Chovy našich členů

   Na našich stránkách rádi zveřejníme fotografie z Vašich chovů. Můžete nám je zasílat na e-mailovou adresu plymutky@seznam.cz - nejoriginálnější a nejzdařilejší snímky odměníme cenami od našeho partnera - firmy OK VISION.

Na návštěvě u plymutkáře Arnošta Nováka

   Pár řádky bych Vám chtěl popsat návštěvu u našeho kamaráda, chovatele plymutek žíhaných Arnošta Nováka. Impulsem k této návštěvě byla loňská speciální výstava plymutek v Chlumci nad Cidlinou.

   Jako každým rokem, tak i vloni, předvedl na této výstavě pan Novák svá zvířata - dvě vcelku slušné kolekce plymutek žíhaných. Pouze jeden kohout neměl zcela hotový ocas, a tak mě samotného zajímalo, zda časem dopeří a nebo se jedná o dědičnou vadu nevyvinutých středních rejdováků.

   Jak už to bývá zvykem, na této výstavě probíhají diskuze, přátelské povídání, ale také prodej a výměna zvířat. A právě o tyto plymutky od pana Nováka byl velký zájem zahraničních chovatelů. Není se čemu divit, neboť se opravdu jednalo o typická zvířata. A tak jsem si říkal, že by nebylo na škodu, navštívit pana Nováka a jeho základ chovu si trošku prohlédnout.

   Po telefonickém rozhovoru jsme se dohodli na návštěvě. Vyrazil jsem společně s kamarádem Petrem Baluškem, který je také jedním z nadšených plymutkářů. Po delším hledání jsme nakonec dorazili na místo, kde nás už u dveří očekával pan Novák. Po přivítání jsme se vydali na zahradu, kde nám byla předvedena zvířata. Opravdu pěkné kousky.

   Jednalo se o tři chovné kmeny a jednoho náhradního kohouta, což byl právě ten náš vzpomínaný kohout ze speciálky, nyní už s krásně dopeřeným ocasem. Zvířata jako celek působila typicky - nízké hřebeny, perfektní kresba, ale co mě nejvíc zaujalo, byla šířka a hloubka trupu. Bylo mi hned jasné, že s takovým materiálem se už dá něco dělat.

   Plymutky žíhané pan Novák chová od roku 1978, takže ví přesně, co dělá, a výsledky jsou také vidět. Podařilo se mu kromě jiných ocenění získat v roce 2004 šampióna a mistra Evropy. Také obhájil 1. místo v klubové soutěži. Proto bych právem zařadil pana Nováka k členům, kteří patří k nosným pilířům našeho klubu plymutek.

   Po prohlídce chovatelského zařízení jsme byli pozváni dovnitř domu, kde jsme si prohlédli síň slávy a také líheň, která už byla v plném provozu. Přišla nás přivítat i paní Nováková, která nám přichystala stůl plný jídla a pití. No, zkrátka příjemné posezení a to si pište, že bylo o čem klábosit.

   Z našeho povídání jsem se ujistil, že pro pana Nováka jsou plymutky velkou láskou a kusem života. Zvířata do chovu si dováží ze zahraničí, neboť tvrdí, že u nás by si moc nevybral. Jediným neduhem v chovu, který se snaží vylepšit, je snáška. Také si trošku posteskl nad problematikou posuzování, neboť ho mrzí, že posuzovatelé hledají na zvířatech banální vady, ale naopak nevyzvednou přednosti typu, zbarvení a jiné důležité znaky. Ale i to bere s velkou rezervou i humorem, protože kdo zná pana Nováka, tak ví, že je to velice vyrovnaný a skromný člověk.

   Návštěva přátel se stejnou zálibou je vždy velkým přínosem nových a zkušeností a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Velké poděkování patří oběma manželům Novákovým za příjemně strávené odpoledne a pohostinnost.

 

                                                                               Tadeáš Jokiel

Arnošt Novák

Záznamy: 1 - 3 ze 5
1 | 2 >>

Na návštěvě u Petra Baluška

   Koncem měsíce května jsem měl tu čest posuzovat na místní výstavě v Hrabové, kde je jedním ze skalních členů i kamarád Petr Balušek. A právě o něm a jeho chovu bych chtěl napsat pár řádků.

   Hned po posouzení a výborném obědě jsme se vydali k Petrovi domů, a to jen několik metrů od výstaviště, kde mi Petr předvedl své letošní odchovy. Je to opravdu veliký nadšenec chovu plymutek.

   V poslední době jsou plymutky velice kritizovány mezi chovateli i mezi posuzovateli a mohu říci, že neprávem. Je pravda že se najdou jedinci, nebo i celé chovy, které neodpovídají standardu, ale s tímto problémem se setkáváme snad u všech plemen. Na druhé straně najdeme chovy, které jsou kvalitní a přinášejí svou reprezentací veliké plus pro náš skvělý klub plymutek. A Petrovy plymutky jsou toho důkazem.

   Už při posuzování na této výstavě vynikaly dvě kolekce zdrobnělých a jedna kolekce velkých plymutek žlutých. Výborné v barvě a typu, i podsada byla výborná, pouze u zdrobnělých kohoutků bych si představoval trošku nižší hřebínky. Ale jinak opravdu paráda. Tyto perly samozřejmě patřily Petrovi.

   No, a u něj doma bylo další překvapení: kromě žlutých velkých i zdrobnělých pobíhalo po zahradě pár zdrobnělých bílých plymutek, a to výborných v typu. Do rukou jsme je nechytali, neboť odchyt by byl složitější, ale Petr přislíbil, že by se měly objevit na speciální výstavě plymutek v Chlumci nad Cidlinou. Ve šlechtění žlutých zdrobnělých si Petr pomáhá žlutými  velkými a vcelku se mu to daří. Neboť sehnat cizí krev u nás je skoro nemožné a jak sám říká: „Dovozem ze zahraničí bych si vše pokazil“. Kříženci mezi velkými a zdrobnělými jsou velice krásní, jen ještě potrvá nějaký čas, než vše doladí podle svých představ. Hlavně musí dořešit otázku většího tělesného rámce. Jak ale Petra znám a vidím to jeho nadšení pro tuhle mravenčí práci, tak je to pro něj úplná brnkačka.

   Kromě plymutek v jeho chovu najdeme ještě vlašky stříbrně zbarvené, zdrobnělé velsumky, sebritky zlaté černě lemované, japonské křepelky, čínské křepelky a také králíky - zakrslé tříslové, hermelíny červenooké, české strakáče a české černopesíkaté.

   V ZO ČSCH Hrabová zastává funkci pokladníka, také je členem Klubu chovatelů plymutek, Klubu chovatelů sebritek a v okrese zastává funkci předsedy odboru králíků. Takže, když to shrneme, má se kluk co otáčet.    

   Také nesmím zapomenout na jeho velice hodnou manželku, ve které má Petr obrovskou oporu. Pokud by někdo z Vás měl zájem vidět jeho odchovy a chce se přesvědčit, že nepřeháním, tak Vás všechny zvu na speciální výstavu plymutek do Chlumce nad Cidlinou, a to nejen jako návštěvníky, ale také jako vystavovatele. 

   Přikládam i několik fotografií, které jsem na této návštěvě nafotil. Přeji Petrovi mnoho úspěchů a ať mu vydrží to veliké nadšení.

   Tadeáš Jokiel

Petr Balušek, Hrabová

Záznamy: 1 - 3 ze 10
1 | 2 | 3 | 4 >>

Ing. Stanislav Kňobort, Zákupy

Přítel Stanislav Kňobort se velice úspěšně zúčastnil výstavy mladé drůbeže v německém Hörnitz. Jak z katalogu, tak z osobního svědectví předsedy Klubu chovatelů plymutek Jar. Těšínského vyplývá, že jeho plymutky žluté reprezentovaly náš Klub více než úspěšně.

Marcela Schejbalová, Bělý

Jak dokládá fotografie, Marcela Schejbalová je jedna z našich nejmladších členek. Základ svého chovu plymutek bílých získala teprve na začátku března od přítele Hertla a o tom, že bere své členské povinnosti opravdu vážně, svědčí i její první Hlášení:

Hlášení od chovatelky drůbeže z Bělského kraje:
Vážený pane předsedo, slepice nesou. Dneska už dvě vejce. Jen se jim po vás trochu stýská, občas jim ukazuji vaši fotografii a to byste nevěřil, jak se rozkvokají.
Včera jsem je vzala na procházku a běhaly jak divý. Hrály si se sousedovic Azorem na honěnou a poté i na schovku. Vyhrály. Pak si hrály se mnou na slepou bábu a vyhrály také. No, řeknu vám - je s nimi legrace. Musela jsem si taky pořídit stejný náramek jako mají holky na nožičkách. Nechtěly mě k sobě jinak pustit. Užiju si s nimi spoustu legrace, jenom zobání mi ještě moc nejde.
Tak, to by bylo zatím asi tak vše, pokud byste jim chtěl něco vyřídit, stačí napsat.
S pozdravem Plymutkám zdar a s kokodíky se loučí
Vaše věrná členka Marcela

P.S. Málem bych zapomněla - máte pozdravovat kohouta, prý už budete vědět...

(vybrala jsem fotografii, kde jsem zhruba ve věku mých nových slepiček - je celkem věrná i nyní, po pětadvaceti letech)

Petr Tengler, Skřivany

Záznamy: 1 - 3 ze 9
1 | 2 | 3 >>

Ladislav Řeháček, Sběř

Záznamy: 1 - 3 ze 9
1 | 2 | 3 >>

Miloslav Hertl, Stanovice

Záznamy: 7 - 9 ze 9
<< 1 | 2 | 3

Miroslav Pour, Skřivany

Záznamy: 1 - 3 ze 9
1 | 2 | 3 >>