jednoho kohouta taky. Jen jestli máte poznatky ohledně snůšky a třeba kvokavosti v přítomnosti kohouta. Díky JK

 

KOHOUT V HEJNU

   Pokud, jak píšete, nepotřebujete oplozená vejce, nemá kohout v hejnu z pohledu užitkovosti prakticky žádný význam. Na snůšku může mít vliv, pokud je kohoutů v hejnu víc, než doporučený poměr (dle typu plemen) - slepice jsou pak kohouty obtěžovány natolik, že nemají prostor na žádoucí výživu a mohou nést méně. S kvokavostí přítomnost kohoutů vůbec nesouvisí.

   Obecně se dá říci, že pokud chováte slepice pouze kvůli vejcím, je lepší kohouta nezařazovat do hejna vůbec. Hlavně proto, že oplodněné vejce má nižší trvanlivost, než vejce neoplodněné, a páření "pro radost" drůbež (na rozdíl od nás :-) nezná.

Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

16.

Renata Jirásková, Náchod

Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Mám rok staré slepičky a teď na jaře jsem si všimla, že jim začalo mizet peří vzadu. Čím by to mohlo být? Slepičky snáší, vypadají spokojeně, výběh mají dostatečně veliký a každý den je pouštím na zahradu. Krmím jednou denně běžným způsobem a přidávám jim drcené skořápky do jídla. Děkuji za radu.

 

SLEPICE ZTRÁCÍ PEŘÍ

   S jevem, který popisujete, mají největší problémy ve velkochovech, což sice není váš případ, ale obdobné dotazy dostávám zejména od lidí, kteří kupují tzv. vynesené nosnice od velkých producentů vajec.

   Slepice hlavně v zimním období nebo v chovech bez venkovního výběhu mají nedostatek bílkovin a řeší to pak vzájemným vyzobáváním zejména nově rostoucích pírek v zadní části těla, která se pro ně stávají náhradním zdrojem bílkovin. Postupně bohužel toto "nouzové řešení" přerůstá ve zlozvyk, takže se slepice často oklovávají i v době, kdy už jim nic nechybí.

   Jevu lze předejít obohacením zejména zimní stravy o bílkovinné složky, například tvaroh nebo kysané mléko.

   Osvědčuje se holá místa po oklování nastříkat tzv. tekutým obvazem s dehtem. Jednak je to dobrá dezinfekce a hlavně - pach dehtu slepice odrazuje od dalšího napadání.

   Píšete, že slepice mají výběh a pouštíte je na zahradu - to je ideální - slepice si bílkoviny venku najdou a se vzájemným ozobáváním s velkou pravděpodobností postupně přestanou.

   Stále hezky opeřené slepičky vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

17.

Petr Suchý

Dobrý den. Na výstavě jsem zakoupil kmen Plymutek Bílých 1,3. Ročík 10. Těšil jsem se na domácí vajíčka, ale zatím nic. Prosím, jak se dá poznat stáří slepic a kdy by měly začít se snášením vajec. Děkuji.

 

JAK PŘEMLUVIT PLYMUTKY KE SNÁŠENÍ

   Plymutky (a bílé zejména) není třeba ke snášení přemlouvat - jsou to skvělé nosnice, budete spokojen - dejte jim ale čas.

   Slepice totiž nemají příliš rády stěhování. Zkušení chovatelé vám potvrdí, že i pouhá účast na výstavách je stojí kromě jiných nákladů i výrazný pokles užitkovosti. Je třeba si uvědomit, že přestěhováním slepice mění prostředí, podmínky, samotného chovatele, skladbu a režim krmení a podobně. To vyvolává u slepic šokový stav (někdy se projeví i ztrátou peří v krční partii) a po dobu jeho trvání nenesou. Trvá to tak tři týdny až měsíc. Potom vám začnou slepice nést a můžete se těšit na více než 200 vajec ročně od každé. Doporučuji krmit směsí pro nosnice (je běžně k dostání), ktero před podáváním navlhčete, aby nepřišly vniveč složky, obsažené v prašné části směsi. Jako zdroj bílkovin můžete přidávat i kuchyňské zbytky.

   A ještě k dalším otázkám: pokud máte slepice z výstavy, mají určitě kroužky, na nichž najdete údaj o roce líhnutí. Vzhledem k tomu, že se líhne zpravidla na jaře, odvodíte si poměrně přesné stáří slepic.

   Spokojený chov vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________

18.

Jiří Staněk

Jaké množství zrní je vhodné pro 1 slepici na 1 den?

 

DÁVKA ZRNÍ PRO SLEPICE

   Množství denní dávky zrní je odlišné podle toho, zda jde o lehké, polotěžké nebo těžké plemeno slepic. Existují sice orientační tabulky, ale já vám doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem, které se osvědčuje nejen většině současných chovatelů, ale řídily se jím i generace před námi:

   Dávejte tolik zrní, kolik vaše slepice zkonzumují za 20 minut. Ideální je takové množství, že pár zrnek zbude. Není dobré, když slepice vše sezobou a rozhlížejí se "z hladu", chybou jsou také velké přebytky, které se pak znehodnotí a mohly by i ohrozit zdravotní stav slepic.

   Takže - pár pokusů a budete vědět i bez přesné váhy naprosto přesně, kolik zrní potřebují právě ty vaše slepičky.

   Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________

19.

B. Slabý

Povodeň nám zatopila zahradu i kotce a kurník. Slepice jsme zachránili, ale teď nevím, jestli je můžu dát zpátky, když se varuje, že může být všechno kontaminované. Můžete mi poradi? Děkuji.

 

KURNÍK PO POVODNI

   Tenhle problém řeší v současné době hodně chovatelů a vůbec vám nezávidím. Nicméně - slepice můžete do kurníku vrátit. Je ovšem třeba jej mechanicky vyčistit a nechat co nejvíc vyschnout, protože vlhké prostředí je živnou půdou pro bakterie. Z toho důvodu doporučuji i vydezinfikovat kurník například chlorovým vápnem nebo jiným účinným prostředkem.

   Co se týká zahrady nebo výběhu, je dobré na ně vypustit slepice až po pořádném dešti, což při průběhu letošního léta není problém.

   Pokud vám povodeň zaplavila také krmení, zde doporučuji je slepicím rozhodně nedávat a vyhodit ho. To může být opravdu kontaminované.

   Spokojený chov bez záplav přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________

20.

Cibulková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na délku sezení slepice na vejcích. Děkuji a přeji hodně zdraví a pohody.

 

DÉLKA SEZENÍ SLEPIC

Sezení na vejcích (období tzv. kvokavosti) trvá v průměru 21 dní a závisí na velikosti vajec - menší vejce mohou sezení zkrátit o zhruba 1-2 dny, větší naopak o stejný čas prodloužit, a také na teplotě, která v daném období (a v prostředí sezení) panuje.

Ještě poznámka - uvažujete-li o líhnutí kuřat v tomto období, příliš vám to nedoporučuji, protože takhle pozdní kuřata už se nestihnout dostatečně vyvinout.

Přeji Vám všechno dobré

Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

21.

Jiří Gessner

Zdravím Vás pane Poure, rozhodl jsem se po přestěhování na venkov věnovat se chovu drůbeže. Krom kachen a husí i slepic nosného plemene. Myslíte že Plymutky jsou vhodné i pro začátečníka? Po mém "soukromém" výběrovém řízení :-) mě toto plemeno zaujalo nejvíce...

 

PLYMUTKY PRO ZAČÁTEČNÍKA

Také Vás zdravím, pane Gessnere. Plymutky jsou rozhodně vhodné i pro začátečníka. Už jenom tím, že jsou odolné vůči povětrnostním vlivům (proto dostaly kdysi jméno "Plymouth Rocks" - "Plymutské skály"), nejsou příliš létavé (stačí nižší oplocení, než u jiných plemen) a hlavně - mají-li dostatečně velký výběh, dokáží si samy obstarat hodně potravy, takže "přežijí" i případné začátečnické chyby při krmení.

Pokud Vám jde o nosnost, v tom případě doporučuji plymutky bílé, jež mají co se týká vajec nejvyšší užitkovost (více než 200 ks).

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

22.

Jindra Tomanová, Mikulovice u Jes.

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat: máme mladé slepičky a jedna pořád jako by šťukala a lapá po dechu a těžko dýchá - má otevřený zobák, nevíme si s tím rady. Žere jako ostatní. Děkuji.

 

DÝCHACÍ PROBLÉMY SLEPIC

Váš dotaz je spíš na veterinárního lékaře, protože příčin popisovaného jevu může být celá řada - od nejbanálnější rýmy po závažné onemocnění dýchacích cest. V každém případě doporučuji se slepičkou dojít k veterináři, protože i rýma je u drůbeže nakažlivá a mohlo by vám onemocnět celé hejno. Při včasném zásahu se vám slepice velmi rychle uzdraví, protože dnes existuje už celá řada velice účinných léčebných preparátů.

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

23.

Jiří Gessner

Zdravím Vás pane Poure a děkuji za Vaši odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Snese se více plemen nosnic v jednom výběhu? Jde mi o plymutky a leghornky. Je to možná hloupá otázka, ale jak je to s kohoutem atd. ..?

 

VÍCE PLEMEN VE VÝBĚHU

Pane Gessnere, není hloupých otázek! Například ta vaše je velice důležitá, pokud byste měl chovné hejno. Tam by samozřejmě musela být plemena od sebe oddělena, jinak by docházelo k nežádoucímu křížení.

Máte-li však na mysli chov užitkový (produkce vajec), se smíšeným hejnem není problém. Při zařazení kohouta pak doporučuji zvolit kohouta leghornky, protože jde o lehké nosné plemeno, zatímco plymutka je polotěžká a kohout by leghornky příliš vyčerpával a mohlo by dokonce docházet k jejich poranění (odřená záda a pod.). Naopak - lehký kohout leghornky si i s plymutkami lehce poradí.

Úspěšný chov přeje

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

24.

P. Chalupa

Letos je nějaký divný léto, najednou mi teď slepice nenesou. Už jsme myslel, že zanášej, ale stěžujou si i jiný. Mám 8 slepic a tak za 2 dny jedno vajíčko. Není to nemoc nějaká? Děkuju.

 

SLEPICE NENESOU

Pane Chalupo, o nemoc nejde - podobné problémy teď máme všichni. Jde o důsledek horkého počasí, které tráví slepice většinou ve stínu a nesbírají potravu. Jistě jste si všiml, že máte i menší spotřebu krmiva. Nedostatečná výživa se pak samozřejmě promítá do užitkovosti. Uvidíte, že s ochlazením "nemoc" odejde.

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

25.

S.Kočica

Dobrý den, obracím se na vás o radu: chovám plymutky bílé druhým rokem a letos jsem nalíhnul kuřátka. Odchov kuřat bez problémů, z kohoutků jsem vybral 2 fešáky a tady je problém - na zádech mají na peří takový žlutý nádech. Prosím vás, dělám něco špatně, nebo až se přepelichají, tak to zmizí? Krmení jsem jim dával směs K1, pak KZK a teď už jen pšenici. Děkuji vám za radu i za odpověď.

 

ŽLUTÝ NÁDECH PEŘÍ

Pane Kočico, jde o poměrně častou genetickou vadu, které lze předejít pouze tím, že při výběru kuřat pro chov budete zažloutlé kusy vyřazovat a tím postupně chov čistit. Někdy však nezbude, než líhnout z vajec od jiného chovatele, neboť ve vaší genetické řadě může být zažloutlé peří neodstranitelné. Skladba krmení, kterou jmenujete, je v pořádku - u bílých kusů se pouze nedoporučuje podávat větší dávky kukuřice, ta zbarvení do žluta výrazně ovlivňuje. Přepeřením se situace nezlepší - naopak - čím bude drůbež starší, tím bude žluté zbarvení zřetelnější.

Chci vás ovšem uklidnit, že nejde o velkou vadu - i na výstavách při posuzování ji hodnotíme v pozici peří u charakteristiky zbarvení jako mírnou, protože se prostě u bílého barevného rázu běžně vyskytuje.

Mnohem závažnější vadou, co se zbarvení týká, je černé pepření v peří ocasu. Takové kusy doporučuji opravdu důsledně vyřazovat.

Hodně trpělivosti přeje
Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

26.

Pali Seman

Dobry deň mam nejake otazky vzhľadom na chov plymutiek: mam už skoro dospele, ale nie su rovnakeho vzrastu. Neviem, či je to dedične, alebo nejaka choroba. Mam tam pekne kusy, ale su tam aj ako by boli mladšie. Neviem, či som urobil ja chybu. Za odpoved dakujem a prejem veľa štastia a uspechov v chove. S pozdravom Pali Seman

 

NESTEJNÝ VZRŮST PLYMUTEK

Jde o poměrně častý jev. Jednou z příčin nestejného vývoje jedinců mohou být genetické dispozice, jež nikterak ovlivnit nemůžete.

Druhou a častější příčinou je chovatelská chyba při krmení. Spočívá v tom, že máte příliš krátké krmící korýtko, k němuž se vejde jen omezený počet nejagresivnějších slepic a na ty ostatní buď zbude krmení málo nebo jen přebrané zbytky, jež nemají odpovídající výživnou hodnotu.

Doporučuji tedy buď delší krmítko nebo spíš několik korýtek, mezi nimiž pak slepice přebíhají a mají rovné šance se plnohodnotně nasytit.

Co se týká vašeho současného hejna, v dospělosti se vzrůst jistě dorovná, ale musíte počítat s tím, že zatímco vyspělejší jedinci začnou nést už letos, u těch slabších se můžete dočkat snášky až na jaře.

Plymutky "jako jeden muž" vám přeje

Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________________

27.

Jana Smetanová

Čím je nejlepší krmit plymutky? Je nejvhodnější krmná směs? A je vhodná N1?

 

KRMIVO PRO PLYMUTKY

Skladba krmiva u drůbeže (a tedy i u plymutek) by měla odpovídat hlavnímu cíli chovu. Jestliže vám jde o vejce pro spotřebu, doporučuji ráno krmit tzv. měkkou míchanicí, v níž můžete zužitkovat i kuchyňské zbytky, strouhanou řepu, vařené brambory, syrovou strouhanou mrkev a podobně. To zasypeme směsí N1 (je opravdu velice vhodná) a promícháme. Pokud chceme z vajec líhnout kuřata, kuchyňské zbytky vyloučíme, neboť jsou bohaté na bílkoviny a ty pak snižují líhnivost.

Večer pak doporučuji podávat směs pšenice a kukuřice v poměru 2:1. V zimě můžeme podíl kukuřice zvýšit, neboť je výživnější a máme jistotu, že drůbež nebude v dlouhých nocích strádat hladem. V této souvislosti připomenu, že pro zvýšení užitkovosti je dobré v zimním období slepicím prodlužovat den umělým osvětlením - nejlepší je opatřit osvětlení kurníku časovým spínačem, který nastavíme tak, aby se světlo zapínalo zhruba hodinu před rozedněním a pak přešlo plynule ve světlo denní.

Velmi důležité je také napájení - hlídejte, aby měla drůbež stále dostatek vody, a počítejte s tím, že v zimě napáječky zamrzají. Doporučuji do vody přidávat maličko octa, což je prevence před onemocněním koksidiozou zejména u mladé drůbeže.

Stále syté slepičky Vám přeje

Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________________

28.

Jana Smetanová

Jak je to se zabarvením zobáku a běháku u černých plymutek? Může být u slepic tmavý zobák nebo je ideál čistě žlutý? Běháky musí být žluté nebo je tam přípustné tmavší zbarvení?

 

BARVA BĚHÁKŮ A ZOBÁKU

Ideální je samořejmě žluté zbarvení zobáku i běháků, ale u černých plymutek (hlavně u slepic) se toho dosáhne pouze výjimečně, takže jsou částečná tmavší místa tolerována. Při výběru chovných kusů ale doporučuji preferovat co nejvíce žlutě zbarvené zobáky a běháky, aby se vada u příštích generací neprohlubovala.

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________

29.

Jiří Dudek

Dobrý den, přečetl jsem si pozorně vaše příspěvky, ale přesto mi to nedá nenapsat. Mám totiž od května z velkochovu plymutky modré a zatím stále nenesou. A to už při odběru byly minimálně 3 týdny staré. Takže je to už 8 a půl měsíce. Krmím pšenicí, kukuřicí, směsí pro nosnice, výběh 2 tis. m zatravněné plochy.Mám jich 12 ks. Vypadají skvěle, mají se skvěle, ale přesto skvěle nenesou. Co mi poradíte?

 

A NENESOU A NENESOU

   Pane Dudku, nechci s vámi polemizovat - k tomu mi chybí dostatek informaci o vašich slepicích, ale pokud jste drůbež kupoval ve velkochovu, skoro bych se vsadil, že nemáte plymutky modré. Ty by totiž byly vzhledem na zákonité štěpení kuřat na modré, bílé a černé jedince pro velkochov velice ztrátové a osobně u nás nevím o žádném velkochovu, který by se plymutkami modrými zabýval. Spíš půjde o nějakého hybrida (křížence) a pak je otázka, pro jaký účel ho velkochov šlechtil. Pokud jde o masné plemeno, může být opravdu snáška mizivá. Další možností je přítomnost nějakého cizopasníka v hejnu (např. čmelíka - to byste poznal podle bledších hřebínků nebo podrobnější prohlídkou peří), případně o onemocnění slepic - to by posoudil nejlépe veterinář. No a konečně - slepice vám mohou také zanášet. Tuto možnost si ověříte tak, že ohledáním zjistíte v kloakách slepic přítomnost vajíčka a snůška přesto bude nulová. V takovém případě doporučuji nechávat slepice zavřené, dokud vejce nesnesou, a pak je teprve pustit do výběhu. Někdy se stává i to, že slepice konzumují vejce samy - to poznáte podle toho, že mají zobáky znečištěné od žloutku. Tento jev většinou signalizuje nějakou chybějící složku v potravě, což ale ve vašem případě skoro vylučuji, protože krmíte správně.

   To jsou možnosti, které mě napadají takhle na dálku, nicméně - musím vás ubezpečit, že letos se snáškou není spokojena celá řada chovatelů (včetně mě). Přisuzujeme to podivnému vývoji počasí, protože každé změně se slepice musejí přizpůsobovat a to je stojí energii, kterou by jinak věnovaly tvorbě a snášení vajec.

   Ať brzy nevíte, co s vajíčky, vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________

30.

Zuzana Nová, Jablonná

Prosím o sdělení, v jakém stáří je nejvhodnější doba ke kroužkování plymutek velkých.

 

KDY KROUŽKOVAT?

   Kroužkování drůbeže nelze stanovit podle stáří, ale je třeba se řídit vzrůstem každého jedince. Pro kroužkování plymutek velkých jsou určeny kroužky č.20 pro slepice a č.22 pro kohouty. Kroužkovat bychom měli ve chvíli, kdy jde konkrétnímu jedinci kroužek bez větších potíží nasadit, ale zároveň není natolik volný, že bude z běháku padat. To se musí bohužel zkoušet a nezřídka se stává, že jednotlivé kusy kroužkujete individuálně v různých termínech, protože někteří jedinci jsou více a jiní méně vzrostlí.

   Přeji vám šťastnou ruku při kroužkování.

   Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

31.

Jaromír K.

Dobrý den pane Pour. Jelikož jsem si přečetl vaše rady ostatním chovatelům, včetně té mně, ať začátečníkům, tak pokročilým chovatelům, můžu říct, že jste opravdu člověk znalý veškeré problematiky ohledně slepic. Mám na vás tedy dotaz, který není z těch jednoduchých. Jednou jsem se jako řemeslník dostal k jedné starší rodině, kde jejich příbuzný dělal údajně výzkum ohledně drůbeže a prý zjistil, že při krmení řepou dochází k zastavení snůšky u slepic. Máte o tom také nějaké informace, popř.co za látku to způsobuje? Protože můj otec vždy tvrdil, že řepa začíná být od března jedovatá. Může to být myšleno jako krmení v tuto dobu? Předem děkuji za odpověď. JK

 

KRMNÁ ŘEPA

   Pane Jaromíre, podobně rezolutní závěry, jako onen chovatel-výzkumník a váš pan otec nemohu potvrdit.

   Domnívám se, že souvislost mezi krmením řepou a nízkou snáškou může pramenit z toho, že chovatel podává slepicím řepu ve větších objemech vůči ostatním složkám krmení, zejména jadrným. Řepa sice zvíře zasytí, ale protože není příliš vydatná (obsahuje až 90% vody), může vést k podvýživě a z ní vyplývající nízké snášce. Řepu bychom měli používat pouze jako doplněk stravy – v zimě někteří chovatelé zavěšují půlené bulvy, aby se slepice při jejich oklovávání zahřály.

   Co se týká jarní „jedovatosti“ řepy, tam vidím příčinu ve špatném uskladnění, v jehož důsledku jsou bulvy napadeny plísní nebo hnilobou. Takovou řepu samozřejmě slepicím nepodáváme, neboť by mohla opravdu negativně ovlivnit jejich zdravotní stav.

   Úspěšný rok 2012 přeje Vám i ostatním chovatelům

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

32.

Lukáš

   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak často se u bílé plymutky vyskytne kvočna (rozhodně bych to byl rád) a kolik slípek se počítá na jednoho kohouta. Děkuji

KVOČNA U BÍLÝCH PLYMUTEK

   U bílé plymutky se vyskytne kvočna jen občas náhodně. I přesto, že jde o polotěžké plemeno, kvokají bílé plymutky opravdu málo. Jestliže sháníte kvočnu, zkuste to u známých chovatelů, kteří mají plymutky žluté, černé nebo modré. Tyto barevné rázy docela dobře vysedí a odchovají kuřata.

   U plymutek se běžně počítá s 10 slepičkami na 1 kohouta, ale záleží na temperamentu kohouta. Pokud je mladý a temperamentní, budete mít oplozenost i u 15 až 18 slepiček.

   Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________________

33.

Ivana

   Dobrý den, právě jsem byla svědkem napadení mých slepic jestřábem. Mám tři a k nim kohouta, právě kvůli ochraně slepic (jsme u lesa). Jaké bylo mé překvapení, když jsem viděla z okna, jak jestřáb bral slepici a kohout se běžel schovat pod strom! Je takové chování kohouta normální? Je pravda, že je ještě mladý. Děkuji

JESTŘÁB

   S jestřábem mám mnoho zkušeností, neboť již řadu let napadá můj chov. Nevěřte tomu, že kohout Vám slepičky ochrání – mně jestřáb přímo na dvoře usmrtil a vykloval 3,5 kg kohouta. Nyní mám dvůr chráněný sítěmi, což je jediná možnost ochrany, neboť jestřáb je chráněný a za jeho případnou likvidaci hrozí citelný postih.

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

34.

Jiří

   Dobrý den, kdy je nejlepší s chovem slepic začít? Na jaře, na podzim..?

KDY ZAČÍT S CHOVEM

   Doporučuji Vám začít s chovem slepic na jaře. Nakupte si od chovatele nebo z líhně malá kuřátka, která si sám odchováte. Musíte počítat s tím, že zhruba z poloviny kuřat se „vyklubou“ kohouti – budete-li mít „smůlu“, bude ten poměr ještě větší ve prospěch kohoutů. Kupte si tedy raději větší počet jedinců, pak si určitě vyberete dostatečný počet chovných slepic. Co se týká kohoutů - ty pěkné můžete odprodat jinému chovateli, ostatní zužitkujete v kuchyni.

   Na podzim si na výstavách ke svým slepicím vyberte pěkného kohouta z cizího chovu a z jara už můžete líhnout a odchovávat od svých slepiček novou generaci zvoleného plemene.

   Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

35.

Jitka Müllerová

   Dobrý den, před měsícem jsme jako úplní začátečníci od chovatele koupili hejno slepic s kohoutem do nově postaveného prostorného kurníku. Jedna ze slepic má teď peří na zádech olámané, kůže je pod ním jakoby s "lupy". Žere a chová se normálně, nepozoruji šikanu ze strany ostatních slepic ani krvavé stroupky apod., které by signalizovaly ozobávání. Krmeny jsou zrním, šrotem,pařenými bramborami, senem, naklíčenou pšenicí, přídavkem vitamínů a vápenného gritu...žádné zbytky z kuchyně. Může jít o nějakou kožní chorobu nebo kde je chyba? Děkuji.

OLÁMANÉ PEŘÍ NA ZÁDECH

   Co se týká výživy, Vaše slepičky si žijí jako v ráji, takže v ní příčinu nevidím. Nedokážu ale samozřejmě na dálku určit diagnózu, a tak doporučuji obrátit se na veterinárního lékaře, který si jistě bude vědět rady.

   Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

36.

Pavel Beránek

   Dobrý den,  chtěl bych začít s chovem plymutek ale nikde jsem nenašel, jak má vypadat vnitřek kurníku. Můžete mi poradit, kde bych sehnal nějaký plánek? Děkuji, Pavel Beránek

Jiří Kůrka

   Dobrý den, měl bych stejný dotaz jako pan Pavel Beránek. Jsem naprostý začátečník. Donedávna panelákový týpek. Teď však žiji na vsi a jsem nadšený. Už jsem postavil dvě králikárny a teď bych si chtěl pořídit ješte pár slepiček a nemám vůbec představu, jak má takový kurník vlastně vypadat /myslím hlavně na vnitřek/. Počítám, ze bych měl asi 5-6 slepiček. Děkuji

KURNÍK PRO SLEPIČKY

   Vážení pánové, takto na dálku se špatně radí, neboť neznám a nevidím Vaše konkrétní podmínky, ale mohu Vám doporučit (kromě internetu) literaturu, z níž se dozvíte vše potřebné. Jsou to vesměs staší tituly, které seženete buď u zkušenějších chovatelů, příp. v antikvariátu, v knihovně nebo můžete učinit dotaz na sekretariátu ČSCH, kde by Vám mohli také poradit nebo mít dokonce ještě pár výtisků na skladě.

   Jde o knihy:

   Havlín a kolektiv: „Domácí chov zvířat“, SZN Praha 1983

   František Tuláček: „Chov hrabavé drůbeže“, Nakladatelství Brázda s.r.o. Praha 2002

   Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________

37.

p. Kudlič

   Dobrý den pane Poure, máme chov slepic a kachen. Nedávno jsme našli na zahradě slepici s ukouslou hlavou a roztrhaným hrudníkem, ani ne do týdne jsme našli další slepici v kurníku, též bez hlavy, a nedávno se nám ztratil beze stopy kohout. V kůlně ležel mrtvý velký potkan. Nevíme, jaká škodná nám na chalupě řádí. Mohla by to být kuna, liška, potkan? Co odneslo kohouta, nevíme. Je zajímavé,vže škodná jde jen po slepicích, kachen a kačerů si to nevšimne. Nemohl byste nám poradit, co je to za škodnou a jak na ní? Předem vám děkuji.

ŠKODNÁ

   Z popisu ve Vašem dotazu usuzuji, že se jedná pravděpodobně o lišku. Kuna by kohouta neodnesla a potkana zcela vylučuji, protože ten si na dospělou drůbež netroufne.

   Zkuste navěsit na plot tzv. „zradidla“ tak, jak to dělají myslivci. Sežeňte si třeba od kadeřníka vlasy. Nejlépe mužské, neboť ženské bývají chemicky ošetřované a nedrží tak dlouho lidský pach. Ze staré pučochy nebo podobného materiálu si udělejte malé sáčky, do každého dejte špetku vlasů a rozvěste je po plotě kolem pozemku zhruba ve výšce 80 – 100 cm.

   „Člověčina“ sice šelmy docela spolehlivě odpuzuje, přesto však zabezpečte řádně kurník, aby se do něj stále drzejší škodná v noci nedostala.

   Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

38.

pí. Borešová

   Prosím o informaci, kolik dni v zimě vydrží slepice bez vody, pokud jim zamrzne. Děkuji.

PITÍ SLEPIC V ZIMĚ

   Nic ve zlém, ale Váš dotaz je docela „krutý“ a skoro hraničí s týráním zvířat, a to hlavně předpokladem ponechání drůbeže bez napájení po dobu v řádu dní.

   V zimě by slepice měly mít úplně stejný dostatek vody jako v létě a v dalších ročních obdobích. Pokud budou žíznit, poklesne jejich užitkovost a snáška bude minimální nebo dokonce nulová. Slepice se budou snažit nahradit vodu klováním sněhu, z čehož pak pramení řada zdravotních problémů – jak zažívacích, tak dýchacích.

   Jestliže je někdo doma, měl by stále měnit zmrzlou vodu za čerstvou, pokud chodíte do práce nebo máte drůbež umístěnou mimo bydliště, podejte slepicícím čerstvou pitnou vodu alespoň jednou denně.

   Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________

39.

Jiří Půda

   Dobrý den pane Poure, jak vysoké oplocení výběhu je nutné pro plymutky? Konkrétně Plb. Mnoho úspěchů přeje Jiří Půda

OPLOCENÍ VÝBĚHU

   Standardní oplocení je stanoveno na 170 – 180 cm O plymutkách je známo, že nejsou příliš létavé, ale přesto počítejte s tím, že Vám občas čipernější slepička přelétne, zejména kuřice v prvním roce stáří.

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

40.

Růžena Grobelná

   Dobrý den, někde jsem se dočetla, že kukaně pro slepice musí mít určitou velikost, jinak ji nepoužije. Budeme mít vlašky, prosím o radu, zda každé plemeno má svou velikost kukaní nebo je nějaká velikost ideální pro všechny slepičky? Děkuji.

KUKANĚ

   Kukaně (snášková hnízda) mají doporučený rozměr 30x35x35 cm a plemeno na jejich velikost nemá vliv. U vzrostlejších nebo naopak drobnějších jedinců lze rozměry individuálně upravit.

   Velikost kukaně nehraje takovou roli, jako její umístění. Je třeba volit vždy místo, kde bude mít slepice největší klid a přítmí.

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

41.

Darina Podlahová

   Dobrý den. Údajně je zákon, který zakazuje volnému pohybu slepic mimo daný pozemek. Pokud ano, jak přesně se tento zákon jmenuje. Bydlíme na vesnici a tam mají všichni slepice volný výběh po vsi (v okolí chalupy). Nám slepice chodí na obecní, ale i k sousedovi na pozemek, který ovšem nemá oplocen, a on nám to likviduje. Ovšem mu to nemohu dokázat. Lze se tomu nějak ubránit, třeba nějakým posypem okolo té zahrady, aby tam nemohly.(třeba trochu vápna)? Nemám na to pozemek tak veliký, abych je mohla na dvoře chovat. Kde se běžně chodí. Děkuji za odpověď.

VOLNÝ POHYB SLEPIC

   O volném pohybu zvířat (a tedy i slepic) pojednává Občanský zákoník a z něj jasně vyplývá, že za zvířata odpovídá vždy jejich majitel. Je tedy jen na Vás, abyste učinila opatření, jež zamezí nežádoucímu pohybu slepic.

   Obávám se, že žádný posyp slepičkám v pohybu nezabrání – doporučuji spíš domluvit se s obcí (nebo s některým ze sousedů) o pronájmu výběhu a ten si řádně oplotit.

   Pokud jste přesvědčena, že soused Vaše slepice „likviduje“, doporučuji oznámení Obecnímu úřadu, v případě větší škody trestní oznámení Policii ČR. To, že se Vaše slepice volně pohybují třeba i po cizím pozemku, nikoho neopravňuje k jejich krádeži.

   Ale naproti tomu – můžete oznámení čelit i Vy, pokud se sousedovi pohyb Vašich slepic po jeho pozemku nebude líbit nebo mu tam dokonce způsobí škodu.

   Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

42.

Pavel Kohout

   Dobrý den chci začít s chovem slepic a rád bych věděl jestli jsou na stavbu kurníku vhodné osb desky. Díky za odpověď

KURNÍK Z OSB DESEK

   Ano, lze použít i OSB desky – vyberte ovšem typ s dostatečnou izolací (aby odpovídala zhruba 30 cm cihlové zdi) a ve voděodolné úpravě. Vylučte desky, na nichž je použit nekrytý polystyren – ten slepice s oblibou klovou.

   Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

43.

Pavla Schee

   Dobrý den, začínám s chovem slepiček, zvolila jsem si Plymutky, jako laik ale nevím nic o jejich krmení, jsou to kuřice staré 22měsíců a nevím, zda je mám krmit 3x denně nebo jen 2x, jak radí manžel, a také čas. Já jim dávám ráno v 6 hod. vařený brambor s drcenou směsí pšenice a jsou tam nějaké vitamíny, v poledne jen tu suchou drc. směs a večer v 18 hod. opět brambor + směs a to, co zůstane nám od oběda. Myslím ale, že je to špatně, co jim dát ráno a co večer? Pšenici už máme objednanou, ale zase, jak a kdy ji dávat? Děkuje vám za radu. Laik z Háje ve Slezsku.:-)

NOVÁ CHOVATELKA

   Máte pravdu – je to úplně špatně :-)))

   Návod, jak krmit, najdete už v mé odpovědi č. 27.

   Stručně zrekapituluji:

   Ráno se má podávat tzv. měkká míchanice, tj. šrot, promíchaný s bramborami a kuchyňskými zbytky do drobkovité konzistence.

   Na noc slepičkám dejte nedrcenou pšenici (2 díly) a rovněž celou kukuřici (1 díl). Jádro slepice tráví pomaleji a vydrží bez pocitu hladu celou noc.

   Takže – opravdu stačí 2x denně, ale podle výše uvedených zásad.

   Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

44.

Pavla Schee

   Dobrý den pane Pour. Prosím o radu, Před měsícem jsem koupila 4 kuřice, nyní jsou už moc pěkné a veliké, a nyní jsem přikoupila další 3, ale jsou hodně mladší a drobné. A nyní ty starší zaženou ty nové do kurníku a nenechají je nažrat ani napít, prostě jak je vidí v ohrádce, tak se na ně všechny vrhnou a klovou Dala jsem těm malým do kurníčku alespoň vodu, ale obávám se, že bez krmiva dlouho nebudou. Bojí se vůbec vylézt ven. Výběh je asi moc malý, má 3x3m. Jak dál, aby ty malé nepošly hladem? Děkuji za odpověď. Schee

 

MLADÉ A STARŠÍ SLEPICE

   Řeknu to jednoduše, paní Pavlo: Všechno špatně!

   Váš výběh je opravdu velice malý, uvážíme-li, že správně by měla mít jedna slepice k dispozici cca 10 m2. Z toho vyplývá, že 3x3 m jsou málo už pro vaše původní, třebaže malé hejno. O snaze zajistit zde soužití starších a mladších kuřic už nemůže být vůbec řeč. 

   Nevím, jaké jsou vaše možnosti, ale otázku výběhu je rozhodně třeba řešit, myslíte-li chov drůbeže vážně - jak se říká - všechno chce své :o)

   Co se týká aktuální situace, není jiné řešení, než nové slepice od těch starších izolovat, případně se pokusit je krmit v kurníku tak, jak to děláte s napájením.

   Ale znovu zdůrazňuji, že bez vyřešení dostatečného výběhu bude váš chov problematický i nadále, a to nejen v otázce soužití starších a nových jedinců.

   Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________

45.

Urbanová Eva, Děčín

Dobrý den, ve středu jsme dovezli z velkochovu vynesené slepice, které snášejí, ale už následující den nám dvě pošly a další den zase dvě. Vždy mají bouli u zadku, že tam je vejce, pokud jim ho ostatní nevyzobou. Nevíte proč pojdou když to vejce není tak obří, že by ho nedokázaly snést?

VYNESENÉ SLEPICE

Dobrý den, určovat diagnózu na dálku je složité, ale vaše zmínka o vyklování vajec ostatními slepicemi naznačuje, že může jít o tzv. kanibalizmus, způsobený šokem po prudké změně podmínek chovu. Slepice pak, jak píšete, vyklovávají ostatním nejen vejce z kloaky, ale i vnitřnosti. Tuto variantu si můžete ověřit na uhynulých slepicích - podívejte se, zda mají vnitřnosti v pořádku. Pokud ano, může jít buď o nějakou chorobu, příp. o prochladnutí, pokud jsou slepice z interiéru drůbežárny prudce přemístěny do chladného počasí těchto dnů. Nejvíc se ale přikláním k první variantě.

Miroslav Pour, Skřivany

-------------

Dobrý den, mockrát děkuji za názor. Slepičky měly opravdu jen vyklobané vejce, které mělo vyjít ven., střeva nebyla vůbec nijak poškozená. Jednu slepičku se nám povedlo odchytit včas a to vejce v ní ještě bylo. Takže to asi bude to nastydnutí? Máme je tedy nechat radši zavřené v kurníčku?
Přeji krásný den a vážně děkuji za odpovědi.

_________________________________________________________________

46.

Pavla Schee

Co s mými slepičkami? Nechtějí zobat večer zrní s kukuřicí, nějak jsem v začátku špatně začala s jejich krmením a ony si to neřádi jedni pamatují, mám nějaké mazané a rozmazlené. Pavla

SLEPICE NECHTĚJÍ ZRNÍ

Máte pravdu, že je to důsledek chyb v začátku chovu, ale není problém slepice na jádro naučit.
Dávejte jim ráno méně míchanice - tj. pouze tolik, aby opravdu vše beze zbytku vyklovaly i za cenu, že nebudou zcela nasycené.
Už odpoledne kolem 15. hod. jim do čistých korýtek dejte trochu zrní. Pokud ho zkonzumují, dodejte jim celou dávku, pokud ne, klidně je nechte "hladovět" dokud jim nedojde, že nic jiného nedostanou.
Věřte, že co se týká potravy, jsou slepičky hodně učenlivé :-)))

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

47.

Vladimír Duštír

Dobrý den, můžete prosím poradit, jak vyléčit "slepičí típek"? Děkuji.

SLEPIČÍ "TÍPEK"

Musím upřímně říci, že jsem se s "típkem" u drůbeže za celou svoji chovatelskou kariéru nesetkal, a tak Vám z vlastní zkušenosti neporadím. Nicméně - vždycky se držím zásady (a doporučuji to každému), že zdravotní problémy u zvířat by měl řešit veterinář, protože stejně jako u člověka je samoléčba riskantní. Už proto, že podobně jako "típek" může vypadat i jiné onemocnění.

Vím, že jsou chovatelé, kteří "típek"

___________________________________________________________________

48.

Pavla Schee

Dobrý den, pane Poure. tak slepičky začaly snášet, ale některá vejce jsou bez skořápky. Ráno míchanice s posekanými kopřivami a směs pro kuřice, 1x týdně přidávám jemně drcené skořápky, večer zrní. Také první vajíčko bylo hodně malé. Mám přikoupit nějaké vitamíny?

VEJCE BEZ SKOŘÁPKY

Co se týká krmení, je vše v pořádku, až na tu směs pro kuřice - teď už je třeba dávat směs pro nosnice. Také skořápky dávejte častěji, slepice potřebují pro tvorbu skořápek vápník. Obohacením krmení o vitamíny nic nezkazíte - mohu doporučit třeba Roboran D, který obsahuje komplexní soubor nejen vitamínů, ale i minerálních látek a dalších užitečných složek.

Jinak pro zajímavost - vajíčka bez skořápky v dospělosti často snášejí ty nejlepší nosnice - tvoří totiž vajíčka tak rychle, že než se stačí jedno pokrýt skořápkou, už se na něj tlačí další. To se ale, jak píšu, týká dospělých jedinců - váš případ to nebude.

S velikostí prvních vajec si nedělejte starosti - jde o tzv. kuřecí vajíčka, velice brzy budou mít standardní velikost.
Hodně chovatelských úspěchů přeje

Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

49.

Jana Sobotková

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se dá rozeznat slepička od kohouta u bílých plymutek. Je jim 8 týdnů

SEXOVÁNÍ PLYMUTEK

   Dobrý den. Takzvané sexování je možné u jednodenních kuřat, pak už ne. Nyní je třeba čekat na vytváření druhotných znaků, z nichž nejspolehlivější je velikost hřebínku - kohoutci mají vyšší. Určit čas, kdy hřebínky začnou narůstat je složité - záleží na kondici drůbeže. Rozeznat bezpečně pohlaví v 8 týdnech je však velice složité a nespolehlivé (někteří chovatelé se řídí třeba tvarem pírek v krčním závěsu) - doporučuji ještě chvíli vydržet - po nárůstu hřebínku budete mít jistotu.

   Hodně nosnic, ale i výbornou kohoutí polévku přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________

50.

Pavla Schee

   Dobrý den, omlouvám se za mé neustálé vyptávání, ale mám obavu o jednu z mladších kuřic, asi 20-ti týdenní. Celý den se straní ostatních, polehává schovaná pod keři a nic nežere. Jen jsem ji viděla, že se napila, chodím se na dívat, celý den leží na jednom místě. Pokud by byla nějaká nemocná, jak to poznám, aby nenakazila ostatní?

   Byla jsem na poradě u staršího pana souseda, chová slepičky asi hodně dlouho, poradil - než pojedu na veterinu, zkusit toto: Dát jim lehce okyselenou vodu a do potravy jemně rozdrcené dřevěné uhlí, větší větrání v kurníku. Čistím jej téměř denně, nevím, zda to zabralo. První den slepička jen pila, pak až za 2 dny začala trochu zobat, další dny už vše v normálu. Už zase skáče přes kaluže:-)).

   Být to v nějakém velkochovu, tak nevím nevím, manžel se směje, že jsou to mé třetí děti, haha. No a co,že? Mí malí vnuci z města na ně chodí koukat jako do ZOO.

NEMOCNÁ SLEPICE

   Manžel má tak trochu pravdu, že pro správného chovatele jsou jeho svěřenci něco jako další děti. Přeci jen - jsou to živí tvorové a podle toho je třeba se jim věnovat.
   Co se týká rady zkušených chovatelů - to je zdroj vědomostí, který každému méně zkušenému chovateli vřele doporučuji (tím, co vám pan soused poradil, nic nezkazíte - obzvlášť čistota a sucho v kurníku jsou důležité). I u onemocnění je to jako u lidí - někdy vše vyřeší příroda sama, někdy jí trochu můžeme pomoci, jindy je nutná odborná pomoc.

   Určovat diagnózu na dálku není možné - v případě nemocné drůbeže doporučuji vždy konzultaci s veterinářem, neboť je řada chorob, které při zanedbání mohou ohrozit celý chov.

   Vždy zdravé slepičky přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

51.

Lenka Lusková

   Dobrý den - považuji se za pečlivou, ale přesto mě trápí, že dělám někde chybu - některé slepičky mají vypadané peří na zádech a pod ocasem. Koupíme třeba deset slepiček a z toho půlka má tento problém. Krmím zrním, vitamíny, občas brambory, pečivo. Zrní namáčím, směska pro nosnice. Moc děkuji za odpověď.

SLEPICE BEZ PEŘÍ

   To je poměrně běžný jev u slepic z velkochovu, které si navzájem peří vyzobávají. Při správné výživě (a ta vaše správná je) by se to mělo brzy dostat do normálu.
   Pro úplný klid zkuste konzultovat problém i s veterinářem, neboť vypadávání peří je někdy spojeno i s nějakou chorobou, ale ve vašem případě se spíš přikláním k první variantě.

   Pěkně opeřené slepičky přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________

52.

Jana Nováková

   Máme slepice asi 1 rok, jsou myslím dobře živené, mají velký výběh. Snáší velmi dobře, ale pohled na ně není hezký, jsou vyklobané na ocasu i na voleti, dle různých rad jsme vysříkali kurník a i jednotlivé slípky pod peří spreyem. Dle zkušené sousedky nám bylo sděleno, že jsou ve stresu. Poraďte co dělat. Kdo k nám přijde, myslí, že jim něco je, ale jsou živé a pohyblivé, zobou na zahradě a i dobře žerou. Děkuji.

SLEPICE BEZ PEŘÍ JEŠTĚ JEDNOU

   Moje odpověď bude podobná, jako u předcházejícího dotazu. Podle jevu, který popisujete, si myslím, že v případě vašich slepic jde o tzv. nosný hybrid. Při chovu ve specifických podmínkách produkčních velkochovů je tato drůbež skutečně dost stresována a jedním z projevů je vzájemné oklovávání peří.

   U vás doma už jistě stresem netrpí, ale zlozvyk přetrvává a pravděpodobně se budete muset smířit s tím, že to nikdy žádné "fešandy" nebudou. Oceňujte tedy hlavně jejich užitkovost, která, jak píšete, je dobrá. Ostatně - je to jistě hlavní důvod, proč slepičky chováte.

   Navzdory vzezření spokojené slepičky vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

53.

Pavla

   Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak poznám, že ve vejci je opravdu kuřátko. Prosvítila jsem je a jsou tmavá, tudíž se mohu domnívat, že tam je kuře. Ale slyšela jsem, že i taková vejce mohou být špatná, jakoby asi zkažená, či co. Jak tedy poznám, že je uvnitř opravdu živé kuře?

OPLOZENÁ VEJCE

   Vaše domněnka, že oplozené vejce je při prosvícení tmavší, je správná, ale zaručenou informaci tak nezískáte, neboť v procesu vývoje plodu se může přihodit i ledacos negativního. Prostě - ne z každého oplozeného vejce musí být živé kuřátko - líhnivost je stoprocentní jen málokdy. Příčin je celá řada, mezi nejdůležitější patří i kondice slepic a jejich výživa.

   Zkrátka - může se stát, že se vývoj některých plodů přeruší, v žádném případě se však vejce v líhni nezkazí, neboť se tam dávají pouze čarstvá vajíčka mladší 14 dnů.

   Co největší úrodu kuřátek vám přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________________

54.

Petra Bukaiová

   Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak se ukládají slepičí vajíčka do líhně - jestli špičkou nahoru nebo dolů. Děkuji.

POLOHA VAJEC V LÍHNI

   Vajíčka umisťujeme do líhně zásadně špičkou dolů a šikmo, nikoliv svisle. Navíc je třeba vejce zezačátku alespoň 2x denně obracet, tj. dáme-li je skloněná zleva doprava, sklon pak obrátíme zprava doleva atd. Doporučuji udělat si na vejce značky (třeba kolečko a křížek), abyste neztratila přehled. V poslední fázi před líhnutím už není otáčení potřebné, ale v první fázi je nezbytné!

   Úspěšné líhnutí přeje

   Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

55.

Veronika Kovačíková

   Prosím vás, jak ochránit kuřata před potkany. Jed dát nemůžeme a dost je napadají. Děkuji za odpověď.

OCHRANA PŘED POTKANY

   Jediné možné řešení je přechovávat kuřata v kurníku nebo ve voliéře s pevnou podlahou a zdí (pletivem), kudy by se potkani ke kuřatům nedostali. Zároveň je třeba potkany fyzicky likvidovat, zejména z důvodu šíření nejrůznějších chorob, nebezpečných nejen ostatním zvířatům, ale i lidem. Existují i preparáty, jež jsou úzce směrovány na hlodavce, takže případné požití není pro kuřata nebezpečné. Současně zjistěte zdroj, odkud se potkani šíří (často to bývá z okolních objektů, v nichž jsou chována hospodářská zvířata, příp. ze skládek, od stanovišť odpadních kontejnerů apod.) - jejich likvidace je nejúčinnější právě tam a ochranu umocníme i přísným udržováním čistoty, důslednou likvidací zbytků potravin a krmiva atd., neboť ve většině případů je výskyt potkanů důsledkem chování lidí.

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

56.

Martina Strnadová

   Vzhledem k ostatním dotazům ten můj možná do vaší rubriky ani nepatří, ale přesto - jsem naprostá začátečnice a nevím, které zvolit nosné plemeno. Líbí se mi česká slepice zlatá kropenatá už proto, že jde o původní české plemeno, ale podle mých informací zase nenese tolik, jako jiná plemena. Mohla bych je nakombinovat třeba s leghornkami? Nebo které jiné byste mi doporučil? Či je lepší zvolit nějaký hybrid? Mně osobně jsou ale bližší čistokrevná plemena. Ještě jsem zapomněla dodat asi podstatnou informaci - totiž že bydlím na Vysočině, kde jsou tvrdší podmínky, hlavně v zimě. Děkuji.

NOSNICE PRO ZAČÁTEČNÍKA

   Jako plymutkář si nemohu odpustit informaci, že pro tvrdší podmínky byly kdysi vyšlechtěny právě plymutky - co se týká užitkovosti, je nejpilnější nosnicí plymutka bílá.
   Ale upřímně musím říci, že i Česká slepice zlatá kropenatá je velice odolná. Na rozdíl od plymutky (polotěžká) jde o plemeno lehké, třebaže se produkcí vajec (cca 150 vajec za rok) opravdu nevyrovná ani plymutkám bílým (více než 200) a už vůbec ne hybridům, jejichž užitkovosti se nevyrovná žádné čistokrevné plemeno.
   Jde-li vám ovšem o chovatelské výsledky, k nimž kromě užitkovosti patří také úspěchy na výstavách apod., jděte do češek, jež se vám tak líbí. Jsou to krásné slepičky.

Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

57.

Pavla Schee

Zdravím Vás, pane Poure.
Z mých Plymutek jsou nádherné slepičky, všechny problémy jsme překonali. Je pravda, že snášejí ze všech mých druhů nejvíce. Ale mám Plymutky jen 3, pak 1 Sasexku, 2 slepičky hybridky, černobílé strakaté, to tedy nevím, co je to za mix - mají vysoké ostře oranžové běháky a veliký zoban, taktéž téměř oranžový, a jsou hodně vysoké a vypadá to, že budou i větší, než starší Plymutky, Klidně z místa přeletěly plot vysoký 1,60m. Pak 1 vlašku a ta je zase z nich nejvíce mazaná. Když se chce vkrást do záhonu se salátem, tak se nejdříve dívá, kde jsem, a pak se tam nenápadně doslova vplíží, jenže ji prozradí ty ostatní závistivci, protože se v hejnu vydají za ní :-D. Musím však přiznat, že sázím tolik salátů hlavně kvůli nim, když manžel není doma, tak je v tom salátu klidně nechám:-).

Přeji pěkný den, Pavla z Háje.

ČLENSTVÍ V KLUBU

Děkuji za Vaše "zpravodajství o stavu chovu" :o)
Sama jste se ujistila, že plymutky jsou dobré plemeno, a tak Vám doporučuji zvážit členství v našem klubu.
Jednak budete mít stále na dosah rady i pomoc nás, zkušenějších, a jednak - poznáte sama, že se mezi lidmi se stejnou zálibou budete cítit báječně.
Těším se na shledanou.
Zdraví Miroslav Pour

Zdravím Vás pane Pour a děkuji za nabídku ke členství, určitě ji využiji. Měli jsme dosti náročné dny na práci v zahradě a kolem domu, proto jsem se dříve neozvala.

Slepičky snáší všechny, to jest všech 7 :-) Jen Vlaška má obden vejce dvoužloutková. Nebude mít časem nějaký problém?

Ale máme další problém a to je kvokání u bílé slepičky Sasexky, přestože nemáme kohouta. Připadá mi to hodně drastické, strkat do vody nebo pod koš, ale kuřata nechceme, tak co s ní? :-) Sklep nemáme, ale garáž ano. Jestli do tmy, nebo jen izolovat? Děkuji za radu a těším se na vaši podzimní výstavu, určitě přijedu. Na dovolené jsem nebyla, tak si udělám výlet na konec republiky. Pavla z Háje ve Slezsku.

P.S. Už jsem jednu vaši odpověď na kvokavost slepic našla, takže už vím, dáme slepičku na den dva do garáže. Hmm, ale bude jí tam asi smutno a bude tam vřískat :-)) ? Pavla, Háj.

 
Dobrý den, paní Pavlo.
Dvoužloutková vejce jsou sice anomálie, ale je absolutně neškodná jak pro slepičky, tak pro konzumenta takového vajíčka.
Co se týká kvokavosti, chladné prostředí garáže bez podestýlky je dobrá volba. Je třeba ale slepičce zajistit potravu a tekutiny - názory, že hlad a žízeň ji přinutí nekvokat, je nesmyslný a vede často i k úhynu.
 
Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________

58.

Marie Nováková

Dobrý den pane Poure, chováme slepice již několik let vždy 10 černých a 10 hnědých, abychom poznali, které jsou starší. Každý druhý rok ty starší vyměňujeme za nové kuřice. Vyřazené ale v sobě mají ještě vejce. Neděláme chybu, že je měníme tak často? Nevím, jestli bychom je měli nechávat tři roky. Prosím o Váš názor a předem za něj děkuji.

OBMĚNA SLEPIC

Dobrý den - systém, který uplatňujete, je opravdu příliš velkorysý a odpovídá spíš podmínkám velkochovu, zabývajícího se produkcí vajec.
Nevím, jaké chováte plemeno, ale v zásadě se dá říci, že nosnice při dobré výživě dosahuje stabilní snášky nejméně tři roky.


Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________

59.

Ladislav Jilg

Kde sehnat kroužky č.11 a 13. Prosím poraďte.Děkuji.

KDE SEHNAT KROUŽKY

Dobrý den, kroužky mohou oficiálně sehnat pouze členové Českého svazu chovatelů - jste-li členem, obraťte se na svoji základní organizaci. je dokonce nejvyšší čas, neboť do konce měsíce SRPNA je třeba objednat kroužky na rok 2013.
Nejste-li členem ČSCH, zkuste oslovit některého ze členů, zda mu nějaké kroužky nezbyly, což ale už není příliš "čistý" způsob.

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

60.

Milan Navrátil

Dobrý den, chtěl bych se Vás prosím zeptat, jestli slepicím nějak uškodí, když jsem kovové sudy ve kterých mají slepice uložené obilí asi týden před tím, než se do nich obilí nasypalo vystříkal biolitem.

DRŮBEŽ A BIOLIT

Dobrý den, pane Navrátile.
Nemusíte mít obavy, slepicím takto uložené krmivo neuškodí.

Miroslav Pour, Skřivany

___________________________________________________________________

61.

Ivan

Dobrý den, začínám s chovem slepic a jsem laik, kurník jsem postavil zateplený, přes spínací hodiny přisvěcuji ráno i večer, výběhy mám dva, oplocený, v kterém je mám dopoledne, a až snesou, tak je pouštím na louku, kde jsou keře a mokřina, tam si hrabou až do večera. Mohu je pouštět volně již ráno? Mám obavu ať nesnášejí někde pod strom, a pak jak je mám krmit, když venku mají vše. Dávám jim občas ráno míchanici, večer pak pšenici a trošku granulí pro nosnice. Ale v budoucnu budu řešit velký problém, nejsem schopen slepičku zabít, takže je budu mít, až umřou přirozeně, je to normální? děkuji, Ivan

VÝBĚH, KRMENÍ

Dobrý den,

váš krmný režim je v naprostém pořádku - pouze je třeba sledovat, kolik krmení spotřebují a dávat jim opravdu jen tolik, aby nehladověly, ale zároveň nenechávaly moc zbytků, jež by se pak mohly kazit. Nevím, co máte za plemeno, ale např. plymutky si v sezóně hodně potravy najdou samy.

Slepice můžete pouštět volně už ráno (i když si možná už stihly zafixovat váš systém dvou výběhů) - mají svůj kurník, kde se cítí jistě dobře - nemají tedy důvod snášet mimo hnízdo.
Co se týká přisvěcování, doporučuji je nastavit pouze na ráno. Jednak to stačí a jednak - umělé světlo pak plynule přechází ve světlo denní, zatímco večer dochází k prudkému přechodu do tmy, což se může projevit na kvalitě spánku slepic.
Přirozenou smrt vašich slepic příliš neschvaluji - po 3. až 4. roce jejich života dochází k rapidnímu poklesu užitkovosti, takže jejich chov ztrácí smysl. Pokud nemáte srdce slepičku zabít, prodejte nebo darujte ji někomu, kdo jepro vidinu výborné slepičí polévky tohoto "zločinu" schopen :o)))

Miroslav Pour, Skřivany

_______________________________________________________________

62.

Zina

Dobrý den, během týdne mi uhynuly 2 slepice. Jen posedávaly, bledé a pak umřely. Dnes při čištění kurníku, který čistím co 10-14 dní, jsem narazila na hnízdo čmelíků, hned jsem volala veterinářce a ta mi dala nějaký přípravek na vystříkání kurníku, ale co tady čtu, tak to moc nezabírá. Tak jsem se chtěla zeptat, opravdu můžu na slepici stříknout biolit? Asi tipuju stříknout pod křídla. Neublíží jí to nijak? Protože slepičky si pořád zobákem drbou peří...tak ať ty potvory čmelíky zlikviduji......už se drbu i já... děkuji za radu

ČMELÍCI A BIOLIT

Dobrý den, paní Zino.
Biolit slepicím opravdu neuškodí. Doporučuji postřik kurníku i slepic večer, když jsou na hřadu - neomezujte se na stříkání pod křídla, postříkejte je klidně celé. Tento postup opakujte tak 3x až 4x, vždy po 2 dnech, a budete mít od čmelíků alespoň na čas pokoj.
Podle příznaků, jež uvádíte, je téměř jisté, že jsou příčinou stavu vašich slepic opravdu čmelíci, takže s opatřeními příliš neotálejte a na podobné příznaky včas reagujte i v budoucnu.

Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________

63.

Pavla Schee

Zdravím Vás, pane Poure, chtěla bych vědět, zda vám mohu poslat přihlášku, i když nejsem členka Českého svazu chovatelů, v té vaší přihlášce je i dotaz, ve které organizaci Svazu chovatelů jsem evidována a od kdy.

ČLENSTVÍ V KLUBU

Podle stanov ČSCH se může členem klubu stát ten člen Svazu, který chová alespoň 2 roky vybrané plemeno, v tomto případě plymutky. Abychom ale nevylučovali své příznivce, kteří mají o chov zájem a nejsou členy ČSCH, evidujeme je jako tzv. příznivce, na něž se vztahují všechna práva i povinnosti členů klubu. Přihlášku tedy bez obav zašlete na moji adresu (M. Pour, Tovární 37, 503 52 Skřivany) – vše potřebné zařídím.

Pak jeden dotaz na slepičky: běhají venku i v dešti, a přitom mají kurník otevřený. Mám je nechat venku nebo je zahnat do kurníku? Je to možná směšná otázka, ale nenachladí se?:-)
Potravu i vodu mají pod přístřeškem, mají i venkovní přístřešek, ale přesto se courají i na dešti.

SLEPICE V DEŠTI

Pokud jim bude déšť vadit, určitě se schovají. Nechte to na jejich pudu.

A ještě mám dnes jeden dotaz: slepičkám do výběhu lezou přes plot místní 4-nohé kočky, manžel říká, že je to moje vina, protože jim tam nechávám celý den krmení a že ty kočky čekají na myši. Nezakousnou mi slepici? Prý si kočky na slepice netroufnou, ale slepice jsou z nich vystrašené.

SLEPICE A KOČKY

Mohu vás uklidnit – kočka slepici opravdu nenapadne – horší je to s malými kuřaty, ta je potřeba před kočkami chránit.

Pokud chodí kočky ke slepicím lovit myši, buďte ráda, dělají jim (i vám) cennou službu a slepice si na jejich přítomnost brzy zvyknou.

Miroslav Pour, Skřivany

_______________________________________________________________

64.

Ivana

Dobrý den, na výstavě v Lysé jsem si loni pořídila 3 slepičky a kohouta zdrobnělé plymutky černé. Letos jsem zkoušela dát pod kvočnu několik vajíček a 3 kuřátka se povedla. Za chvíli budou tříměsíční a vypadá to na 2 slepičky a kohouta. Zatímco slepičky jsou úplně černé, kohout má na zádech peří i rezavé. Je to velká vzhledová vada pro další případný chov?

VADNÁ BARVA PEŘÍ

Výskyt hnědého nebo rezavého peří je u tohoto plemene vyřazující vada, takže pro chov je tento jedinec nevhodný. Doporučuji ho vyřadit. Tolerovat se dají pouze tzv. záběly (tj. bílá pírka) v letkách.

Miroslav Pour, Skřivany

________________________________________________________________

65.

Kristýna Pavelková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se postarat o dvoudenní kuře. Moje vnučka bude mít brzo nerozeniny a moc si přeje mít kuřátko, ale já nevím, jak se o něho starat a co potřebuje. Jestli ho vůbec může mít doma. Děkuji za odpověď.

DVOUDENNÍ KUŘE

Myslíte to jistě dobře, ale snažit se chovat doma jedno kuře nepovažuji za dobrý nápad. Slepice jsou hejnová zvířata – malá kuřata se navzájem zahřívají apod. Myslím, že by snaha o odchov dopadla hodně smutně pro kuřátko i pro vnučku…

Máte-li k tomu podmínky a inklinuje-li vnučka k chovatelství, může si zkusit kuřata odchovat, ale kupte jich alespoň 10 a vytvořte jim veškeré potřebné podmínky (ustájení, teplotu, vhodné krmení atd.)

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________

66.

Soňa Tůmová

Obracím se na Vás s prosbičkou ohledně jedné chovatelské rady: Ráda bych znala Váš názor na „zastříhávání zobáčku slepice“ při případech, kdy slepice požírá vajíčka. Doma chováme slepice a můj taťka vyřešil tuto nepříjemnou situaci tím, že slepici štípačkami odštípl kousek (horní i dolní) zobáčku. Slepici poté bohužel tekla krev. Já považuji tuto metodu za přehnanou, myslím si, že laik neví, kdy a v jakých místech může slepici ublížit. Ráda bych tedy znala Váš názor, jakožto názor profesionálů. Může to tedy slepici ublížit? Trpí tím zvíře? Způsobí mu to šok?

STŘIHÁNÍ ZOBÁKU

Toto opatření uplatňují velkochovy u kuřat. Odstraňuje se kousek horního zobáku, a to elektricky.

Zkrácení zobáku je možné i u dospělé slepice, ale i zde se upravuje pouze horní část a je třeba provádět zkrácení tak, aby slepice nekrvácela (je to obdoba střihání nehtů u člověka).

Já však preferuji humánnější metody. Hodně účinné je zatemnění kurníku, kde se slepicím jednak dobře snáší a jednak – v přítmí se slepice špatně orientují, takže vejce, které by jinak naklovaly, prostě nenajdou.

Miroslav Pour, Skřivany

_________________________________________________________________

67.

Jana

Mám dotaz: když si koupím kohouta z plemenného chovu, dostanu na něho rodokmen nebo se musí žádat plemenná kniha o vystavení, nebo jej má vystaven už chovatel? Děkuji.

RODOKMEN

Dobrý den. Pokud má chovatel, od nějž kupujete kohouta, opravdu uznaný plemenný chov, měl by si vyžádat příslušné doklady z Plemenné knihy ÚV ČSCH a mít je k dispozici.
Uznané plemenné chovy plymutek najdete na našem webu v rubrice NAŠE PLYMUTKY, plemenné chovy všech plemen drůbeže pak jsou na webu ČSCH (https://www.cschdz.eu/odbornosti/drubez/plemenne-chovy.aspx)

M.Pour, Skřivany

_________________________________________________________________

68.

Petra

Dobrý den, jelikož jsme omezeni prostorem (a sousedem, který druhého velkého kohouta nedovolil) a již máme plymutky bílé (velké) a chceme k nim ještě jeden druh, tak by mě zajímalo, který z barevných rázů zdrobnělých plymutek má vysokou snůšku a který z vašich členů je i chová. Předem děkuji za váši odpověď. Petra

SNÁŠKA ZDROBNĚLÝCH PLYMUTEK

Dobrý den - také mezi zdrobnělými mají nejvyšší snášku plymutky bílé. Co vím, chová je např. Ing. Jambura (ZO ČSCH Záhoří, okr. Písek) jambura@jambura.cz, ale doporučuji přijet na speciální výstavu plymutek v Chlumci nad Cidlinou (27.10.2012), kde si určitě vyberete nebo se přinejmenším domluvíte.

M.Pour, Skřivany

__________________________________________________________________

69.

Pavla Schee

KORESPONDENCE

Zdravím a už se na vaši výstavu těším, jsem sice od vás, co by kamenem dohodil, z konce Slezska naší republiky, ale to mi nedá, abych se nepřijela podívat. Přikupovat asi další pepiny nebudu, ale výlet to bude parádní.

Vaše rozhodnutí je obdivuhodné (vzhledem ke vzdálenosti) - vynasnažíme se, abyste dlouhé cesty nelitovala.
Těším se na osobní setkání - budu-li v době Vaší návštěvy přítomen, rád Vás expozicí osobně provedu. Mir. Pour

Zdravím vás a moc mne mrzí, že jsem na výstavU u vás nedojela, půl roku se a to těším, no a v minulém týdnu mi odešlo auto, koupila jsem sice obratem nové, ale tady šíleně na sev. Moravě celý den sněžilo a já jsem nedostala odvahu s tím novým autem vyjet, ach jó. Tak se těším alespoň na nějaké fotky z Výstavy, které někdo dá na vaše stránky. Mám tolik různých dotazů a věcí, co bych ráda o slepicích věděla, ale to bych musela napsat knihu:-). Tady ve vesnici bydlím teprve 3 roky (jsem městský tvor) a živou slepici jsem viděla, až jsem si je koupila. Tak si asi dovedete představit, co jsem za chovatele. Nechápu, jak může mých 7 slepic snést někdy za jeden den i 10vajec, někdy 8, a pak najednou jen 4. Manžel se smál, že jsem je tam podstrčila navíc sama :-D

Manžel nemá pravdu, vaše slepice se chovají úplně normálně. V době největší produktivity některé opravdu dokáží snést i dvě vejce za den, pak následuje období, kdy "odpočívají". Teď je to třeba v souvislosti s přepeřováním před zimou, jež jim odčerpává hodně energie, v zimě si pak dost sil odčerpává "výroba tepla" v organizmu.

M.Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________

70.

Jan K.

Dobrý den,
chtěl bych začít s chovem plymutek. Rozhoduji se, jaký barevný ráz slepic si pořídit. Proto se Vás chci zeptat, zdali je rozdíl ve vlastnostech (např. ve snášce) mezi jednotlivými barevnými rázy (např. bílá, černá atd.)? Popř. jaké plymutky mají nejvyšší snášku? Děkuji

SNÁŠKA BAREVNÝCH RÁZŮ

Dobrý den - vaše rozhodnutí vítám a mám jednoduchou radu: 27. října je v Chlumci nad Cidlinou Celostátní výstava plymutek - tam si můžete prohlédnout všechny barevné rázy, které existují (taková možnost je právě jen na této speciálce) a dokonce si i vybrané slepice koupit nebo objednat.

Co se týká vlastností, rozdíl mezi jednotlivými barevnými rázy prakticky není, co se týká snášky, tam rozdíly jsou. Nejvíce vajec vám snese plymutka bílá.

Přestože bych velice rád výstavu v Chlumci navštívil, je to pro mě nereálné, jet přes půl republiky. Můžete mi poradit, na koho se obrátit, od koho bych mohl koupit kvalitní násadová vejce plymutek? Jsem z Jížních Čech. Děkuji

Dobrý den - doporučuji obrátit se na Ing. Jamburu (ZO ČSCH Záhoří, okr. Písek), který Vás už jistě v rámci jižních Čech nasměruje:

jambura@jambura.cz

M.Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________

71.

Jana Bucková

Dobrý den, chtěla sem se zeptat. chováme doma kachny a začaly si navzájem škubat peří až do krve. Nevíte prosím, co s tím?

KACHNY

Na váš dotaz je těžké odpovědět - takovéto chování je u kachen dost nezvyklé. Abych měl alespoň z čeho vycházet, potřeboval bych vědět, jaké máte plemeno a v jakých podmínkách kachny chováte (krmení, prostředí apod.).

M.Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________

72.

F. Tippl

Na hubení čmelíků u drůbeže mi byl doporučen přípravek Bio Kill. Dočetl jsem se,že obsahuje Permethrin, který se nesmí aplikovat na tělo drůbeže, protože se dostane přes kůži do vajec. Nenašel jsem jiný přípravek, který tuto látku neobsahuje. Co si o tom myslíte? Čím hubit čmelíky na slepicích? Děkuji

POUŽITÍ BIOKILLU

Biokill je opravdu nesprávné používat na kůži - je třeba dávat pozor i na životní prostředí - dostane-li se do vody, ohrozí vodní živočichy. V případě výskytu čmelíků jej lze proto využít pouze k vystříkání kurníku (spár, dutin a dalších míst, kde se mohou cizopasníci vyskytnout). Jak už jsem zde několikrát uvedl (poprvé hned v odpovědi č.1 této Poradny), já sám s úspěchem používám Biolit - ten při jednorázovém použití drůbeži neuškodí.

M.Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

73.

Hartman

1 slípka nám začala dávat hlavu na stranu, sklánět ji k rameni. Zobe normálně, chvíli chodí normálně, ale pak zas vytáčí hlavu k rameni a trošku ztrácí rovnováhu.Jsou jí 2 roky.

HLAVA NA STRANU

Vámi popsaný jev může mít různé příčiny - vesměs jde ale o důvody zdravotní, a tak doporučuji návštěvu veterináře.

M.Pour, Skřivany

_________________________________________________________________________

74.

Pavla

Dobrý den, slepice poprvé mám od jara a nevím, zda se v mrazu, případně sněhu, mohou pouštět ven z kurníku. Slepic máme 7 a kurníček má velikost 2x2m, je součást chatky, která je celá zateplená, i půdička, vč.kurníkové části. Ta je oddělena jen dělící stěnou.Děkuji.

SLEPICE A ZIMA

Při sněhu a mrazu je možné slepice pouštět ven, záleží ale na plemeni. Některá plemena jsou náchylná k omrzání laloku a hřebene. Jsou to zejména plemena lehká.

Váš kurník je pro sedm slepic dostatečně velký, teplota by v něm ani v zimě neměla klesnout pod bod mrazu.

M.Pour, Skřivany

__________________________________________________________________________

75.

Iveta Koukolová

Dobrý den, koupili jsme si 4 slepice a kohoutka. Asi půlroční kohoutek má velký hřebínek a všechny ostaní znaky, je také mohutnější, ale nekokrhá, jen krákoře jak slepice, nemá o ně zájem a bojí se jich. Může to být nějaká vývojová vada?

NEPOVEDENÝ KOHOUT

Na vaši otázku není lehké odpovědět, protože dospělost kohoutů se hodně liší u jednotlivých plemen a já to vaše neznám. Nejrychleji dospívají lehká plemena, pak středně těžká, ještě pomaleji těžká a nejpomaleji bojová.
Zatím bych tedy kohoutka nezatracoval, ještě bych mu tak měsíc dva dal.

M.Pour, Skřivany

___________________________________________________________________________

76.

Karafiát

Dobrý den, pane Poure. Chtěl bych vás o něco požádat: mohl byste prosím sem napsat každý barevný ráz a k tomu rázu snášku? Dotaz se týká samozřejmě plymutek a ta snáška přibližná.

SNÁŠKA BAREVNÝCH RÁZŮ

Odpověď na svoji otázku najdete v rubrice NAŠE PLYMUTKY, kde zveřejňujeme i aktuální výsledky kontroly užitkovosti jednotlivých barevných rázů.
Takže jen ve stručnosti:
Plymutka bílá: min. 205, ale dokáže i 220 a víc
koroptví: cca 190
černá: cca 180
žíhaná a žlutá: cca 170
U zdrobnělé formy se snáška pohybuje od 105 do 130 vajec, jejich hmotnost pak je cca 40 g, zatímco u velkých plymutek činí asi 60 g.

M.Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

77.

Terl

Neznáte nějakého chovatele Plymutek bilych z okoli Českých Budějovic?
2.dotaz: Je plymuta velká kolumbijská a žluté kolumbijská?

PLYMUTKY KOLUMBIJSKÉ

Dobrý den - doporučuji obrátit se na Ing. Jamburu (ZO ČSCH Záhoří, okr. Písek), který Vás už jistě v rámci jižních Čech nasměruje:
jambura@jambura.cz

Co se týká plymutek kolumbijských - bílá kolumbijská existuje ve velké i zdrobnělé formě, žlutá kolumbijská byla vyšlechtěna zatím jen ve formě zdrobnělé.

M.Pour, Skřivany

_____________________________________________________________________________

78.

Novák

Zajímalo by mě, jak jsou na tom plymutky v porovnání s hempšírkami, susexkami a amrokskami. Zajímala by mě snáška, nároky na chov a masná produkce (výkrm kohoutů).

POROVNÁNÍ PLEMEN

Plymutky jsou na tom v porovnání s vámi uvedenými plemeny velice dobře. Všechno jsou to středně těžká plemena, takže dávají kombinovanou užitkovost, tedy vejce i maso. Znamená to zvýšené nároky na krmení (asi nejnáročnější jsou podle mých informací sasexky), což plymutka ve velké míře eliminuje tím, že si dokáže hodně potravy najít, má-li dostatečný výběh.

V produkci vajec je jednoznačně nejužitkovější plymutka bílá (cca 205 vajec) a pak sasexka (cca 190), hempčírky a amroksky snášejí kolem 170 - 180 vajec.

Takže nejvÍc nesou plymutky, to jsem rád =). A tím nejnáročnějším myslite jako že nejvíce toho sežerou susexky a jsou pořád u koryta a málo sami hledaji potravu, ano? A s výkrmostí jsou na tom jak plymutky v porovnání s Amrokskami, Hempšírkami a Sasexkami. Výkrmem myslim jaké nejlépe rostou, nejvíce si toho nahledají atd.

Z mé minulé odpovědi se domníváte, že jsou na tom saxesky nejhůře, ale tak to nebylo myšleno. Chcete porovnat čtyři polotěžká plemena, takže jejich parametry se příliš neliší. Ani jedno z nich vám nebude jen sedět celý den u korýtka s krmením. Spotřeba krmiv je u srovnávaných plemen takřka stejná, obdobná je i rychlost růstu, ale podle mého názoru jsou amroksky rannější, což znamená, že mají rychlejší vývin a dříve dospívají.

__________________________________________________________________________

79.

Milan Navrátil

Vážený pane Poure, v září jsem se Vás ptal ohledně sudů na obilí vystříkaných Biolitem, a ještě bych se prosím Vás chtěl zeptat, jestli můžeme od těchto slepic klidně konzumovat vejce?

VEJCE A BIOLIT

Jak už jsem psal ve své tehdejší odpovědi, obilí ze sudů, ošetřených Biolitem, je zcela nezávadné, takže nezávadná jsou i vajíčka.

Přeji Vám dobrou chuť a pěkný rok 2013 :-)

M.Pour, Skřivany

___________________________________________________________________________

80.

Michal Křivánek

Dobrý den, dočetl jsem se, že se kroužky dají objednat, mají se nasazovat až jsou kuřátka dostatečně velká, atd. Jsem začátečník a tak nevím, pokud si od nějakého chovatele koupím násadová vejce, nebo kuřata, budou už kroužky mít, nebo je musím sehnat já a odkud, nebo se prodávají až slepice označené tímto kroužkem. Případně, jak poznám dobrého chovatele. Předem moc děkuji za odpověď.

KROUŽKOVÁNÍ KUŘAT

Dobrý den. O kroužcích a kroužkování v naší poradně najdete několik článků, tak je doporučuji k přečtení.

Konkrétně u vás je třeba, abyste byl členem některé základní organizace ČSCH, jinak se ke kroužkům regulérní cestou nelze dostat. Pokud si koupíte kuřata nebo vajíčka, žádný chovatel vám k tomu kroužky nedá - kroužkují se až dospívající jedinci. Doporučuji vám vyhledat některého organizovaného chovatele drůbeže ve svém okolí,tem vám vysvětlí veškeré podrobnosti.

Pokud budete členem ČSCH, nebudete mít s kroužky potíže, protože vám je zajistí vaše základní organizace.

Dobrého chovatele poznáte buď podle jeho výsledků na výstavách, nebo ještě lépe - vyhledávejte chovatele s uznanými plemennými nebo rozmnožovacími chovy (zde je najdete v rubrice NAŠE PLYMUTKY.

Přeji vám hodně zdaru.

M.Pour, Skřivany

___________________________________________________________________________

81.

Václav Janečka, Staříč

Co říkáte na zastřihávání křídel slepicím? jestli jo, jak se správně provádí? nebo doporučujete něco jiného?

ZASTŘIHÁVÁNÍ KŘÍDEL

Jde o metodu dost používanou a při správném provádění v podstatě neškodnou. Můžete zastřihnout velké letky - stačí pouze jedno křídlo (pak se slepice točí při pokusu o vzlet dokola a nedokáže se vznést), ale vždy je třeba dávat pozor, abychom opravdu ustřihli pouze peří - nesmíme slepici zranit střihnutím do kůže nebo dokonce do masa.
Pokud drůbež vystavujete, nelze zastřihávání doporučit, protože jedinci se zastřiženými letkami nebudou oceněni.
Místo zastřižení můžete použít speciální křídelní svorky, které jsou k sehnání v obchodech s chovatelskými potřebami nebo i na internetu (např.:www.iagrobazar.cz).- viz obrázek ve sloupku vpravo

M.Pour, Skřivany

____________________________________________________________________________

82.

Domecká

Dobrý den - po zimě mé slepice začnou mít až zas do zimy holé zadky, jak jim vypadne peří. Samy si je neškubou a všimla jsem si, že už teď v únoru jim to začíná. I u kohouta na krku mu pár peří chybí a všimla jsem si, že jakoby škubá hlavou, jako by ho něco svědilo. Mohu je něčím postříkat, až bude teplo? Zřejmě to jsou paraziti. Děkuji za odpověď.

ZTRÁTA PEŘÍ

Dobrý den - pokud máte podezření na působení nějakého cizopasníka, měla byste se obrátit na veterináře, protože se může jednat o některý ze 4 rodů zákožky svrabové (akarus, psoroptas, chorioptes, kneminokoptes), jež se liší hloubkou působení v kůži. Někdy v léčbě pomÁhá i potření postižených míst něčím mastným, ale spolehlivější je zásah odborníka.

Já si ale myslím, že se nejedná o cizopasníka, protože ten by nenapadl jen některá místa na těle drůbeže.
Na dálku je však obtížné určit spolehlivě příčinu.
Ať svůj problém brzo vyřešíte vám přeje
M.Pour, Skřivany

_______________________________________________________________________________

83.

Ivana

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu slepičky, které mi zabije jestřáb, nebo uhynou (nevím důvod) uvařit aspoň psovi. Letos mi už dvě zabil jestřáb :(
Děkuji

UHYNULÁ SLEPIČKA

Dobrý den - v zásadě lze říci, že uhynulou drůbež můžete psovi podat, ovšem vždy po důkladné tepelné úpravě (uvaření).

________________________________________________________________________________

84.

Ivana

Dobrý den, ráda bych vám poděkovala za skvělé stránky a odborné odpovědi! Z odpovědí na zde kladené dotazy se člověk hodně dozví, nicméně, bylo by možné vás požádat o "rozsáhlejší radu" ohledně krmení slepic? Co by měly mít každý den, jaké množství (řekněme pro 10 slepiček - on si to pak už každý vynásobí), co přidávat v zimě, co stačí v létě, jaké granule dokupovat k pšenici, jestli pšenici namáčet atd. Prostě ucelené rady, jak dosáhnout co nejlepší užitkovosti slepiček :)

A taky bych se ráda zeptala, jestli je třeba slepičky pravidelně odčervovat? Děkuji

KRMENÍ

K odpovědi na dotaz o krmení drůbeže přidám i některé zásady přikrmení v drobných chovech.

Krmná dávka je určena pro slepice velkých plemen. Je však třeba si uvědomit, že lehké plemeno má nepatrně nižší spotřebu, než plemeno střední nebo těžké - ta naopak spotřebují krmiva o něco více.

Při sestavování krmné dávky je nutno také přihlížet k ročnímu období. Zimní období je z hlediska výživy nejnáročnější. Drůbež má zvýšené požadavky na udržení tělesné teploty. Nemá možnost si krmnou dávku něčím doplnit a navíc je krátký den. Proto je vhodné v tomto období krmit částečně nebo zcela krmnou směsí a do pšenice přidávat na noc alespoň polovinu kukuřice, která je energeticky velmi výživná. Ale pozor - při překrmování kukuřicí slepice tuční a snáška klesá.

Krmnou dávku musíme přzpůsobit také intenzitě snášky, kdy slepice mají zvýšený požadavek na množství bílkoviny. Proto přidáváme specální směs pro nosnice. V současné době je na trhu dostatek těchto směsí pro veškerou drůbež od různých komerčních firem.

V době pelichání sice slepice nenese, ale krmit by se měla vydatně jako při snášce, protože peří je vlastně bílkovina.

Pokud chov produkuje násadová vejce, je třeba, aby krmná dávka byla vyvážená, a tak přidáváme i stopové prvky a vitamíny (Roboran a jiné).

Orientační krmná dávka pro nosnice na kus a den by měla vypadat asi takto:

Směs obilných šrotů nebo krmná směs pro nosnice 50 až 60g.

Směs celého zrna obilovin (pšenice a kukuřice) 50 až 60g

Vojtěšková moučka nebo sušené kopřivy (jen v zimě) 10 až 20g

Vařené brambory 25g.

Krmnou dávku můžeme obohatit zbytky z kuchyně nebo strouhanou mrkví, odstředěným mlékem atd. Samozřejmě musejí mít slepice k dispozici celý den pitnou vodu.

V letním období přidáváme krouhané kopřivy.

Mám dobré zkušenosti i s přikrmováním okřehkem, kterým se zejména krmí kachny, ale slepice jej též rády přijímají a je to zdorj bílkovin.

Část pšenice je velmi dobré namáčet a nakličovat - zejména v jarním období před líhnutím.

Závěrem Vám dám radu zkušených chovatelů: Až si sestavíte krmnou dávku pro své slepičky (ráno měkká míchanice, navečer celé zrní), nasypete do korýtka a zjistíte, že Vám slepičky vše vyzobly, ještě jim trochu přisypte. Pokud budou dobře nakrmeny, tak Vám nějaký zbyteček v korýtku zůstane. Pak máte jistotu, že jsou dobře nakrmené a učitě se Vám odmění vysokou užitkovostí v podobě plnohodnotných vajíček.

Co se týká odčervování - odčervovat se může preventině. Někdy jsou však slepice napadeny škrkavkami a zde je třeba se obrátit na veterináře. Napadení škrkavkami poznáte podle červíků, které zejména ráno najdete v trusu pod hřady.

___________________________________________________________________

85.

Ivana

Dobrý den,mám k dispozici spoustu starého pečiva, které slepicím denně namáčím, a tak jsem se chtěla zeptat, zda je třeba dávat dávku pšenice stejnou, jako by pečivo neměli? Děkuji

STARÉ PEČIVO

Milá Ivano, máčené pečivo je dobrý doplněk krmné dávky slepicím. Doporučuji pečivo zkrmovat v drobtovité míchanici jako přídavek navíc k základní krmné dávce. Slepičky pečivo přijímají velmi rády i samotné, jen rozmočené ve vodě, ale zde hrozí, pokud je pečiva více, že po něm dostanou průjem.
Krmnou dávku pšenice bych nesnižoval, pokud vám ji slepičky bez problémů spotřebují. Pečivo totiž nemá tak vysokou výživnou hodnotu jako pšenice.
Přeji vašim slepičkám stále dobrý apetit a vám plné ošatky vajíček.

____________________________________________________________________

86.

Michal

Dobry den pane Pour. Chtěl bych vyšlechtit a chovat Plymutky žl. kolumbie velké. Jakej postup mám začít? Předem moc děkuji za odpověď

ŠLECHTĚNÍ

   Pane Michale, vyšlechtit nový barevný ráz drůbeže není tak lehká záležitost.

   V prvé řadě se vás zeptám, Jaké chováte plemeno drůbeže v čistokrevné fofmě. Předpokládám, že jsou to plymutky, když je chcete šlechtit v barevném rázu žlutá kolumbie ve velké formě.

   Potom mám ještě další dotazy: jste organizovaným chovatelem v některé ZO ČSCH? A konečně: jste členem Klubu chovatelů plymutek?

   Asi se vám zdá, že mé otázky nesouvisí s vaším dotazem,ale já vás hned přesvědčím, že ano.

   Totiž - pokud chováte čistokrevnou drůbež, jistě víte, jak je těžké udržet si chov na určité výši jen pomocí negativního výběru v odchovech a výběrem vhodného plemeníka, který vám může chov vylepšit jak po stránce exteriéru, tak v užitkovosti. A nebo také nezřídka naopak - dostaví se nezdary a v tomto případě začínáte opět znova a někdy i několikrát, což vyřaduje spoustu trpělivosti. A to mluvím o zavedeném barevném rázu!

   Při šlechtění nového barevného rázu byste měl mít představu, jaká plemena použijete při šlechtění a musíte znát standard plemene, které chcete šlechtit. Měl byste rovněž ovládat genetiku, bez níž se neobejdete. Potom je nutné, aby se do projektu zapojili současně alespoň´TŘI chovatelé se stejným zaměřením, přičemž každý musí pracovat na jiné nepříbuzné linii slepiček stejného barevného rázu. Tím získáte dostatek nepříbuzných zvířat pro další fáze šlechtění.

   O všem musíte vést písemnou dokumentaci tak, aby bylo srozumitelné, z čeho jste vycházeli. Věřte, že příroda je nevyzpytatelná čarodějka, proto vám doporučuji, abyste se obrnil velkou trpělivostí, nebot´i v několikáté další generaci se vám budou objevovat nežádoucí znaky výchozích plemen.

   Měl byste vědět, že vaše práce nebude hotová ani za rok, ani za pět let - vždy bude potřeba něco zdokonalovat. Pokud jste ještě  přesvědčen, že to dokážete, můžeme pokračovat v další diskuzi.

   Záměrně vám nejmenuji plemena, která použít. Pokud jste se rozhodl k takovémuto kroku, určitě v tom máte jasno, protože neexistuje návod jako v kuchařce ve stylu: vraž tam to nebo ono...

   Přeji vám hodně chovatelských úspěchů a velkou trpělivost při vaší práci.                                                

   Miroslav Pour, Skřivany                 

______________________________________________________________________

87.

Petr

 

V chytrých knížkách se píše že kuřata ve věku 4 týdny, mají spotřebovat denně 32-35g krmiva. Jenže ti moji "vysavači", spořádají cca 3x tolik. Dávám jim 500g K1 + 100g kukuř. šrotu + 100g pšenice - toto promíchané ráno a odpoledne a večer jim dám do kurníku ještě 500g K1. Toto množství zdlabe 15 kuřat, vždycky je to do půl hodiny pryč a stejně koukají jako že mají málo. Tedy sežerou za 24 hodin průměrně 126g !?! Je pravda že jsou pěkný, velký a čilí - ale nevím jestli jim to neškodí ? Jsou to Plymutky bílé, mají menší výběh, ale ten už zdrancovali, tak jim ho vystýlám senem. Dál mají samozřejmě vodu - cca 1,5l na den a v misce grit. Mám jim nasadit dietu, nebo je mám nechat ať si dlabou ?

SPOTŘEBA KRMIVA

Je to problematika z často se opakujících dotazů, a tak doporučuji podívat se na odpovědi č. 18 a 27

 

____________________________________________________________________

88.

Nikola

Asi před dvěma měsíci začala naše kvočna z ničeho nic skákat jen po jedné noze. Nebyly patrné žádné jiné změny, mysleli jsme, že jde o úraz. Po nějaké době se její stav skutečně zlepšil, chodila i hrabala, jen trochu kulhala. Teď ale přestává chodit, polehává, dnes už i málo žere i pije. Zajímalo by mě, o co se může jednat, a zda je její maso konzumovatelné.. Děkuji

KULHÁNÍ U SLEPIC

Milá Nikolo, v krajním případě by se mohlo jednat i o TBC, ale neuvažoval bych hned o té nejhorší alternativě a zeptal se vás nejprve, kolik chováte slepiček a v jakém stáří, protože TBC se vyskytuje hlavně u starší drůbeže. Většina svědomitých chovatelů si dává vyšetřit své slepičky na TBC a na Pulorovu nákazu, neboť je to nutné k úspěšnému líhnutí. Veterinář jeden lalůček napíchne antigenem TBC, druhý slouží jako kontrolní při porovnání reakce, která se posuzuje po 48 hodinách. Pokud jsou oba lalůčky stejné, je vše v pořádku. Pokud napíchaný lalůček vykazuje zvětšení, zhutnění a určitou degeneraci, je to reakce pozitivní a slepičku je nutno vyřadit z chovu. Pokud by váš chov byl nakažen TBC, určitě byste pozorovala obdobné reakce i u ostatnich slepiček, třeba i v menší intenzitě. Jednoznačnou odpověď vám může dát pouze návštěva veterináře a už zmíněné zdravotní zkoušky na TBC a Pulorku, což se běžně provádí součastně. Tato akce vnese do vaší chovatelské činnosti klid a není ani příliš finančně náročná.

Přeji vám zdravý chov s vysokou užitkovostí.
Miroslav Pour

____________________________________________________________________

89.

M. Domecká

Dobrý den, na začátku roku jsem měla dotaz ohledně vypadaného peří u slepic hlavně kolem zadku a pod křídly. I kohout měl vypadaný kousek peří na krku. Dnes jsem si všimla, že na té samé straně, kde mu peří chybí, má úplně zavřené oko. Nevim čím to je. Vloni jsem si též pořídila kohouta, kterému jakoby zhnisaly obě oči, takže jsme ho raději utratili. Ráda bych věděla, jestli jde o nějakou nemoc, infekci a pod? Zároveň mi poraďte, jestli mohu kohoutkovi nějak pomoci? Děkuji za rychlou odpověď.

VYPADANÉ PEŘÍ

S kohoutem doporučujeme navštívit veterináře. Jak už jsme několikrát uvedli, určovat na dálku diagnózu není možné.

____________________________________________________________________

90.

Petr

Dobrý den, minulý rok jsem si přivezl 10 slepiček Vlašky koroptví, ale jako začátečník jsem udělal chybu, že jsem si vybíral podle "sympatií" a nyní zjišťuji, že nedokáži zabezpečit chovné prostředí hlavně co se velikosti výběhu týče. Přemýšlím tedy o výměně za klidnější a prostorově méně náročné plemeno a vychází mě to asi na Hempšírky nebo Plymutky. Sice myslím, že Plymutky by vyhovovaly více, ale chovatele Hempšírek mám "za kopcem", tedy bych nemusel daleko pro slepičky ani pro případné rady. Ten výběh můžu zvětšit tak na 50m2 a ideálně bych jej chtěl rozdělit na poloviny a ty střídat. Chtěl bych minimálně 10, maximálně 20 slepiček. Mohl byste mně prosím poradit vhodné plemeno pro takový prostor? Může být i jiné než jsem psal. Bydlíme v n.m. cca 370m.

PLYMUTKY NEBO HEMPŠÍRKY

O výběhu pro slepice se dočtete v odpovědi č. 4 této poradny.

Četl jsem všechny odpovědi v poradně i tu č.4. Jde mi ale o to, že některá plemena prospívají dobře i v omezeném výběhu a některé potřebují prostor větší.

Panu Petrovi doporučuji vzhledem k velikosti výběhu, aby si pořídil zdrobnělé Velsumky rezavě koroptví. Nesou kolem 160 vajíček o hmotnosti 48 gr. Výběh okolo 50 m čtverečních by jim měl stačit. A určitě se mu budou líbit.

Tonda Bohuněk

______________________________________________________________________

91.

Eva. Tábor

Dobrý den, prosím o radu. Máme na zahradě prvním rokem chov kachen čínských. Nyní jsme našli kachnu s uhryzlou hlavou, kde hlava byla odnesena a tělo kachny zůstalo na zahradě. Můžete prosím poradit jaká škodná by takovouto škodu mohla způsobit. Děkuji Eva

KACHNY A ŠKODNÁ

Dobrý den, o škodné najdete i tady v Poradně pár informací (např. v článku 37).
I když se na dálku těžko soudí, podle toho, co píšete, se domnívám, že vás navštívila kuna.

Paní Evo podívejte se, zda ve výběhu nemáte všežravce ježka. Kdysi na Okrouhlici se mně podobným způsobem ztrácely kachny pižmové.

Tonda Bohuněk

______________________________________________________________________

92.

Tonda Bohuněk

Farmáři prodávají biovejce v Hradci Králové za 7kč. Jsou to vejce od slepic podestýlaných slámou. Podle mě to žádná biovejce nejsou. Je tam jenom biocena. Co Vy na to, pane Pour a ostatní chovatelé?

BIOVEJCE

Soustředil jsem odpovědI několika členů KCHP a zde je souhrn jejich názorů:
Správně by měla být vejce, určená k prodeji, značena, a to: 3 z klecového chovu, 2 z chovu v halách, 1 z volného výběhu, 0 z ekologického chovu. Pouze zn. 0 znamená tzv. biovejce. Nedávná aféra v Německu však ukazuje, že nelze vyloužit ani podvody. Protože biovejce pochází de facto z chovu velmi podobného domácímu (dostatečný výběh, kvalitní ustájení, ekologické krmivo bez jakékoliv chemie apod.), je jeho produkce samozřejmě nákladnější, než ve velkochovech - proto je takové vejce podstatně dražší (až 4x), než běžné. A to nepoctivce určitě láká. Kromě toho - tím, že mají slepice venkovní výběh, dochází často ke kontaminaci vajec tím, co slepice vyhrabou (vč. například pozůstatků starých hnojiv a dalších látek), takže na otázku, jaká vejce jsou zdraví prospěšnější, není jednoznačná odpověď. Pokud to ale s konzumací vajec nepřeháníme a jíme je v běžném množství, nic nám nehrozí ani od jedné kategorie, takže s tou "biocenou" lze i souhlasit...

J. Honzík, webmaster

_____________________________________________________________

93.

Nikola V.

Dobrý den. Našim slepicím je něco přes rok, a asi před měsícem se nám jedna "rozkokrhala". Vypilovala to tak, že si nezadá se sousedovic kohoutem. Taky nápadně narostla, hřebínek má oproti ostatním veliký, občas se pouští s ostatními do " kohoutích zápasů". Je to normální? Děkuji.

SLEPICE KOKRHÁ

Milá Nikolo, úplně normální to samozřejmě není - u vaší slepičky došlo pravděpodobně k hormonální poruše,tak jako to bývá někdy u lidí, když začnou převažovat ty nepravé hormony nad těmi, které by mělo tělo toho kterého pohlaví mít. Proto se občas stává i opačný jev - že kohout začíná kdákat místo kokrhání a i v typových znacích se začíná jevit jako slepice. Pro taková zvířata chovatelé používají slengový výraz "vašek" - prostě ani kohout, ani slepice.Od takovýchto zvířat nemůžete očekávat ŽÁDNOU užitkovost. Proto doporučuji takové zvíře zužitkovat na polévku nebo na papričku a co já vím, jaké ještě dobroty vaše kulinářské umění vytvoří.

Přeji dobrý chov a dobrou chuť.

M. Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

94.

Ivana

Dobrý den, prosím o rychlou radu. Dnes jsem si všimla, že mi slepička (leghornka)polehává na zahradě. Koukla jsem na ni a zjistila jsem, že má bouli na běháku. O co může jít? Byla jsem na veterině, kde slepici bouli řízli, dali antibiotika a zašili. Ale zase nastal jiný problém. Všude se píše a radí, že s takovými problémy jděte ke zvěrolékaři. Doktorka sice pomohla, ale s tím, že slepice měla jít rovnou na polévku. Mně bylo prostě roční slepice líto. Nicméně mě dost vystrašila řečmi o tom, že bych měla slepičky po roce zabíjet. Nejvíce tuberkulózy mezi lidma (až 90%) je prý od ptáků a nakažených vajec. Tříleté slepice kvůli nákaze TBC nedoporučuje vůbec. Tak jak to vlastně je, mám se bát chovat dvou a víceleté slepice nebo ne? Děkuji moc za odpověď

BOULE NA BĚHÁKU

Paní Ivano, udělala jste dobře, že jste dala ošetřit slepičku k veterináři. Paní doktorka má pravdu, že se slepičky po roce snášky vyřazují, ale jen ve velkochovech, a to z preventivních důvodů, které vám paní doktorka vysvětlila.

V prvé řadě bych se vás zeptal, jaký máte výběh? Někdy totiž, pokud je výběh tvrdý (např. beton), dochází k otlakům běháků - proto ty boule. Některá plemena na to jsou obzvlášť náchylná, hlavně těžká a polotěžká, což u vás ale nepřichází v úvahu, protože vy chováte plemeno lehké. Doporučuji vám nenechat se vystrašit a zachovat klid. Požádejte paní veterinářku, aby vám provedla v chovu u vašich slepiček TUBERKULINACI. Je to nenáročné vyšetření a budete si jista, že váš chov je zdravý. Drobní chovatelé nechávají běžně v chovu kvalitní nosnice 2 až 4roky a od nich potom líhnou další potomstvo. Mají tak zajištěny kvalitní odchovy. V těchto případech dělají vyšetření na TBC každý rok před chovnou sezónou.

Závěrem radím ještě jednou - zachovat klid a chladnou hlavu. Vždyť kaše se také nejí tak žhavá, jak se uvaří.

M. Pour, Skřivany

_____________________________________________________________

95.

František Javorský

Dobrý den, právě mi krůta začala snášet. Mám vejce dát do lihně a nebo je krůta vysedí? Dekuji za odpověď.

KRŮTA SNÁŠÍ

Pane Františku, pokud vám krůta začala snášet vajíčka, tak můžete nechat většinu starostí na ní. Krůty bývají ve většině případů velmi dobré matky, které si své potomstvo samy vysedí a s vaší pomocí se postarají i o zdárný odchov krůťat.
Přeji vám, ať není vaše krůta výjimkou.

M. Pour, Skřivany

_____________________________________________________________

96.

Ferko

Dají se nějak vysedět vajíčka, přestože nemám kvočnu? Bohužel mi včera umřela.

LÍHNUTÍ BEZ KVOČNY

Pane Ferko, vajíčla se dají dobře vysedět a vylíhnout z nich kuřátka bez kvočny, a to v umělé líhni. V současné době je na trhu široká nabídka malých líhní pro drobnochovate. I cenové relace jsou příznivé. Stačí si jen vybrat třeba na internetu a líhnout.

Přeji krásné a silné odchovy.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________

97.

Milan Navrátil

Vážený pane Poure, prosím vás, z výstavy jsme si dovezli dvě slepičky a kohouta vlašky a dali jsme je k mladým vlaškám, které máme. Kohout si s nimi zvykl, ale slepičky ne. Ty naše trochu větší je zobou, odhánějí, takže jsou celý den skrčené v boudě. Nechat je jedině odděleně, a nebo si na sebe časem zvyknou? Velice Vám děkuji.

NOVÉ KUSY V HEJNU

Pane Navrátile, v každém hejnu, stádu nebo smečce vládne společenská hierarchie, kdy výše postavený jedinec má nadvládu nad tím nižším. Krásný příklad takového chování najdete ve smečce vlků. A tak je to i ve vašem hejnu slepiček. Nové slepičky, které jste přivezl, jsou "nejníže" postavené ve společenském žebříčku a ostatní si na ně dovolí. Taková zvířata jsou pak stresovaná a trvá velmi dlouho, než si "vybojují" své postavení a zvyknou si. Mnohdy si tyto nemilé zkušenosti nesou po celý život. Doporučuji vám slepičky oddělit drátěným pletivem, aby se nejprve takzvaně okoukaly a pomalu si na sebe zvykly. U kohoutka je to něco jiného, neboť tam jeho postavení již určuje jeho samčí, tedy vůdčí, postavení.

Přeji vám dostatek trpělivosti a věřím, že časem bude vaše hojno opět v pořádku a bez konfliktů.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________

98.

Pavlína Klementová

Zdravím Vás, pane Poure. Měla bych na Vás takový spíše obecnější dotaz ohledně popeliště. Právě dokončujeme "bydlení" pro černé plymutky a bohužel v kurníku už nám nezbyl prostor pro popeliště : ( Výběh máme umístěn hned vedle potoka a tudíž půda je více méně celoročně vlhčí, čímž ani venku není přirozeně sušší místo k tomuto účelu. Myslíte, že když naše slepičky nebudou popeliště mít, tak tím budou zásadně trpět? A pokud ano, napadá Vás nějaká alternativa jak toto místo vytvořit? Předem moc děkuji za Vaši zkušenou radu!

 

POPELIŠTĚ

Také Vás zdravím, paní Pavlíno. Podle mého názoru by vaše slepičky bez popeliště určitě nestrádaly, pokud budou mít ostatní péči, ale je lepší, když popeliště k dispozici mají. Vždyť popelení je pro hrabavou drůbež to, co pro nás koupáni. Ve Vašem případě bude stačit, když si vyrobíte dřevěnou bednu o rozměrech alespoň metr krát metr s bočnicemi asi 20 až 30 cm. Bednu je vhodné zastřešit nebo ji dát někam pod přístřešek, aby do ní nepršelo. Tam slepičkám nasypete suchý jemný materiál, ve kterém se budou popelit. Je mnoho názorů na složení této "směsi". Já preferuji přesetý popel ze dřeva s trochou sených zdrolků, písku a zadiny z obilnin. V jakém poměru, to už nachám na vás. Můžete zvolit i jinou skladbu materiálů podle svých možností. V zásadě jde o to, aby to byly suché až prašné "ingredience". Věřím, že vaše nápaditost bude určitě originální a ve vámi vyrobené "koupeli" se slepičky budou cítit přinejmenším jako v lázních.

Přeji hodně úspěchů v chovu černých plymutek a docela rád bych s Vámi navázal bližší kontakt, neboť je chovám také. Už 40 let a jsou pro mne srdeční záležitostí.

Miroslav Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

99.

Martin

Dobrý den, přečetl jsem celou Vaši poradnu (i jiné diskuse), ale nikde jsem se nedozvěděl, za jakou dobu, popř. po jakou dobu od jednoho páření nese slepice oplodněná vejce. Jedná se mi o to, když je hejno tvořeno více plemeny, kdy tyto rozdělím z důvodu požadavku na čisté násadové vejce, kdy bude jistota, že nejsou oplodněny po druhém kohoutovi. Děkuji za odpověď.
PS: dle mé úvahy se jedno páření = jedno vejce, ale již jsem slyšel názor, že kohout oplodní i více vajec najednou - kde je pravda?

 

ČAS OPLOZENÍ VAJEC

Dobrý den, Martine - u slepic neplatí, že jedno opojímání znamená jedno oplozené vejce. Záleží na vývojovém stádiu vajíčka ve vaječníku a vejcovodu. Přestože mají spermie omezenou životaschopnost, mohou stihnout oplodnit více vajíček. Velmi výrazné je to například u krůt, kde stačí jedno oplodnění na celou snášku. Ale vy se ptáte na slepice, tak se k nim vrátím:

Když se rozhodnete sbírat násadová vejce, musíte alespoň týden předem oddělit od slepic nežádoucího kohouta a ponechat u nich pouze zvoleného plemeníka, po němž chcete mít potomstvo. A to je vše. Prostě - rozdělíte kmeny a po týdnu už máte jistotu, že sbíráte násadová vajíčka s tou správnou genetickou výbavou.

Ať máte při výběru rodičů šťastnou ruku přeje

Miroslav Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

100.

Jiří Aurich

Přeji dobrý den pane Poure, na jaře bych rád začal s chovem slepic. Pro plymutky jsem rozhodlý již dávno, ale nemám s chovem drůbeže zatím zkušenosti, jen trochu odkoukané, ne však v chovech na úrovni. Proto bych se rád stal členem Vašeho klubu. V dotazu č.63 jsem si přečetl co a jak, když zatím nejsem členem ČSCH, ale já bych se rád stal Vaším členem jaksi dopředu:-) Vše co v životě dělám, jsem zvyklý dělat na 100%, proto se chci, dříve než se do chovu plymutek pustím nabrat zkušenosti a postřehy od zkušenějších kolegů a na jaře začít s vlastním chovem. Můj dotaz tedy zní: Mohu se stát členem i když mi zatím ve výběhu nepobíhá ani pařátek:-D?

 

ČLENSTVÍ

Dobrý den, pane Aurichu - Váš přístup je velice zodpovědný a máte dvě možnosti:

1. buď se můžete zaregistrovat přímo v našem klubu (kontakty najdete vpravo nahoře) jako tzv. příznivec, což je jakýsi čekatel na členství, ovšem se všemi právy člena

2. nebo se zaregistrujete u nejbližší ZO ČSCH se žádostí o plnohodnotné členství ve Svazu a následně v našem Klubu.

Obě varianty jsou možné bez vlastního chovu, který si pak můžete založit kdykoliv, až se pořádně "rozkoukáte".

Srdečně Vás zdraví

M. Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

101.

Miroslav Suchánek

Dobrý den - jak mám zjistit jestli slepice ještě ponese a nebo ne. Slyšel jsem, že se ohledávají, ale nikdy jsem to nedělal a tak bych potřeboval poradit. Mám v chovu dvě staré slepice, které mají krásné velké a červené hřebínky ale nevím, jestli nesou nebo ne. Mám celkem 16 slípek, které teď odpočívají a už přes měsíc nenesou. Děkuji za odpověď.

 

OHLEDÁNÍ SLEPIC

   Pane Miroslave, ohledáním slepic zjistíte, jestli v součesné době nesou, nezjistíte však, jestli ponesou v budoucnu. Bohužel nepíšete, jak jsou ony dvě slípky staré. Běžně chovatelé ponechávají slepice v chovech 2 až 3 roky, někdy i déle, ale to se jedná o špičková zvířata, od kterých chtějí získat co nejvíce kvalitního potomstva.
   Ale k vašemu problému: slepice se ohledávají tak, že slepici chytnete, jednou rukou si ji přidržíte v náruči a ukazováček druhé ruky opatrně zasunete do kloaky, zhruba asi do hloubky 3 cm. Pakliže je slepice v cyklu, nahmatáte tam vajíčko. Pokud vejce sice nenahmatáte, ale kloaka je rozvolněná a dobře průchozí, slepice určitě nese také. Je-li však slípka v kloace těsná a vy se do ní nemůžete dostat, nenese (chovatelé říkají, že je jako "zašitá"). Nejlepší je ohledat všechny slepice navečer - tím zjistíte, kolik vajíček zítra snesou. Tento úkon není nikterak složitý, chce to jen trochu rutiny.
   Píšete také, že slípky jsou mají pěkné červené hřebeny. Pokud jsou opravdu staré, je to známka, že zrovna moc neponesou, protože dobrá nosnice dodává z těla většinu látek na tvorbu vajec, takže má bledší hřeben.
   Závěrem vás chci odkázat na některé odpovědi v této poradně, které by vám také mohly být užitečné: 17, 29, 45, 58, 84.

M. Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

102.

Ivana Horáčková

Dobrý den pane Poure,
Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za vedení poradny, jsem začátečník a v mnohém mi pomohla.
Od března letošního roku mám 8 hybridních slepiček, až cca do října nejen krásně nesly, ale i krásně vypadaly. Teď mi jedna slepice vysloveně ožírá ty ostatní, ne každá se nechá, tak to odnáší hlavně dvě slípky, co už mají oškubaný hřbet u ocasu. Slepice, co ožírá, má na rozdíl od ostatních matnější peří, ale jinak vypadá naprosto zdravě a nese.
Krmím ráno směsí – brambory, pšeničný šrot, drcené skořápky, roboran. Přes den dostávají kyselé mléko (cca 2-3x týdně tak hrnek) nebo směs mrkve, chleba a syrovátky, občas dostanou jablíčko, kolínka, rýži. Večer pak celou pšenici, pokud je chladněji tak přidávám trochu kukuřice a občas slunečnici. Přes den jsou ve výběhu o velikosti 120m2 , kde mají svůj kompost, kam jim dávám veškeré zbytky z kuchyně + drtky ze sena a slámy.
Kurník mají zateplený a každý den čistím trusné šuplíky, takže je i čistý,
Když si to sama vyhodnocuji, tak mi vychází jako řešení slepičí polévka, ale je mi líto zabít roční slepici, co nese. Pomohlo by např. zkrácení horní části zobáku? Moc děkuji za odpověď.
Chovám slepičky nejen pro vajíčka, ale i pro radost.
PS: Měla jsem i dvě Plymutky červené koroptví vlnité, získala jsem je jako roční, byly naprosto nádherný, ale hrubě se mi s nima nevedlo – za 8 měsíců 67 vajec, ale zato z nich byla výborná polévka.

VYZOBÁVÁNÍ PEŘÍ

   Paní Ivano, děkuji za pochvalná slova o vedení naší poradny.  

   Co se týká vašich slepiček, jak píšete, že se o ně staráte, tak si žijí jako v bavlnce a vy jste vzorná chovatelka. Podle mého názoru (vycházím z toho, co jim nabízíte) vaše slepičky mají veškerý luxus.

   Řekl bych, že u té "zlé" slepice jde o čirý zlozvyk - zkuste jí zkrátit vrchní část zobáku, ale opatrně - tak, aby netekla krev, prostě jen "nehet" bez živé tkáně. Pakliže ani tento zásah nepomůže, doporučuji slepici oddělit od ostatních, aby byla izolovaná, neboť hrozí nebezpečí, že tento zlozvyk okoukají ostatní. Protože vaše slepičky mají vše k tomu, aby dobře prospívaly: vyrovnanou krmnou dávku, dostatečný výběh, hrabaniště, tak by se určitě neměly nudit a ozobávat si peří "z dlouhé chvíle".

   Závěrem vás odkazuji na odpovědi v naší poradně č.51+ 52 , protože tento problém se vyskytuje zejména u slepic z velkochovů.

   Přeji vám mnoho chovatelských úspěchů a radost z užitkového chovu.

   Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________________________

103.

Martina F.

Dobrý den, jsem skoro začátečník, slepice chovám rok. První jsem měla Leghornky, skvěle snášely, bohužel nám je během jednoho večera než jsme je stihli zavřít zakousla liška nebo kuna. 13.8. 2013 jsem koupila 10 slepiček, které měli začátkem září začít snášet. Dodnes nesnesly ani jedno vajíčko. Nevím jak to řešit. Slepičky mají velký výběh na zahradě (nezanášejí), vypadají zdravě. Vejce nežerou, zkoušeli jsme k podkladkům dát koupené, to tam zůstalo celé. Ke krmení dostávají různé - šrot, sušené klíčky, namočené pečivo - plus co si za den na zahradě nahrabou. Směs na zvýšení snášení jem přestala v prosinci dávat. Některé mají krásný velký hřebínek, některé ho mají jakoby zakrnělý.

Martino,zkuste zákvas,na noc celé zrno. Prodlužuje se den, doplňte ještě vitamíny. Přeji dobrou snášku u Vašich slepiček.

Tonda Bohuněk.
 

SLEPICE NEZAČALY SNÁŠET

   Pani Martino, nejprve se musím zeptat, jaké plemeno slepiček jste si koupila a jak byly asi staré? Je totiž nesmysl, aby vám slepičky nesly zhruba za 14 dní po tom, co jste si je koupila. Víte, ony potřebují určitý čas, aby se aklimatizovaly. To znamená, aby si zvykly na nové prostředí, na nové krmení i na nového ošetřovatele. To jim

trvá asi tak 3 týdny.

   Vy jste udělala chybu v tom, že jste jim vyřadila z krmné dávky směs pro nosnice, což pro ně byla další změna.

   Pokud chcete mít dobrou snášku, je třeba přidávat do krmné dávky směs pro užitkové nosnice N2. Jinak, jak píšete, co krmíte, tak je vše v pořádku - krmíte správně.
Chcete-li přikrmovat "zákvasem", jak vám radí Tonda Bohuněk, stačí namočit pšeničný šrot do teplé vody, přimíchat kvásek z droždí (tak, jak to děláte, když
pečete buchty) a ponechat v teple "odpočinout". Směs po vykynutí zamícháte do míchanice, kterou krmíte. Pozor - musí být drobtovité struktury, jinak se slepičkám lepí na zobáky.

   Závěrem vám doporučuji si přečíst v poradně články č.17, 27, 29 a 61, které souvisejí s vašim problémem.

   Přeji vám, abyste měla radost i dobrý užitek od vašich slepiček.

   M. Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

104.

Jiří Nováček

Dobrý den, chci se zeptat jaký nejmenší počet plymutek byste mi doporučil chovat, aby se zvířata necítila stresovaná. Nemám žádné zkušenosti s chovem, přemýšlím o dvou nebo třech slepicích. Velice Vám děkuji za odpověď.

NEJMENŠÍ POČET SLEPIC

Pane Jiří, to vše záleží na tom, jaké máte podmínky pro chov slepic. Jen informativně vám nastíním, že se počítá na 1 m2 podlahové plochy v kurníku se 3 - 4 kusy velkých plemen slepic a cca 10m čtverečních výběhu pro jednu slepici velkých plemen. Doporučuji vám si sehnat knihu od Františka Tuláčka "Chov hrabavé drůbeže", kde se dozvíte dopodrobna, jak s chovem začít. Kniha vyšla sice již v roce 2002, ale možná vám ji půjčí některý váš kamarád chovatel. Doporučuji také podívat se na některé odpovědi v naší poradně, které se týkají vašeho dotazu. Jsou to odpovědi č.4, 18, 21, 27, 34, 36, 39, 61, 84, 87. Ale mnoho rad najdete i v dalších odpovědích.

Přeji vám hodně chovatelských úspěchů.
M. Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

105.

David Říha:

Dobrý den, chci se zeptat zda se dá s kachnami skrmovat i rybí moučka? (vlastním párek zakrslých bílých kachen)

KRMENÍ RYBÍ MOUČKOU

Pane Davide, rybí moučkou můžete kachynky krmit, ale počítejte s tím, že pokud je použijete pro kuchyni, budete velmi nemile překvapen typickým pachem rybiny.

M. Pour, Skřivany

 ____________________________________________________________________

106.

Iva Zemančíková:

Máme doma dvouleté slepice a teď máme půlroční. Potřebujeme je rozlišit alespoň kroužkama. Kde je koupím, nebo si je mám z něčeho vyrobit?
Prosím jsem začátečník, tak toho moc nevím.

KROUŽKOVÁNÍ SLEPIC

Paní Ivo, rozlišovací nánožní kroužky různých barev koupíte v každé prodejně s chovatelskými potřebami, někde i v železářství nebo v zahrádkářských potřebách. Jsou spirálovitě stočené a pohodlně je každé slípce navléknete. Přeji úspěchy v chovu.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

 

107.

Radim Ambrozek:

Dobrý den, dotaz na vás zní jednoduše: Kde v oblasti Rychvaldu u Ostravy mohu koupit 5-6ks slepiček Plymutek? Zařizjujeme pro ně kurník a výběh a vše budou mít kvalitní, tak už nám chybí jen ty slepičky. Děkuji za odpověď a musím vám pochválit vaše webové stránky, jsou opravdu inspirativní.

KDE KOUPIT SLEPIČKY

Děkujeme za pochvalu stránek a doporučuji vložit svůj dotaz do rubriky CHOVATELSKÁ BURZA - tam nakukují chovatelé z celé republiky a jistě se vám některý ozve. Pokud ne - přehled o členech a jejich bydlišti mají předseda a místopředseda Klubu - viz kontakty.

Webmaster

Tak jsem tu opět po čase a mohu říci, že už i spokojen, a to nadmíru. Zrovna jsem si přivezl 4 ,,dorostenky" Plymutek bílých přímo od chovatele, který jmá mimo jiné plemenný chov a úspěšně reprezentuje naši chovatelskou obec. A bydlel doslova za humny. Moc děkuji za vstřícný přístup při mém dotazu, vaše odpovedi mi byly velmi nápomocny.

Radim Ambrozek

______________________________________________________________________

 

108.

Kristina Tulisová:

Dobry den, prosím o radu, máme 3 roky staré slepice, dobře snáší, jen jedna je dva dny taková smutná, sedí povětšinou na jednom míste, peří má všechno svěšené dolů, hřebínek takový menší a také svěšený dolů, moc nežere, resp. zrní nechce, včera jsem jim dala trošičku odřezků od kuřecího masa a to by se i prala, ale jinak vypadá neštastně, mám ještě něco sledovat? Máme jen 5 slepic a denně 4 vejce, je možné, že tahle nenese. Velice děkuji za odpověď.

SMUTNÁ SLEPICE

Paní Kristino, pokud vám na slípce moc záleží, tak s ní navštivte veterinárního lékaře, takto na dálku se nedá nic zjistit. Ale jelikož je slípka již tříletá, dopručoval bych její zužitkování v kuchyni, protože má už nejlepší léta života za sebou.

Přeji stále tak dobrou užitkovost od vašich slípek.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

109.
Roman Vaculík:

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, který barevný ráz plymutky je původní a které jsou následně dál vyšlechtěné.

Děkuji, Roman

PŮVOD PLYMUTKY

Pane Romane, plymutky byly vyšlechtěny v Americe a jejich původní barva byla žíhaná - dodnes je jedním z barevných rázů. Po importu žíhaných plymutek do Evropy byly šlechtěny ostatní barevné rázy, a to především v Německu a v Anglii. Pokud máte zájem, všechny barevné rázy plymutek jsou popsány ve vzorníku plemen drůbeže, ale najdete je i na těchto webových stránkách a v našem videosnímku Století s plymutkami.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

110.
Anna Kemenová:

Prosím o radu: jedna moja sliepka má o 1cm dlhšiu spodnú časť zobáka. Horšie potom zobe zrno. Čo sa s tým dá robiť? Ďakujem

DELŠÍ ČÁST ZOBÁKU

Vážená paní, stačí, když vám slípku někdo podrží a vy jÍ přečnívající část zobáku zastřihnete obyčejnými nůžlami. Je však třeba dát pozor, abyste nezasáhla prokrvenou část zobáku, neboť to potom krvácí. Je to podobné, jako když si stříháte nehty. Určitě tímto jednoduchým zákrokem slepičce pomůžete a ona vám opět bude přijímat bez problémů veškeré zrno a odmění se vám dobrou snáškou vajíček.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

111.
Martina:

Prosím o radu, zda mohu jíst vejce od slepic, co maji čmelíky. Děkuji, hezký den.

ČMELÍCI A VEJCE

Čmelíci jsou vnější parazité a nemají vliv na kvalitu vajec. Vejce můžete normálně konzumovat. Doporučuji přečíst si hned první dotaz a odpověď v této poradně - tam se o čmelících dozvíte vše potřebné.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

112.
Peter Lištiak:

Dobrý deň. Chcel som začať s chovom sliepok a rozhodoval som sa medzi polotažkými plemenami. Plymutky boli na prvom mieste, ale bál som sa ich odchovávať od jednodňových kurčiat, nakoľko nemám skúsenosti ani potrebné vybavenie. Staršie (napr. 7 týždňové) som už nevedel zohnať. Náhodou som narazil na skúseného chovateľa hempšírok, ktorému chcela kvočať už druhá sliepka a tak som sa s ním dohodol, že mi ju predá. Pridal mi aj násadové vajcia. Problém je, že mi ich dal až 23. Momentálne je pod sliepkou už "iba" 19 vajec ale stále nejaké trčia. Povedal mi, že to nie je problém, pretože sliepka si po čase sama niektoré vyhodí, pretože príde na to, že sa nevyvíjajú. Nie je to však skôr tak, že niektoré sa prestanú vyvíjať kvôli zachladnutiu? Rád by som vedel váš názor, či radšej nejaké vajcia neodobrať. Teraz sedí na týchto vajciach tretí deň.
 

POČET VAJEC POD KVOČNOU

Vážený pane Petře, pokud vám slepička dobře sedí , můžete pod ni podložit maximálně 15 vajíček, jinak se vám nic nevylíhne, nebot´si kvočna vajíčka přerovnává, a to tak, že je přemisťuje ze středu do kraje hnízda a naopak. Pakliže jí dáte velké množství vajíček, dojde k jejich zastydnutí a nebudete mít z celé násady nic. Již teď pochybuji, že bude vaše líhnivost úspěšná. Doporučuji všechna vajíčka vyměnit a podsadit znovu nová. Líhnutí pod kvočnou je přirozené a daleko úspěšnější, než v umělé líhn, proto bych byl nerad, abyste byl zklamán. Váš kamarád vám poradil špatně. Čím dříve učiníte nápravu, tím více budete s výsledkem líhnutí spokojen.

Přeji mnoho úspěchů v chovu.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

 

113.

Ivana:

Dobrý den, dvakrát ročně léčím u slepic rýmu antibiotiky, případně kokcidie. Protože výrobce neuvádí, jak dlouho po léčbě nejíst vejce, ptám se vždy veterináře. Ten můj mi tvrdí, že 2-3 dny vyhazovat, pak se můžou konzumovat. To se mi zdá přece jen málo.. Různí lidé, či v diskuzích radí různě dlouhé doby vyhazování, takže bych vás prosila, pokud v tom máte jasno :), abyste nám napsal, po jaké době od užívání ATB lze již vejce konzumovat. Děkuji moc. 

VEJCE A ANTIBIOTIKA

Paní Ivano, Váš dotaz je velmi složitý. Záleží toitž na tom, jaká antibiotika používáte a která firma je vyrábí. Každá skupina antibiotik má jinou ochranou lhůtu. Z vlastní zkušenosti vím, že když jsem byl nucen zavést léčbu antibiotiky, pokaždé byl přiložen příbalový leták s návodem a tam byla vždy uvedena ochraná lhůta pro konzumaci vajíček i masa. Ve všech případech tato lhůta byla alespon´5-7 dní po ukončení léčby. To podle toho, jaké léčivo bylo použito.

Přeji vám, abyste svůj chov ozdravila tak, že nebudete muset žádná antibiotika používat.

Závěrem ještě jednou zdůraznúji že by každý příbalový leták, který je u léčiva, měl tuto informaci poskytovat.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

 

114.

Martin:

Dobrý den, požádal bych Vás o radu. Byl jsem nucen z důvodu malého počtu slepic (Plymutky bílé) tyto přiřadit k hejnu hybridních nosnic. Chtěl bych si po plymutkách nasadit vejce do líhně. Vysledoval jsem, jaká vajčka plymutky nesou, ale není to 100% metoda. Bude případně viditený rozdíl v potomstvu, abych mohl nežádoucí křížence vyselektovat? Barva hybridů je černá, šedá, bílá kolumbia, některé mají černé nohy, jsou viditelně menší... Kohout je pochopitelně plymutky. Děkuji předem za odpověď.

ROZLIŠENÍ KUŘAT

Pane Martine, takovéto potomstvo vyselektujete velmi jednoduše, protože na křížencích, i když jsou po bílém kohoutovi, budou velmi dobře patrné a viditelné nežádoucí znaky, které se u bílých plymutek nikdy neobjevují. At´je to barva peří, skvrny jiné barvy v opeření nebo barva podsady, barva nohou atd.

Přeji vám, aby ve vašem odchovu bylo co nejméně takovýchto kříženců a líhly se jen standardní bílé plymutky, odpovídající požadavkům vzorníku.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

115.
Tomáš:

Náš kohout má celý krvavý hřebínek, nevíme, jak se to stalo. Máme 6 slepic a ony mu to trhají. Potřebujeme radu, jak mu to ošetřit. Děkuji

ZRANĚNÝ HŘEBEN

Pane Tomáši, váš kohout se pravděpodobně na hřebeni zranil, rána mu začala krvácet a slepice mu ji nyní klovou, protože je přitahuje pach krve. Doporučuji kohoutovi hřebínek dobře omýt a zadezinfikovat a na čas jej oddělit od slepiček do té doby, než na hřebeni zaschne krev a utvoří se strupy. Ty pak namažte něčím mastným, stačí třeba sádlo nebo olej. Tím strupy změknou a vyloupou se. Potom můžete dát opět kohouta k jeho svěřenkyním a bude vše v pořádku.

Přeju krásný chov bez komplikací.

M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

116.
Václav Čermák:

Na některých vejcích se objevuje takový kostrbatý povrch a na některých hladkých bílé flíčky. Ke krmení obilím přidáváme také rozmáčené suché pečivo, může mít pečivo nějaký nepříznivý vliv na skořápky? Je pečivo pro výživu slepic balastem? Má význam jej zkrmovat?

VADY SKOŘÁPEK

Pane Václave, v užitkovém chovu není kostrbatý povrch u vaječné skořápky na závadu. Je to pouze estetická závada, vždytˇvajíčka stejně zužitkujete. Co se týká krmení, doporučuji vám si přečíst odpovědi č. 27, 84 a 85. Myslím, že vám tyto odpovědi dostatečně poslouží a já se nemusím opakovat. V odpovědi č. 27 je sice dotaz na krmení plymutek, ale odpověď platí pro všechna plemena. Věřím, že si zde vyberete vše potřebné. 

Zkrmování pečiva nemá na deformaci skořápek žádný vliv.

Přeji vám radost z vašeho užitkového chovu slepiček.

Miroslav Pour Skřivany

______________________________________________________________________

117.
Olga:

Dobrý den, chci se prosím Vás zeptat pána Poura, jak správně krmit slípky těžkého plemena bramborou. Má být uvařená, oškrábaná, a hlavně, zda vadí, že klíčí? Zadusila se nám slípka. Děkuji.

KRMENÍ BRAMBORAMI

Paní Olgo, bramborami můžete krmit své slípky, a to v míchanici se šroty a třeba s nakrouhanými kopřivami i se zbytky z kuchyně. Brambory však musíte předem zbavit klíčků, nebot´ty jsou jedovaté (obsahují solanin), a uvařit je ve slupce - loupat je nemusíte, slípky si i tak pochutnají. Uvařené brambory nastrouhejte na běžném struhadle, na kterém strouháte třeba řepu, a upravte míchanici tak, jak píši na začátku této odpovědi. Míchanice by měla být drobtovitá, ne lepivá. Věřím, že se vám slípky odmění výbornou snáškou.

Přeji vysokou užitkovost i radost z vašeho chovu. 

Miroslav Pour , Skřivany

______________________________________________________________________

118.

Roman Vaculík

Dobrý den.
Je prosím nějaká prevence u slepic proti tuberkulóze?
V literatuře se uvádí, nákaza trusem divokých ptáků a nechovat slepice déle jak 2 roky. Jak toto splnit, když slepice mnohdy bývají ve volném výběhu s přirozenou přítomností těchto divokých ptáků a dále se uvádí k rozmnožování používat násadová vejce od slepic ve druhém a třetím snáškovém období. Podle mne tu jde o protichůdné požadavky. Ptám se i proto, že mi letos na jaře uhynuly 4 dvouleté slepice patrně na tuberkulózu (průjem a slepice samá kost). Dále mám dvě spolehlivé kvočny, které letos mají 2 roky a rád bych je nechal ještě jeden rok. Děkuji

PTAČÍ TUBERKULÓZA

Pane Romane, tuberkulóza je způsobena ptačí formou Micebakterium avium.Je to vleklé onemocnění s postupným hubnutím a kulháním, na vnitřních orgánech se objevují sýrové uzlíky. Napadá hrabavou drůbež i divoké ptactvo, které může nákazu roznášet trusem. Proto je třeba ve vašem případě izolovat slepice tak, aby nebyl možný styk s volně žijícími ptáky (vrabci, hrdličkami apod.). Vůči onemocnění je odolná jen vodní drůbež a holubi. Naproti tomu - ptačí forma tuberkulózy napadá kromě ptáků prasata, skot i králíky. Člověku není nebezpečná.

   Příznaky se u drůbeže obvykle projevují až ve druhém a dalším roce jako malátnost, kulhání, ospalost, zelený nebo žlutý úporný průjem.Při pitvě jsou typické bělavé uzlíky na střevní sliznici, játrech či slezině. Uhynulé kusy jsou doslova kost a kůže. Léčba není bohužel možná!

U kontrolovaných chovů se nemocné kusy diagnostikují vpichem tuberkulinu do jednoho z laloků. Je-li po 36 hodinách lalok zduřelý, jde o pozitivně reagující kus, který se musí z chovu vyřadit a zabít. Totéž si můžete vyžádat u svého veterinárního lékaře, který vám tyto zkoušky vykoná a vy budete vědět, jak se zachovat a jaká preventivní opatření učinit. Při větším počtu reagentů, než 5 procent, se musí kontrolovaný chov zrušit. V chovech, produkujících, násadová vejce, jsou tyto diagnostické zkoušky povinné. Ve vašem vlastním zájmu tedy bude dobré, když se ještě poradíte se svým veterinářem a učiníte příslušná opatření. 

   Přeji vám do budoucna vždy jen zdravý chov.

   M. Pour, Skřivany      

______________________________________________________________________

119.
Lucie:

Dobrý den, má nějaký vliv na slepice, když sní polystyrén?

SLEPICE A POLYSTYRÉN

   Paní Lucie, Slepice velmi rády klovou polystyrén, v malém množství jim prakticky neuškodí. Ve větším množství ale u nich mohou nastat zdravotní a zažívací problémy. Proto doporučuji polystyrén odstranit z dosahu vašich slepic, aby jej neměly možnost klovat a konzumovat.
   Miroslav Pour Skřivany

 ______________________________________________________________________

120.
Lucie:

Dobrý den, máme wyandotku a zdá se nám, že je nějaká nafouklá - spodek těla, jak je břicho. Neni to nějaký nádor? Zdá se mi, že se jí to zvětšuje. Sem tam se chladi na trávě, zadýchává se. Co je to?

NAFOUKLÁ WYANDOTKA

   Paní Lucie, co se týká problému s wyandotkou, tak vám doporučuji se obrátit na vašeho veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a pomůže s léčbou. Takto na dálku není možné určit , o jaký zdravotní defekt se jedná.

   Přeji zdárný a bezproblémový chov. 

   Miroslav Pour, Skřivany

 ______________________________________________________________________

121.
Jarek Černý:

Dobrý den, rád bych zkušené chovatele poprosil o radu. Chovám 5 slepiček red-brown. Mám je rok a půl a jsem s nimi nadmíru spokojený, snáší 4-5 vajíček denně, až mi to někteří nevěří. Nicméně poslední cca 3 měsíce mají, alespoň mi to tak připadá, oklované hrudníčky. Bojím se, že jim snad něco schází. Stravu mají dle mého pestrou. Vařím jim těstoviny, zbytky od jídel, zelené mají pravidelně, listy květáku, zelí, salátu, každý týden je pouštím o víkendu na trávu. Prostor přes týden mají cca 5 na 3 metry. Děkuji za každou radu na mail jeremyblack@seznam.cz

OKLOVANÉ HRUDNÍKY

   Pane Jarku, krmíte bezesporu dobře tak, aby produkce vajíček byla co nejvyšší. Krmnou dávku ještě doplňte obilovinami, které podávejte vždy na noc (kukuřice,pšenice), protože slepice má poměrně krátké zažívací ústrojí a obiloviny tráví déle než měkký žír. Do míchanice přidejte některý z minerálních přípravků (roboran, plastin, konvit atd.) V chovatelských prodejnách vám jich nabídnou celou škálu.

   Váš problém ale vidím jinde, a sice v ustájení slepiček. Co se týká prostoru v kurníku, tak ten početu slepic odpovídá, ale vy nemáte prakticky žádný výběh. Oklovávání začalo podle mého názoru proto, že jste nekrmil drobtovitou míchanicí. Lepivá míchanice ulpívala slepičkám na zobáku a na hrudníku, ony si ji navzájem vyklovávaly a časem se ono "čištění" změnilo ve zlozvyk. 
   Zaměstnejte slepičky, aby se nenudily, zřiďte popeliště a hrabaniště. Zvětšete jim životní prostor (výběh) a problém určitě postupně pomine.
   Závěrem vám doporučuji si přečíst odpovědi v naší poradně č.4, 18, 27 (netýká se jen plymutek), 89 a 102, týkají se i vašeho problému.
   Pokud budete mít nějakou nesnáz, zkuste nejdříve hledat v našem rejstříku poradny a třeba odpověď najdete ihned.
   Přeji Vám hezké slepičky a plné ošatky vajíček. 
   Miroslav Pour, Skřivany
______________________________________________________________________

122.

Jarka:

Dobrý den, mám kohouta asi 25 týdnů. V 22 týdnech začal kokrhat, ale to trvalo tak týden. Od té doby nekokrhá. Jaká je příčina? Je krásný, velký, hřebínek červený. Slepičky, které ještě nenesou, brání a prohání. Děkuji za odpověď

KOHOUT NEKOKRHÁ

   Vaše obavy nejsou na místě, kohout je určitě zdravý a v pořádku.
   Podle toho, co píšete, má vyvinuty všechny sekundární pohlavní znaky a o slepičky také jeví zájem. Co byste chtěl ještě více? Vždyť je to teprve mladík. Podle mého názoru nezáleží ani tak na kokrhání, jako na tom, jak bude pojímat, neboť tam se ukáží jeho kvality.
   Závěrem přeji stoprocentní oplozenost vajíček a neméně dobrou líhnivost. 
   M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

123.

Věra Šichanová:

Katar u třídenních kuřat - jak léčit? Moc děkuji.

KATAR KUŘAT

Paní Věro, u třídenních kuřat je nepravděpodobné, že by šlo o kokcidiózu (ta postihuje kuřata ve věku 3-6 týdnů), nicméně i to je možné. Další možností je chyba ve skladbě potravy - doporučuji krmit pouze hotovou směsí pro kuřata, kde jsou všechny potřebné živiny a doplňky, a vyvarovat se podávání různých "domácích vylepšení", jež mohou kuřatům přivodit řadu střevních potíží. 
To vše jsou ale pouze mé domněnky, neboť na dálku není možné určit diagnózu, a tedy ani dát zodpovědnou radu k nápravě.
Doporučuji obrátit se na veterinárního lékaře, v případě úhynu mu i poskytnout uhynulý kus k prozkoumání.
Přeji vám do budoucna jen a jen zdravý chov.
M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

124.

Ilona H.:

Mám dvouměsíční plymutky bílé. U některých pozoruji, že už mají pěkné hřebínky, jiné je ještě nemají nebo je mají pouze malinké. Ráda bych věděla, které z těchto kuřátek jsou holky a kteří kluci. Kromě hřebínku na nich jiný rozdíl nevidím. Jsou to krásná bílá boubelatá kuřata, ke kterým jsem přišla úplně náhodně, ale okamžitě jsem se do tohoto plemene zamilovala. Prosím poraďte, zda a jak již v tomto věku poznat pohlaví ?

POHLAVÍ U KUŘAT

Dobrý den,.Paní Ilonko, taky tento barevný ráz řadu let velmi miluji, jejich užitkovost je velmi dobrá. U kuřiček se však hůře poznává pohlaví. Moje rada -mrkněte na sedlový závěs - u kohoutků by tam jste měla najít užší špičatější peří. U slepiček by mělo být zakulacené, širší. Pozor, ale to pouze u nového narůstajícího peří. Přeji hodně úspěchů s chovem tohoto pěkného plemene. 

Tonda Bohuněk

Paní Ilono, váš dotaz již zodpověděl Tonda Bohuněk, já jenom přidávám, že i tak je lépe nějaký čas ještě počkat, nebot´kuřata rychle dospívají a brzy se objeví sekundární pohlavní znaky v plné kráse (laloky, hřebínky, ocasy). 

Radost z vašeho chovu vám přeje 

Miroslav Pour, Skřivany

Děkuji moc za radu. Slepičky jsou moc krásné a velmi klidné, takové vyrovnané. U tohoto plemene už určitě zůstaneme. Ještě jednou moc děkuji za radu, dnes to zkusím zjistit - no spíše odhadnout :). 

Hezký den. Ilona Hradilová

______________________________________________________________________

125.

Miluše:

Máme mladé kuřice, vypadává jim extrémně peří, hygienu máme dobrou, průjem nemají. Nechápu, co s tím, z toho peří bych mohla mít polštáře.

VYPADÁVÁ PEŘÍ

Paní Miluše, Váš dotaz je sice věcný, ale nedostatečný. Nepíšete, jak jsou kuřice staré, kdy jste si je pořídila. Zde se totiž může jednat o stresové období, kdy změna prostředí na slepice působí tak, že začnou pelichat, a to nejvíce na krku (tzv. krční pelichání). Zejména mladé kuřice nemusí být přepeřeny a mají ještě kuřecí peří, které vypadá a narůstá peří dospělé drůbeže. Myslím si, že to bude asi s největší pravděpodobností váš případ. Pokud se podíváte do opeření některé z kuřic a zjistíte, že narůstají pysky, to je nové opeření, tak je vše v pořadku. V opačném případě doporučuji obrátit se na místního veterináře, který vám zjistí příčinu na místě.

Přeji vám, aby přepeření bylo fyziologického původu a slepičky jen prospívaly. 

Miroslav Pour Skřivany

______________________________________________________________________

126.

Lenka Elena:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně vápenky. Máme mladé kuřice a všimla jsem si, že zejména kohoutek má šupiny na běháku na koncích do běla, předpokládám tedy, že se jedná o vápenku. Kuřičky jsme získali od chovatele naprosto v pořádku, měly nádherný žlutý nožičky, proto bych se ráda zeptala, kde se ten roztoč, způsobující vápenku, vzal? Kurník mají suchý, každý týden jim ho čistím, výběh se taktéž snažím udržovat, nejde mi na rozum, co jsem udělala špatně a co bych tedy měla napravit.
Nebo je možné, že se jedná jen o výměnu starých šupin za nové a vápenka to není?
Děkuji za odpověď. Mějte se krásně a děkuji, že tu pro nás jste.

A ještě jeden dotaz: dá se nějak napravit agresivní kohoutek?

AGRESIVNÍ KOHOUT

Dobrý den. Paní Lenko, přečtěte si článek č.11 v této poradně a tam najdete skvěle zpracované rady kolegou Mirkem Pourem.

Zdravím a přeji hodně úspěchů. 

Tonda Bohuněk

Paní Lenko, k vaší druhé otázce: Agresivního kohoutka napravíte velmi těžko, i když budete navštěvovat výběh sama, aby si zvykl pouze na vás, je potřeba mnoho trpělivosti, protože jediným řešením je, že budete jeho agresivní chování ignorovat. Ani tak ale nezaručuji pozitivní výsledek. Takové zvíře navíc bývá potom nebezpečné svému okolí. Proto doporučuji kohoutka vyměnit.

Závěrem přeji trpělivost a jen klidná zvířata na vašem dvoře. 
Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

127.

Filip:

Dobrý den, mám dotaz ohledně snášení. Články v poradně jsem si poctivě pročetl. Máme plymutky bilé staré 2 roky a letos na jaře jsme si zvetšili počty domácím líhnutím v líhni. Když kuřata povyrostla, sloučili jsme je do jednoho hejna všechny – 2-leté, ¾-leté a ½-leté. Staré slepice přestaly snášet, nejdříve bylo jen jedno vejce denně, pak už nic, takže už 5 měsíců nenesou. Myslíte, že by to mohlo být sloučením starých a mladých slepic? Kohout přestal také kokrhat. Výběh je dostatečný a krmení také. Staré slepice přepeřily a vypadají velice vitálně. Nevíme, kde by mohl být problém? Každopádně se snažíme zabíjením mladších kohoutů zmenšit početné hejno. Náš stávající kurník není pro takovýto počet velký, na druhou stranu vešekrý čas traví venku, jen přespat chodí do kurníku.

Diky, s pozdravem Filip

NENESOU

Pane Filipe, z vašeho dotazu vyplývá, že je v podstatě vše v pořádku, mě jen zaráží, že vám staré slepice nenesou už 5 měsíců, když přepelichaly a jsou v pořádku. Snížení snášky přisuzuji spojení věkových kategorií slepic, neboť nějaký čas trvá, než se v hejnu vytvoří nová hierarchie, v níž si každý jedinec vytvoří své postavení. Nasvědčuje tomu i fakt, že starý kohout přestal kokrhat, neboť se na jeho místo tlačí mladší a silnější jedinci. Další faktor může být nedostatek místa v kurníku. Pokud můžete, tak slepičkám prodlužte den přisvěcováním a přidejte krmivo bohatší na bílkoviny, což je bílkoviná směs pro nosnice, tvaroh, mléko, kuchynśké zbytky atd. Z vašeho dotazu vyplývá, že vylučujete nějaké onemocnění, ale pro jistotu bych zkusil obrátit se na veterinárního lékaře.

Věřím, že se vám slepičky co nejdříve roznesou k vaší spokojenosti a vy budete opět sbírat plno vajíček.

S pozdravem M. Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

128.

Tinka Zdeněk:

Mohl bych dostat informaci na šířku hřadu pro slepice typu vlašky a pod? V jedné brožurce jsem se dočetl, že to má být 5 -6 cm se zaoblenými okraji.

ŠÍŘKA HŘADU

Pane Zdenku, v té vaší brožurce je to naprosto správně - proto upravte hřady tak, jak vám radí.

S pozdravem Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

129.

Radim Ambrozek:

Po delší době mám opět dotaz. Po vašem tipu na chovatele v našem okolí jsme si pořídili 4 ks slepiček plymutek, které byly líhnuty v lednu 2014. Tyto jsme zařadili do hejna ke 4ks hempšírek zdrobnělých (loňské kusy, které již snášely, 2ks wyandotek (líhnuté leden 2014) a 2ks brahmánek (mladé slepice z března 2014). Ovšem bohužel jsme se doposud nedočkali vajíček od nových slepic. Chovateli již snášejí od července a nám stále nic, a to ani ostatní slepice. Výjímečně najdeme 1 vejce, a to od hempšírek, které se pravděpodobně vynesly a také snášejí jen sporadicky, a to již třetí měsíc. Mají zastřešený kurník, travnatý výběh cca 15x20m, 5ks kukaní s podkladky. Krmili jsme je ráno míchanicí (šrot kukuřičný smíchaný s horkou vodou, těstoviny, brambory vařené, rýže) a odpoledne směs pšenice a kukuřice poměr 3:1. Nyní jsme na radu chovatele změnili potravu na granule pro nosnice ráno a odpoledne jen pšenici. Samozřejmě jim přilepšujeme třeba cuketou nebo dýní. Zvláštností je, že si naše slepice nevšímají vůbec žížal, i když hmyz chytají. Vodu mají denně čerstvou, do suchých krmiv přimícháváme i vitamíny pro slepice. Změna v krmení trvá zhruba 2. týden. V hejnu nemáme kohouta, ani jej nechceme. Slepice nejsou ani ničím stresované, snad jen ostatními slepicemi, které si vytvořily svou hierarchii.
Už si nevíme rady, dejte tedy rady☺, prosím.
Ambrozek Radim

NEZAČALY SNÁŠET

Pane Radime, odpovědi na svůj dotaz najdete v radách, jež jsem na stejné téma zpracoval pro jiné chovatele. Přečtěte si tedy odpovědi, jež mají v našem Rejstříku čísla: 17, 24, 27, 29, 61, 84, 97, 103. Věřím, že tady najdete vše, co vám může pomoci s vaším problémem a možná i nějakou tu užitečnou radu navíc.

Přeji vám mnoho zdaru v chovu a plné ošatky vajíček. 

Miroslav Pour Skřivany

______________________________________________________________________

130.

Zdenka Knappová:

Dobrý den, dostala jsem od známého mladého kohoutka, nyní už je mu asi půl roku, slepice pojímá, ale nekokrhá - čím to je?

KOHOUT NEKOKRHÁ

Milá paní Zdeno, jsem nucen vám odpovědět podobně jako v předchozím dotazu. Zalistujte v poradně a přečtěte si odpověd č.75. 

Pokud chcete po kohoutkovi kuřátka a dobře pojímá, jak píšete, je všechno v pořádku a kokrhání s tím vůbec nesouvisí.

Přeji vám dobrý chov bez větších problémů.

Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

131.

Radim Ambrozek:

Dobrý den, tentokrát mám dotaz, zda do mého chovu mohu na jaro využít kvočnu a dát pod ni oplozená vejce, která zakoupím, rád bych českou kropenku. Myslíte, že je kvočna odchová a nebudou je ostatní slepice (bude jim přes rok) napadat? Zatím máme 13 slepic starých zhruba rok. Nebudu muset stavět nový kurník? Využil bych docela častou kvokavost zdrobnělých hempšírek. Jinak máme 4 bílé plymutky, 3 hempšírky, 2 brahmanky a 2 asi leghornky. Kdy je nejvhodnější měsíc pro podstrčení vajíček? Děkuji za odpověď. 

PŘEŽIJÍ?

Pane Radime, každá kvočna vám vysedí kuřátka, ale vy musíte učinit tato opatření:

Nasaďte ji na klidné zastíněné místo, aby ji ostatní slepice nerušily, nejlépe do králíkárny. Po 3-4 dnech, když se "rozsedí", pod ni vložte násadová vajíčka. 

Po vylíhnutí kuřat je nutné držet kvočnu i s kuřaty odděleně od starých slepic, protože by jim ubližovaly a vy byste z odchovu nic neměl. Spojit je můžete, až kuřata dospějí, proto bude asi lepší postavit nový kurník. 

Kvočnu můžete nasadit, až když vám začne kvokat a sedět, to bývá tak někdy z jara v březnu až květnu. 

Závěrem přeji zdárný odchov kuřat s pomocí kvočny.

Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

132.

Radim Ambrozek:

Dobrý den, jako nejlepší odborník (to myslím naprosto vážně) mi určitě odpovíte na otázku z titulku. Ptám se proto, že mezi lidmi, diskutujícími na fórech o drůbeži, se názory různí. Zajímalo by mne tedy, z čeho je vlastně složen, zda jej sám slepičkám dáváte, k čemu je jim dobrý a zda je nutné jej dodávat, pokud mají volný výběh a dáváme jim podrcené skořápky a vitaminový doplněk N.t.imix (snad to není reklama). Moc děkuji za odpověď a opět musím chválit vaše stránky a kvalitu odpovědí.

GRIT JE NUTNOSTÍ?

Příteli Radime, abych začal hezky po pořádku, řekněme si, co to vlastně grit je: Základ gritu tvoří vápencová, žulová nebo křemičitá drť - konkrétně pro slepice se hornina drtí na velikost kolem 5mm. Jako variantu je také možné použít praný říční písek se zrnky v uvedené velikosti.

Drůbež grit potřebuje pro rozmělňování především tvrdé potravy (zrniny) ve svalnatém žaludku. Mechanické rozmělnění umožnúje dokonalejší působení trávících enzymů, vyšší stravitelnost a menší spotřebu krmiva. 

Vápenec se působením kyseliny solné, která je obsažena v žaludečních štávách, částečně rozpouští a je zdrojem vápníku. Ostatní složky jsou nerozpustné, jen se mechanicky při stazích žaludku opotřebovávají. 

Drůbež by měla mít grit stále k dispozici z výše uvedených důvodů. To, co jsem uvedl, je vlastně základ - někteří chovatelé si grit "vylepšují" různými vitamínovými a minerálními doplňky a jak vy uvádíte i drcenými slořápkami. Velký a nenahraditelný význam má grit tam, kde si slípky nemohou žádné výše uvedené látky nalézt samy (např. klecový chov). Pokud máte volný a dosti velký výběh, tak si slepičky většinu potřebných ingrediencí seženou samy. Ale přesto bych grit doporučoval. I když nebudete mít tak velkou spotřebu, dopřejete jim užitečný "bonus", protože berou zobání gritu tak trochu i jako pamlsek a hru.

Přeji vám zdárný a bezproblémový chov. 

Miroslav Pour, Skřivany

______________________________________________________________________

133.

Radim Ambrozek:

Dobrý den, děkuji za odpověď, týkající se gritu. Naše slepice už jej zobou.

Ale mám dotaz nový, na který jsem zde dosud nenalezl odpověď:

Jak se stavíte ke klíčení pšenice v zimním období? Jaký je správný postup, nádoby, množství vody, jak dlouho nechat klíčit a při jaké teplotě a světelných podmínkách? Prostě – jestli a jak to děláte vy a kolegové chovatelé. Děkuji za Vaši ochotu k odpovědím.

NAKLÍČENÉ OBILÍ

Pane Radime, naklíčené obilí je pro slepice bezesporu dobrá věc, zejména v zimním období a v období před nasazováním vajíček do líhně, neboť obilné klíčky mají mnoho vitamínů a minerálních látek, které prospívají slepičkám (a nejen jim).

Postup je takový: nejlépe na pekáč nebo pečící plech nasypeme zhruba dvoucentimetrovou vrstvu obilí, zalijeme vlažnou vodou a ponecháme v pokojové teplotě asi 2 – 4 dny, dokud se nám neobjeví malé bílé klíčky na každém zrnku. Zrní po celou dobu nakličování udržujeme vlhké. No, a potom už je zkrmujeme buď v míchanici, nebo i samostatně. Naklíčené zrní drůbež vesměs velmi dobře přijímá.

Pozor ale, aby vám zrní při nakličování nezplesnivělo – plíseň by mohla slepicím způsobit zažívací potíže.

Přeji mnoho úspěchů v nadcházející chovné sezóně.

Miroslav Pour, Skřivany

__________________________________________________

134.

Radim Ambrozek:

Dobrý den, rád bych se zeptal na názor. U slepiček jsem ráno v trusu nalezl mrtvé cizopasné červy, vypadali jako hubené žížaly. Nevím, z které slepice to vylezlo, ale všechny vypadají zdravé a spokojené. Dočetl jsem se o, ,léčbě" česnekem, která nemá uškodit ani slepicím ani vejcim. Celý týden jsem přidával drobně pokrájený česnek do směsi šrotu a slepice jej vyloženě vyhledávaly a vyzobávaly. Hodlám toto zopakovat i za cca 14 dnů, preventivně. V trusu již nic nenalézám. Dále jsem vyrobil z čistého alkoholu, česneku a cibule výluh, který v malém množství budu přidávat do vody. Co vy na to?

Přírodní antiparazitikum

Příteli Radime, vaše slepičky trpí parazitálním onemocněním, podle vašeho popisu to jsou škrkavky. Obraťte se na vašeho veterinárního lékaře, který vám naordinuje léčivo. Myslím, že přírodní léčba v tomto případě nestačí, neboť hlístice vycházejí ze zažívacího traktu živé a slípky se nakazí znovu při jejich sezobnutí. Dnešní léčiva proti tomuto parazitu jsou tak účiná, že jej rozpustí už v zažívacím traktu a slepice se nemohou znovu nakazit. Přeji úspěšnou léčbu a zdravý chov .

Miroslav Pour

___________________________________________________

135.

Vladislava Medková:

Prosím o radu: ráno seberu čerstvé vejce, když ho rozklepnu, je zkažené. Čím to může být? Děkuji za radu.

Zkažené vejce

Pani Vladislavo, váš dotaz, i když na pohled jednoduchý, mě dost přivádí do rozpaků. To, co mi píšete, je velmi nepravděpodobné. Je možné, že by mohlo být nějaké staré zapomenuté vajíčko v podestýlce snášky zahrabáno a vy jste jej po delší době našla a sebrala. Ale jinak vylučuji, že by vám slípky nesly zkažená vajíčka, to prostě není možné. Ještě mne napadá, že mě mate váš termín "zkažené vejce". Někdy se může v žloutku objevit krevní sraženina, ale ta vůbec není na závadu. Pouze kazí estetický dojem, ale zkažené vejce to není. Přeji vám jen a jen krásná a kvalitní vajíčka. 
Miroslav Pour

___________________________________________________

136.

Jana:

Dobrý den, rok stará slepička nám začala kulhat. Jedla by normálně, ale ostatní jí nenechají. Vždy ji dáme bokem a nakrmíme. Jenže ji začaly i klovat. Vyklovaly jí všechno peří na krku a část na zádech. Během dvou dnů má na zádech vyklovanou ránu. Tu se jí snažíme léčit a máme ji bokem. Chtěla bych se zeptat, jestli až jí vyléčíme ránu, ji máme vracet zpět do hejna. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Nemocná slepice

Milá paní Jano! Pokud slepičku vyléčíte a opět ji vrátíte do hejna, je velká pravděpodobnost, že ji ostatní opět začnou klovat, protože se těžko bude zařazovat do přirozené hierarchie hejna. Doporučuji slepičku doléčit a spotřebovat ji v kuchyni. Protože vám s největší pravděpodobností přestane nsnášet , bude neekonomické čekat další dobu, než se znovu "roznese". Závěrem vám doporučuji přečíst odpověď na dotaz č.88 v této poradně a též se poradit s veterinářem. Přeji zdravý a bezproblémový chov.

Miroslav Pour

___________________________________________________

137.

Lenka:

Dobrý den, velmi bych Vás chtěla požádat a poprosit o radu. Už nějaka dobu pozoruji, že mají naše slepičky zejména na hlavě jakoby bílý prášek, někdy i na hřbetě. Dnes jsem si všimla, že jedna má pod volátkem konce peříček našedivělé, potrhané, jako by konce chybí. Je možné, že před přepeřováním se kvalita peří snižuje a je to tedy v pořádku, nebo se jedná o perožrouta nebo jiného parazita?
Slepičky jsou taky dosti neklidné, ale jestli to spolu souvisí nebo ne, nevím.
Snažila jsem se o perožroutovi něco najít na internetu, ale skoro nic jsem nenašla. Jsem začátečník, nevím si rady. Co jsem opomenula, udělala špatně?

Perožrout?

Vážená paní Lenko! Takto na dálku je těžké poznat, o jakého vnějšího parazita se jedná. Pokud vám mohu poradit, tak bude dobré, když navštívíte vašeho místního veterináře. Jinak vám doporučuji zřídit slepičkám popeliště, do nějž přidáte nějaký insekticidní přípravek. Popelením se slepice velmi dobře zbavují vnějšich cizopasníků. Preventivně vám doporučuji generální úklid kurníku s následnou dezinfekcí a dezinsekcí. Přeji bezproblémový chov. 

Miroslav Pour

____________________________________________________

138.

Květa Benešová:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může slepice, která snáší, žrát kukuřici. Někdo říká, že se nesmí dávat - může to způsobit uhynutí, a někdo, že vždycky jim ji dávali. Děkuji.

Slepice a kukuřice

Vážená paní Květo, „zalistujte si“ prosím v odpovědích naší poradny, kde se zabýváme mimo jiné i krmením. Tam zjistíte, že kukuřice je pro slepice vynikající energetické krmivo. Nedejte na "babské" povídačky a krmte, krmte. Nejlépe jeden díl kukuřice a dva díly pšenice.

Miroslav Pour, Skřivany

____________________________________________________

139.

Jarda Vaněk:

Má vliv kvokání na kvalitu masa? Chtěl bych zabít kvočnu, kvokat začala před pár dny, je ještě v dobré kondici. Díky za odpověď.

Kvokání a maso

Pane Jardo, kvočnu, pokud je ještě v dobré kondici, můžete zabít. Kvokání nemá vliv na kvalitu masa. Pokud ji necháte sedět déle, je nebezpečí, že vám hodně pohubne.

S pozdravem Miroslav Pour, Skřivany

 

Kvočnu to asi nepotěší, ale já Vám moc děkuji. :-)

Pane Pour, srdečně Vás zdravím. Jarda

_____________________________________________________

140.

Patrik - chovatel:

1. Dobrý den, chtěl bych se Vás prosím zeptat: Na internetu jsem vyhledal, že se vápnem může čistit i bidlo. Prý se to může sypat i na kukaň a klidně to tam nechat... Neuškodí to nějak slepici? Jsem začátečník, tak se omlouvám, zda Vám má otázka přijde primitivní. Děkuji za odpověď...

2. Dobrý večer, to jsem ještě jednou já. Chtěl bych se vás zeptat na to jak často čistit kurník. Dočetl jsem se že prý jednou za rok velký a párkrát do roka vyměnit podestýlku v hnízdech. Jednou za rok se mi zdá nějak málo. Dále bych se Vás chtěl ještě zeptat ohledně vápna... V kurníku by se mělo na ochranu před parazity slepic sypat pod podestýlku vápno. Podle toho jak jsem daný text pochopil, tak tam psali, že stáčí jej jednou do roka podlahu vysypat vápnem a potom i při měnění podestýlky v roce už ne. Já si myslím, že kdyby se tím vápnem vysypala podlaha víckrát nic by se nestalo, že? Jaký je na čistění kurníků váš názor a dáváte také pod podestýlku vápno? Velice děkuji :)

Vápno a kurník

Pane Patriku, odpovídám vám najednou na oba dotazy ohledně čištění kurníku:

Čistit je nutné podle potřeby. To znamená tak, jak máte kurník dimenzovaný a také podle toho, kolik v něm chováte slepic. Jedno však je nutné v jakémkoliv případě -pod hřady je třeba čistit každý týden. Po odstranění trusu a mechanických nečistot můžete jemně posypat podlahu chlorovým vápnem nebo chloraminem a potom nastlat nějaký savý materiál jako jsou hoblovačky, piliny atd. Hnízda je třeba též udržovat v čistotě, neboť vnější parazité ruší slepice při snášení. Postupujte stejně jako v předchozím případě. Celý kurník včetně zařízení můžete jemně vysypávat výše uvedenými dezinfekčními přípravky.

Přeji vašim slepičkám, aby si připadaly v kurníku jako v bavlnce.

Zdraví Miroslav Pour

_____________________________________________________

141.

J. Lomberský:

Slepice sedí na vejcích již 23 dní. Světlá vejce jsem vyřadil, ostatní jsou tmavá a je v nich vzduchová bublina, ale nevidím žádný pohyb. Můžete mi poradit, co je špatně?

Zdravá násada

Vážený pane Lomberský, v oplozených vajíčkách žádný pohyb neprobíhá. Zruba po 10 až 14 dnech po vložení do líhně se vejce prohlížejí a zjištuje se oplozenost. Nebudte netrpělivý - pokud se vám již kuřátka nebudou líhnout, je možné, že byla vajíčka z nějakých důvodů zastuzena, ale to ve vašem případě je jen a jen starostí kvočny. Také záleží na tom, jaké jste jí připravil hnízdo k sezení. Vyčkejte ještě tak 2 až 3 dny, pokud se vám do této doby nic nevylíhne, je to marné.

Závěrem přeji dobrou líhnivost nejen pod kvočnou.

Miroslav Pour, Skřivany

_____________________________________________________

142.

Ilona:

Dobrý den, chci se jen dotázat, za jak dlouho uhynou kuřátka ve vajíčku 5 dnů před vylíhnutím. Dala jsem jich pod kvočnu 10 a ta se bohužel rozhodla stávkovat a 5 dnů před líhnutím vajíčka opustila. Vajíčka byla bohužel studená. Všechna oplodněná s kuřátkem. Ihned jsem je dala do umělé líhně. Mají nějakou šanci, že přežila? Děkuji za odpověď.

Opuštěná vejce

Vážená paní Ilono, odpověď je jednoznačná: šance je nulová, bohužel. Přesto přeji mnoho úspěchů v chovu a zodpovědné kvočny bez stávkových choutek.

M. Pour, Skřivany

 

Vážený pane Poure, chci Vám poděkovat za odpověď. Avšak nehodila jsem flintu do žita a dala vajíčka do líhně. Podotýkám, že byla opravdu studená, ale jak dlouho opuštěná nejsem schopná určit. A příroda udělala zázraky :). Po pěti dnech se vylíhlo sedm kuřátek z devíti. Líhnutí bylo delší, než obvykle, avšak kuřátka jsou vitální a zatím se jeví zdravá.
Takže moudrá matka příroda trošku začarovala a doma z toho máme všichni velkou radost.
S pozdravem Ilona H.


Vážená paní Ilono, plně s vámi souhlasím - také říkám, že příroda je mocná čarodějka, a v tomto vašem případě se to opět potvrdilo.
Přeji v dalším chovu mnoho úspěchů a radosti.
S pozdravem Pour Miroslav

_____________________________________________________

143.

Božena:

Prosím o radu - vejce mají bledé žloutky, krmím míchanicí - pečivo s krmnou směsí pro nosnice, vařené brambory se směsí a pšenicí, výběh mají s trávou. Slepice jsou mladé - letošní. Děkuji za odpověď.

Bledé žloutky

Milá pani Boženo, přesto že krmná dávka pro vaše slepičky je dostatečná a vyvážená a přesto že mají slepičky travnatý výběh, je třeba jim přidat do míchanice nakrouhané kopřivy nebo strouhat mrkev. Ještě lepší by bylo, pokud máte možnost nasbírat na rybníku nebo na nějaké stojaté vodě okřehek, lidově se také nazývá žabinec. Toto krmivo poskytne slepičkám nejen dostatek karotenu, ale i dostatek bílkovin v podobě různých broučků a vodních živočichů, kteří se v okřehku vyskytují. Okřehek veškerá drůbež velmi ráda přijímá v čerstvém stavu, v jakém jej přinesete od vody. Můžete slepičkám poskytnout vše najednou a určitě budete po čase mile překvapena nejen krásně sbarvenými žloutky, ale i zvýšenou snáškou.
Závěrem přeji vysokou snášku a žloutky barvy pomeranče, které jsou jistě "jedlejší".
Zdraví Pour Miroslav

To je super, ale u toho okřehku nebo žabince pozor na salmonelu. Chovatelé ze Žirče kdysi do tohoto používali jako desinfekci hypermangan (manganistan draselný), prý na špičku nože - voda slabě narůžovělá.
Tonda Bohuněk

_____________________________________________________

144.

Stanislav:

Dobrý den. Existují nějaké na první pohled viditelné znaky, podle kterých se dá alespoň přibližně určit stáří drůbeže (kuřic)?

Stáří drůbeže

Pane Stanislave! Ano, existují. U starší drůbeže jsou většinou nohy hrubší, méně výrazné intenzity barvy, u kohoutů jsou neklamným znakem ostruhy, které každým rokem přirůstají. Mnohdy jsou znaky stáří ve zbarvení a kresbě peří i očí, ale to je specifické podle plemenné příslušnosti a užitkovosti nosnic. Co se týká mladých kuřic, tak zde je třeba znát standard jednotlivých plemen, kdy se kuřátka vybarvují a během dospívání se může měnit barva očí, zobáku, nohou a celého obličeje. U mladých je toto zbavení intenzivnější, než u starších kusů. V čistokrevných chovech se mladá drůbež kroužkuje uzavřenými a nesnímatelnými kroužky ČSCH a drůbež je má po celý život. Na tomto kroužku je mimo jiné uveden i rok líhnutí, takže není možno jejich stáří zpochybnit.
Závěrem vám přeji jen a jen poctivé chovatele, kteří vám prodají vždy okroužkovanou drůbež. Miroslav Pour

_____________________________________________________

145.

Ivo Drasnar:

Mám dva hřady po 130cm. Kolik kuřic se mně tam vejde?

Kolik kuřic na hřad

Pane Ivo, to záleží na plemeni, jaké chováte, ale obvykle se počítá, že na běžný metr hřadu usedá 4 až 5 slepic. Hřady mají být od sebe vzdáleny alespoň 30 cm, aby se zabránilo vzájemnému znečišťování.
Přeji jen samé úspěchy ve vašem chovu.
Miroslav Pour

_____________________________________________________

146.

Eva Bidlová, Dobříkov:

Dobrý den, mnohokrát děkuji za tuto poradnu a za vaši obětavou a trpělivou práci.
Jsem začátečnice, chci si pořídit 3 slepičky plymutky bílé. Jak ji rozeznám např. od Leghornky, když mají stejnou barvu? Vím (díky vaší poradně), že leghornky jsou lehčí, štíhlejší. Ještě jiné poznávací znamení?
A ještě druhý dotaz - je třeba zrní při večerním krmení namáčet nebo ho můžu dávat suché?
Předem moc děkuji za vaši pomoc a radu.

Plymutky a leghornky

Vyšší klopený hřeben, jiná barva ušnic, jiný typ, užší trup, to platí pro leghornky - barva vajec bílá.
Pro plymutky nižší stojatý hřeben, červená ušnice, širší trup, barva vajec žluto-hnědá.
Teď v létě, pokud mají pastvu - zelené, není třeba zrno namáčet. Namáčením se v něm tvoří enzymy a vitamíny.
Tonda Bohuněk

Vážená paní Evo, přítel Bohuněk vám dostatečně odpověděl a mně nezbývá, než s ním souhlasit. Pokud budete mít nějaké dotazy, které ještě nejsou v poradně, tak se ptejte, my odpovíme.
S pozdravem a přáním mnoho chovatelských úspěchů zdraví Miroslav Pour

_____________________________________________________

147.

Ladislav:

Slepice se navzájem napadají, kouhoutek to skoro nevnímá - párkrát zakročil, ale už ho to přestalo bavit. Co dělat, aby se slepice neklobaly?

Napadání slepic

Pane Ladislave, váš dotaz je sice neúplný, přesto se budu snažit vám pomoci. Vy neuvádíte, jak jsou slepičky staré, v jakém prostředí je chováte, jak krmíte atd. Proto vám doporučuji si vyhledat v této poradně příspěvky č 51, 52, 102, 121 a věřím že si zde vyberete. Pokud ne, zkuste si nalézt další příspěvky v této poradně, týkající se vašeho problému.
Přeji dobrý chov a spokojené slípky.

Zdraví Miroslav Pour

_____________________________________________________

148.

Jana:

Dobrý den, prosila bych poradit, kde správně má mít kohout kroužek? Pořád jsou na fauně dohady, a tak se ptám zkušených: Pod ostruhou nebo nad ní? Děkuji za odpověď, Jana

Kroužek u kohouta

Milá pani Jano, kroužek u kohouta musí být každopádně nad ostruhou. Pokud jej necháte pod ostruhou, kohouta takový kroužek dře, neboť je těsný. Další důvod je, že kohout s kroužkem pod ostruhou špatně pojímá, protože zařezaný kroužek působí kohoutovi bolest. To má potom vliv na oplozenost vajec při líhnutí. Pokud se vám nepodaří včas kroužek převléknout přes ostruhu, je lepší kroužek kohoutovi odstranit. Tím.jej zbavíte výše popsaných potíží a budete mít dobrou oplozenost vajíček.
Přeji řádně okroužkované a spokojené kohouty.
Miroslav Pour

_____________________________________________________

149.

Martina:

Naše slípky se navzájem oškubávají, máme jich 6 a jen 2 z nich mají peří. Viděla jsem je, jak napadají ty ostatní a ty jsou už skoro holé. Jde o jejich nadřazeností nebo o parazity a jde s tím něco dělat? Děkuji za odpověď

Vzájemné škubání

Vážená paní Martino, váš dotaz na toto téma je již několikátý, a proto vám doporučuji zalistovat v naší poradně, protože problémy s ozobáváním peří jsou téměř na denním pořádku. Prosím podívejte se na dotazy a odpovědi, které jsou v naší poradně. Mimo jiné jsou to tato čísla: 16, 35, 51, 52, 82, 89, 102, 121, 124, 136. Zde jistě najdete odpověd´na svůj problém. Závěrem vám přeji jen samé radostné chvíle z chovu vašich slepiček.

Miroslav Pour

_____________________________________________________

150.

František Javorský:

Dobrý den mám kachny křížené ruanské s pižmovími a čistě pižmové. Navzájem si trhají peří až do krve a trhají si i maso. Jsou ve výběhu spolu se slepicemi a ty se k ním přidávají a taky je klovají. Co s tím, už si nevím rady, jednu kachnu jsme dokonce našli uklovanou.

Nesnášenlivost drůbeže

Pane Františku, kachny od sebe oddělte nějakým plotem tak, aby k sobě nemohly, a máte po problému. Nic jiného se v tomto případě nedá dělat.
Zdraví a úspěšný chov přeje Miroslav Pour

_____________________________________________________

151.

Sladká:

Dobrý den, mám 7 slepic a 2 kohouty a dalších 6 slepic jsem koupila, ale těch mých 7 slepic je napadá, když je pustím ven do voliéry. Kdyz jsou v kurníku, tak tam je nenapadají. Nevím, co mám už dělat, slepice mám už 2. den. Poraďte prosim, děkuji.

Nesnášenlivost slepic

Vážená paní Anno, nedávno jsem odpovídal na stejný dotaz, prosím projděte si poradnu, kde najdete odpověď i na váš dotaz. Jsou to odpovědi č.51, 52, 102, 121. Už v záhlaví rubriky je o opakovaných dotazech řeč - myslím, že několikrát odpovídat na stejný problém by naši poradnuznepřehlednilo.
Děkuji za pochopení, Miroslav Pour

_____________________________________________________

152.

Jana:

Dobrý den. Pořídila jsem si plymutky bílé velké, mají 32 týdnů a ještě nezačaly snášet vejce. Jsou velké, dobře krmené K1, K2, KZK a poslední 2 týdny na radu chovatelů N1. Mohou být překrmené a jak teď postupovat v jejich chovu? Prosím poraďte, čím to může být. Těžko jsem je sháněla a bylo by mi líto, kdyby se nevyvedly.
Mám i nosné hybridy Lomann Braun 1 rok staré 9ks a ty přestaly snášet . Od poloviny srpna snesly 32 vajec. Slpoice jsou zdravé, čilé, mají chuť k jídlu.
Děkuji za odpověď

Proč nesnášejí?

Paní Jano, plymutky bílé jsou nejvýkonnější barevný ráz, co se týká užitkovosti. Bezpochyby krmíte dobře, ještě bych jim přidal vitamíny, které běžně seženete v chovatelských obchodech. Je běžné, že plymutky jakožto plemeno s kombinovanou užitkovostí začínají snášet poněkud déle. A 32 týdnů je čas, kdy by vám právě měly začít snášet.
Závěrem doporučuji "zalistovat" v rejstříku odpovědí a přečíst si tyto odpovědi, které se týkají vašeho problému, a věřte,že najdete odpovědi na všechny otázky. Jsou to dotazy a odpovědi č.17, 24, 27, 29, 61, 76, 84,103, 126.
S pozdravem a přáním dobré užitkovosti vašich slepiček Miroslav Pour

_____________________________________________________

153.

Stanislav:

Dobrý den.
Koupil jsem 15 párdenních kohoutků (na polívku)
Před přepeřením uhynuli 2, pak brzy další 2. Během 2 měsíců postupně po jednom uhynuli další 3. Během léta byli v postupně se zvětšující voliéře posunované po zahradě (vyzobávali trávu).
Jinak jsem je krmil zvlhčenou směsí pro kuřata.
Po ochlazení, které přišlo před cca měsícem (nás -2° v noci) uhynuli další dva.
Úmrtí vždy předcházela apatie, zmenšení zájmu o krmivo, postávání, polehávání, nakonec vybulení na bok bez snahy se postavit..
Otázky:
Mohla být příčina úmrtí:
1. velká zrna kukuřice, která se omylem brzy dostala do jejich krmení? (nebo vařené slupky z brambor?)
2. 8 kohoutků na 4m2 trávníku a kukani bez podlahy, kde se na sebe přes noc mačkali?
3. Jaké jsou noční a denní teploty, které je schopna drůbež snášet?

Úhyn kohoutků

Pane Stanislave, po přečtení vašeho dotazu jsem zjistil, že ani jeden důvod, který uvádíte, nebyl příčinou úmrtí vašich kohoutků. Podle příznaků, které uvádíte, to byla podle mého názoru kokcidioza. Jde o střevní onemocnění, které trápí většinu mladé drůbeže, když se preventivně nepotlačí. Stačilo by vám při úhynu prvních kusů navštívit vašeho místního veterináře, který by při vyšetření uhynulého kusu (pitvou) zjistil příčinu onemocnění a nasadil odpovídající léčbu. Kokcidie, které žijí běžně v zažívacim traktu drůbeže, způsobují toto onemocnění při oslabení organizmu, proto se preventivně přidává do vody k napájení ocet nebo se zkrmuje kyselé mléko, podmáslí atd., neboť kyselé prostředí kokcidiím nesvědčí. Příznaky onemocnění poznáte ihned v jeho počátcích podle krvavého průjmu. Při včasném ošetření a léčbě jste mohl většinu kohoutků zachránit a pochutnat si na dobré polévce.
Přeji vám při dalších odchovech více štěstí.
Zdraví Miroslav Pour


Mám podezření, že se jedná o infekční chorobu Marka (Markovu obrnu). Vyšetřit by to museli veterináři. To padání na bok by tomu nasvědčovalo. Před 40 lety jsem s tím měl u mladé drůbeže podobný problém.

Tonda Bohuněk

_____________________________________________________

154.

Marek Čadan, Vlčková:

Dobrý den, jsem čerstvě začínající chovatelské kuře, tak se snad nebudu ptát moc hloupě: řeší se nějak příbuznost u násadových vajec? Rád bych si vychoval slepičky a husy „od vajíčka“. Když si od chovatele dovezu násadová vejce, můžu si po vylíhnutí nechat slepičky a jednoho kohoutka a použít je pak v dospělosti na chov? Případně u hus z nich sestavit chovné páry? Moje představa je taková, koupit cca 30 slepičích násadových vajíček a cca 10 husích. Z toho po vylíhnutí (podle úspěšnosti) sestavit skupinku deseti slepic s jedním kohoutem a jeden až dva chovné páry hus. To co „zbyde“ půjde buďto k jiným chovatelům nebo na pekáč. Snad jsem to napsal srozumitelně. Předem moc děkuji za Vaši ochotu a cenné rady.

Příbuznost u násadových vajec

Příteli Marku,
váš dotaz je na první pohled velice jednoduchý, ale skrývá v sobě vlastně celou problematiku chovu a líhnutí hrabavé a vodní drůbeže. Proto vám poradím následující:
Jako začátečník vstupte do některé základní organizace ČSCH ve vašem okolí, kde navážete kontakty s chovateli-odborníky, kteří vám pomohou svými radami v počátcích.
Pokud jsem to pochopil dobře a máte v úmyslu líhnout kuřata a husy dohromady v jedné líhni, musím vám bohužel napsat, že to není možné. Každý druh má jiné a specifické nároky na líhnutí i odchov. Chcete-li sestavit chovné kmeny, měl byste se zúčastnit některé z výstav ČSCH, kde vám oddělí a vyberou kvalitní zvířata od těch, která nesplňují požadavky dalšího chovu.
Prostě - z vašeho dotazu "sálá" tolik otázek, že vám doporučuji shánět odbornou literaturu, časopis Chovatel a kontakty, které získáte mezi chovateli.
Asi jsem vás úplně nepotěšil, ale věřte, že tak jako v jiných činnostech, i v chovatelství je třeba znát nějaké ty základy, protože případný neúspěch by vás mohl odradit od další chovatelské činnosti a to by byla škoda.
S pozdravem Miroslav Pour

__________________________________________________________

155.

Hana Kovaříková:

Dobrý den, mám čtyři stejné staré slepice - 9 měsíců. Jedna z nich má však stále krátký hřebínek. Vajec je nejvíc tři. Předpokládám tedy, že s krátkým hřebínkem stále nenese. Bude tato slepice nést nebo bude směřovat na nedělní oběd? 
Děkuji za odpověď.

KRÁTKÝ HŘEBÍNEK

Paní Hano, že vám všechny slepičky nesou, zjistíte tak, že je každý den ráno "ohledáte". To je, že pohmatem prstu zjistíte v kloace přítomnost vajíčka, které vám slepice tento den snese. Tímto způsobem si ověříte jejich užitkovost. Je třeba vydržet alespoň týden, protože slípky snáší v cyklech - to znamená, že nesou několik dní za sebou a potom "odpočívají", což se opakuje po celé snáškové období. Velikost hřebínku nemá žádný vliv na snášku.

Závěrem vám přeji jen vysokou užitkovost u vašich slepiček.

Miroslav Pour

__________________________________________________________

156.

Tonda Bohuněk:

Dnes, krajská výstava v Lysé nad Labem 2016. Většina kohoutů tam má pěkně omrzlé hřebeny. Co s tím? Kdysi jsem to viděl na nákupním trhu v říjnu v Jihlavě. Tehdy byl pěkný rachot a řešilo se to. Dotaz - jak se to bude řešit dnes?

OMRZLÉ HŘEBENY

Vážený pane Tondo, tento dotaz bude dobré uplatnit u pořadatelů výstavy, neboť je to problém především jejich, jak zabezpečili optimální životní podmínky zvířatům v době výstavy. Takže, pane Tondo, pláčete dobře, avšak na jiném hrobě. Přeju hezký den.

Miroslav Pour

 

Vážený pane Miroslave. Zajímat o toto by se měla především ÚOKCHD a její revizní orgány. Tam bylo směrováno moje upozornění na nepravosti, které se staly. Díky za Tvou odpověď.

Antonín Bohuněk

__________________________________________________________

157.

Dana Nácovská:

Mám doma slepice, dobře nesou vejce, ale mají slabou skořápku. Každou chvilku je vejce rozbité. Skořápky mají denně u krmiva.

SLABÁ SKOŘÁPKA

Vážená paní Dano, vaše slepičky jakožto dobré nosnice, jak píšete, potřebují přidat do krmné dávky především více minerálních látek, a to jak ve směsi, tak i v přípravcích jako je plastin, konvit, novital nebo roborans - jen skořápky nestačí. Doporučuji navštívit obchod s chovatelskými potřebami, kde vám určitě poradí. Předpokládám, že krmíte směsí pro nosnice, po které slepičky velmi dobře nesou. Dále vám doporučuji si v naší poradně přečíst dotazy a odpovědi č.48, 27 a 84, které se týkají také této problematiky.

Přeji vám jen samou radost z vašeho užitkového chovu slepiček.

Miroslav Pour

__________________________________________________________

158.

Jana:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, kdy je vhodné začít s líhnutím plymutek velkých bílých, aby začaly nosit ještě ve stejném roce. Děkuji.

KDY LÍHNOUT?

Paní Jano, plymutka je polotěžké plemeno, které dospívá zhruba v 7. až 8. měsíci života. Tudíž by měly v tomto stáří začít snášet. To znamená začít s líhnutím co nejdříve. Jsou chovatelé, kteří líhnou již v únoru, někteří v dubnu. Mají své zkušenosti a nedají na "své" termíny dopustit. Já osobně líhnu plymutky velké počátkem března a též na tento termín nedám dopustit. Záleží na vašem rozhodnutí a všeobecných podmínkách odchovu kuřátek. Potom se vám odmění dobrou užitkovostí.

Dobrou líhnivost přeje Miroslav Pour

 

Podle dlouholetých mých zkušeností je nejlepší termín vylíhnutých kuřat velkých plymutek na MDŽ 8.března. Dříve vylíhnutá kuřata prochází krčním pelicháním a méně nesou. Někdy stačí slabý stres - přelet letadla - a je na měsíc po snášce.

Zdrobnělé jsou skvělé v měsící dubnu - méně přerůstají.

Zdraví Tonda Bohuněk

__________________________________________________________

159.

Ivana:

Dobrý den. Slepice mají všenky. Mám buď biokill na kůži, nebo biolit. Za jak dlouho po stříkání slepic můžeme konzumovat vejce?
Děkuji.

VEJCE PO POSTŘIKU

Paní Ivano, pokud vystříkáte kurník i slepice navečer a před tím seberete všechna vajíčka, tak je můžete konzumovat stále a bez obav.

Čistý chov bez parazitů přeje Miroslav Pour

__________________________________________________________

160.

M. Závodská,Telč:

Nosné kuřice jsem zakoupila v květnu 2014, v červenci začaly snášet. Nesly celkem vydatně až do letošního března, nyní od 8 slepic 2 - 3 vejce. Z původních 10 kusů zůstalo 8. Jednu zlikvidovaly "kanibalky", druhá nedávno pošla a nyní posedává třetí. Teprve teď se dostávám k dotazu: U slepice, co pošla a co nyní posedává, jsou stejné příznaky: žloutkově žlutý řídký trus, menší aktivita u žrádla, postávání, posedávání. Do této druhé jsme dostali živočišné uhlí, ostatním jsme nadrobili dřevné uhlí, podali vodu s trochou octa. Jinak krmím stále stejně. Co dělat - začít vraždit a pořídit nové slípky, nebo se ještě pokusit o záchranu? Děkuji za jakoukoli radu.

NEMOCNÁ SLEPICE

Předpokládám, že zajisté krmíte „dobře“. Ve velkochovech nechávají „hybridky“ ve snášce 10 měsíců a pak „bič a pryč“. To z toho důvodu, aby omezili špatný zdravotní stav těchto slípek, především na tuberkulózu, která se objevuje u dvouletých slepic. Nevím, ale asi to živočišné uhlí to nespraví. Řešením by bylo obrátit se na kvalitního veterináře s prosbou o pomoc. Co se týče snášky, tak 3 vajíčka denně od 8 starých slepic je dost. Do budoucna by ale asi bylo dobré pořídit si nové zdravé kuřice.

Přeji hodně vajíček od Vašich zdravých slepiček.

Tonda Bohuněk

 

Vážená paní Závodská, jak jsem se přesvědčil, tak mne již kolega předběhl a odpověděl na váš dotaz. S jeho názorem plně souhlasím, asi bych vám poradil totéž. Přeji především zdravý chov s dobrou užitkovostí.

Miroslav Pour

 

K mému problému se slepicemi. Pátrala jsem dál a navštívila veterináře. Podle jeho soudu se jedná zřejmě o salmonelu. Toto sdělení je pro toho, kdo by měl stejný problém. Jinak přeji, aby se Vám podobné neduhy vyhýbaly.

M. Závodská

 

Pro jistotu, paní Záborská, doporučuji vajíčka převářet asi 10 minut (i skořápky pro slepičky).Tím se zlikvidují případné další zárodky, abyste se nenakazila sama nebo někdo z rodiny. Případnou další nemocnou slepičku je třeba zlikvidovat spálením. To bílé nahoře může být močovina, ale také nemusí. Proto jsem Vám doporučoval kontaktovat veterináře. Takhle od stolu se to špatně posuzuje, zvláště, když to člověk nevidí. Přeji, abyste měla s chovem co nejméně problémů.

Tonda Bohuněk

__________________________________________________________

161.

Novotná:

Dobrý den.
Objevila jsem Vaše stránky a téměř kompletně jsem je přečetla. Bohužel odpověď na moji starost jsem nenašla, tak Vás moc prosím zda byste mi mohli poradit. Máme 6 ročních slepic, ale ty se ozobávají za hřebínkama. Už mají hřebínky zkrácené a jakoby jim uvadaly. Sice stále nesou, ale toto bych ráda řešila, tím spíš, že jsme koupili další slepičky a chceme je zařadit do hejna. Krmíme směskou pro nosnice + zrní, brambory a přidáváme mleté skořápky. Začali jsme jim solit vodu (1l/1g), ale bez úspěchu. Výběh mají dostatečně velký a travnatý. Jinak se kromě 2 dominantních slepic chovají přirozeně a mile. Ještě jsem uvažovala o Roboran D nebo plastinu (nevím jaký je v přípravcích rozdíl). Moc děkuji za radu. 

OZOBANÉ HŘEBÍNKY

Vážená paní Novotná, jak píšete, tak v krmení to nebude - ještě byste mohla přidat slípkám bílkovinu ve formě kyselého mléka nebo kuchyňských zbytků. Dále bych vám doporučil přidat do vody místo soli polévkové koření (magi) v množství 10 ml na litr. Dominantní slepice bych na určitou dobu izoloval od ostatního hejna. Roboran D vřele doporučuji, neboť obsahuje vše, co slípky potřebují, včetně stopových prvků. Pokud neučiníte žádné kroky k odstranění ozobávání, časem přejde ve zlozvyk, kterému se velmi těžko zamezuje.

Závěrem vám přeji chov bez problémů a vysokou snášku.

Miroslav Pour

 

Dobrý den. Paní Novotná, pokud by nezabrala rada pana Poura, bych měl připomínku ke krmení já. Podle mě Vašim slepičkám v krmné dávce schází nějaká aminokyselina,která se vyskytuje v bílkovinách živočišného původu. Proto bych doporučil doplnit krmnou dávku rybí moučkou např. 1kg na 25 kg té směsi, co krmíte, nebo zakoupit směs, kde je poměr 1:2 živočišná bílkovina k bílkovině rostlinné. Dnes to řada výrobců šulí a odvolává se na EU. Ale již v minulosti ing.Tuláček doporučoval v krmné směsi tento podíl bílkovin. Takovou směs vyrábí Velas a.s. a dodává fy.Krmné směsi Kvídera i s dopravou. Rovněž u něho seženete rybí moučku - kg stojí 73 kč, škvarky kg za 18 kč. Možná by to Vašim slepičkám pomohlo.

Zdravím, Tonda Bohuněk

__________________________________________________________

162.

Lenka:

Krásný den, čtu si vaše odpovědi a velmi mě zaujaly - krásně vysvětleno i pro začátečníky. Mám také jednu otázku: To, že slípkám chutná polystyren už jsem se dočetla - že v malém množství neuškodí atd., ale mohl byste mi sdělit, proč jim tak chutná? Vůbec nevím, co je na tom fascinuje. Děkuji třeba i jen za úvahu.

POLYSTYREN

Milá paní Lenko, můj názor na polystyren je tento: Slípky jej zobou proto, že se snaží nalézt vápenaté složky, které ve zvýšené míře potřebují na tvorbu skořápky. Navíc je polystyren křehký a křupavý, a proto je pro ně přitažlivý. Pokud jim nasypete drcené skořápky nebo starou vápennou omítku, též se na to vrhnou z výše uvedeného důvodu. Pokud vaše "výzkumy" najdou jiný důvod, rád se přiučím.

Přeji zdárný chov a plné ošatky vajíček.

S pozdravem Miroslav Pour